رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق: تعادل در بازار با مدیریت و همدلی همه نقش‌آفرینان

91
رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق: تعادل در بازار با مدیریت و همدلی همه نقش‌آفرینان

رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق معتقد است: افزایش قیمت در بازار ارز و سکه علاوه بر مسائل اقتصادی به عوامل سیاسی و امنیتی نیز بستگی دارد و دولت برای تعادل در بازار باید شاخص های عرضه و تقاضا را مدیریت کند.

یحیی آل اسحاق در گفت‌وگو با سکه نیوز اظهارکرد: در رابطه با افزایش قیمت در بازار ارز و سکه به غیر از مسائل اقتصادی یک سری عوامل سیاسی و امنیتی وجود دارد. در حوزه اقتصادی ارز و سکه مانند کالاهای دیگر تابع عرضه و تقاضا در بازه های زمانی مختلف است و اگر تعادل را در بازار ارز می خواهیم باید به دنبال مدیریت شاخص عرضه و تقاضا باشیم و برای تحلیل درست شرایط باید شاخص‌های عرضه و تقاضا را به صورت جداگانه مورد مطالعه قرار داد. اما باید دید که بانک مرکزی به عنوان اصلی ترین نهاد کنترل کننده بازار ارز با در نظر گرفتن سیاست های کلان پولی و ارزی چه میزان هماهنگی با دیگر نهاد های اقتصادی و مالی دارد.

وی افزود: از آنجا که یکی از اصلی‌ترین راه‌های درآمد ارزی در کشور فروش نفت است، با توجه به محدودیت‌هایی که برای ما از سوی دشمنان‌مان ایجاد شده، درآمد های ارزی حاصل ازفروش نفت به حداقل رسیده است. از راه های دیگر تامین ارز نیز می‌توان به ارز حاصل از صادرات، ارزسرمایه گذاری خارجی و درآمد ارزی ایرانیان مقیم خارج از کشور اشاره کرد. همچنین در حوزه تقاضا می توان به تجارت، خرید کالا برای حفظ ارزش دارایی و سرمایه گذاری در خارج از کشور اشاره کرد.

آل اسحاق ادامه داد: مسئله اصلی این است که بانک مرکزی برای سامان دادن به بازار ارز، روی کدام از شاخص های عرضه و تقاضا می‌تواند نقش‌آفرینی کند. بانک مرکزی به تنهایی توانایی مدیریت بازار ارز را ندارد و به عنوان مثال وزارت صمت در حوزه تجارت متولی است. از سوی دیگر باید به تقاضای بخش خصوصی و حتی تقاضای ارز برای قاچاق که سالانه نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار است، توجه کرد. البته برای کنترل قاچاق مجموعه‌ها و دستگاه‌های متولی مختلف باید دست به دست هم دهند تا جلوی آن گرفته شود. یک مسئله دیگر فعالیت اقتصادی و حجم نقدینگی در جامعه است که در صورت هماهنگی حجم نقدینگی موجود در جامعه با تولید ناخالص داخلی، مشکلی در این زمینه به وجود نمی‌آید.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق با بیان اینکه با کاهش تولید داخلی کشور حجم نقدینگی افزایش پیدا می کند که باعث تورم ، نارسایی و جا به جایی فعالیت‌ها می‌شود، گفت: در زمینه بازار سکه نیز باید گفت همین عوامل موثر در بازار ارز با یک دامنه محدود تر موثر است. به عنوان مثال عده ای برای جبران دارایی های خود به سمت بازار سکه می روند و عده ای در این بازار نقش معامله گر را دارند و عده ای برای نقل و انتقالات از سکه استفاده می کنند. چرا که فعالیت های اقتصادی دیگر سود آور نیست و در بخش تجارت نیز مشکلاتی وجود دارد بنابراین عده ای وادار می شوند برای سرمایه گذاری با ریسک کمتر به سمت خرید و فروش سکه بروند.

آل اسحاق تاکید کرد: دولت و بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز باید کنترل شاخص های عرضه و تقاضا و برخی عوامل سیاسی و امنیتی را به دست بگیرد تا تعادل را به بازار برگردانند و مسلما برای رسیدن به این تعادل، همدلی و هماهنگی تمامی نقش‌آفرینان در حوزه اقتصادی لازم است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی