یک کارشناس اقتصادی مطرح کرد؛ بانک‌ مرکزی مقصر آشفتگی در بازار ارز و سکه

719
یک کارشناس اقتصادی مطرح کرد؛ بانک‌ مرکزی مقصر آشفتگی در بازار ارز و سکه

یک کارشناس اقتصادی اعلام کرد: بانک مرکزی با نظارت ضعیف بر بازار سکه و ارز باعث شده تا عده‌ای از این وضعیت سوءاستفاده کنند و نوسانات نرخ ارز و قیمت سکه اتفاق بیافتد.

آلبرت بغزیان در گفت‌وگو با سکه‌نیوز اظهار کرد: وظیفه بانک مرکزی در هر کشوری نظارت بر بازار و برخورد با متخلفان است اما بانک مرکزی ایران با نظارت ضعیف خود سبب شده تا عده‌ای ارزهای صادراتی خود را برنگردانند و باعث این نوسانات به ضرر مردم و نفع خود شوند.

وی افزود: البته بانک مرکزی کاملا توانایی کنترل بازار را دارد و اگر با تزریق چند میلیون دلار یا یورو می‌تواند چند هزار تومان کاهش نرخ ایجاد کند بنابراین با تزریق چند صد میلیون یورویی به صورت مستمر بازار را کنترل کرده و اجازه ندهد به مردم تا این حد فشار وارد شود.

این استاد اقتصاد دانشگاه تهران معقتد است: یکی دیگر از ابزارهایی که بانک مرکزی می‌تواند آن را به درستی و با نظارت دقیق اعمال کند این است که سیاست مدیریت نرخ شناور ارز را به گونه‌ای اجرایی کند که از طرفی صرافی‌ها با تزریق منابعی که می‌شوند اجازه نداشته باشند ارزهای مختلف را بالاتر از نرخی مشخص بفروشند و با متخلفان برخورد جدی شود. از سوی دیگر نیز باید بر کار صادرکنندگان نظارت جدی داشته باشد تا با آن‌هایی از این نوسانات به نفع خودشان سوءاستفاده می‌کنند و ارزهای صادراتی‌شان را برنمی‌گردانند، برخورد جدی کند.

بغزیان با اشاره به اینکه سیاست مدیریت اقتصاد در سطح کلان با اقتصاد دستوری متفاوت بوده و همه کشورهای جهان آن را به درستی اعمال می‌کنند، گفت: نرخ ارز باید به حدی برسد که مردم برای گذران زندگی‌ و تامین مایحتاج‌شان با مکشل مواجه نشوند و این یعنی نرخ واقعی و درست ارز در کشور که بانک مرکزی موظف به اعمال آن است.

نظر بگذارید

Please enter your comment!
نام و نام خانوادگی