یک اقتصاددان مطرح کرد؛ دولت مقصر نوسانات اقتصادی است نه مردم

233
یک اقتصاددان مطرح کرد؛ دولت مقصر نوسانات اقتصادی است نه مردم

یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: دولت با سیاست های مداخله جویانه خود و اتخاذ تصمیمات نادرست باعث نوسانات اقتصادی و آشفتگی در بازار شده است و مردمی که به دنبال خرید دلار و سکه هستند هیچ تقصیری ندارند.

محمد قلی یوسفی در گفت‌وگو با سکه نیوز اظهار کرد: دولت اگر به جای اتخاذ سیاست ها و تصمیمات نادرست و مداخله جویانه در اقتصاد به دنبال برقراری قانون و نظم در جامعه باشد و با تعامل سازنده با دنیا بستر را برای بهبود وضعیت اقتصادی آماده کند به هیچ وجه شاهد چنین نوسانات و آشفتگی هایی در بازار نخواهیم بود.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا رفتار مردم در زمینه هجوم آوردن به صرافی ها برای خرید ارز و سکه درست است؟ افزود: مردم هیچ تقصیری در به وجود آمدن این وضعیت ندارند و اگر ببینند که بازار باثبات است و قیمت سکه و ارز هر لحظه بالاتر نمی رود و زندگی آن‌ها را با مشکل مواجه نمی کند به دنبال خرید ارز و سکه برای حفظ ارزش پولشان نیستند اما این مسئولان هستند که با به وجود آوردن این نوسانات و آشفتگی ها، مردم را مجبور می‌کنند که برای گذران زندگی و حفظ قدرت خرید شان و ارزش پولشان به دنبال خرید و فروش ارز و سکه باشند.

این عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: اگر مانند بسیاری از کشورهای پیشرفته اقتصاد ما آزاد بود و مسئولان شفافیت و پاسخگویی را جزو وظایف خود می دانستند، هیچگاه چنین مشکلاتی به وجود نمی آمد البته در کشورهای پیشرفته شاهدیم که هیچگاه مردم به دنبال خرید ارز و سکه نیستند و دلیل آن این است که ثبات در بازار آن‌ها و اقتصاد آن‌ها وجود دارد.

یوسفی با تاکید بر اینکه اگر دولت اقتصاد را رها کند و به بخش خصوصی بسپارد، وضعیت اقتصاد ایران به مراتب بهتر می شود، گفت: گرچه همه چیز با تحریم گره نخورده است اما تحریم هایی که امروز اقتصاد ایران را با مشکل مواجه کرده تاثیر بسیاری در این وضعیت دارد و اگر دولت ضمن تعامل سازنده با جهان، شرایط باثباتی در وضعیت امروز بازار و اقتصاد به وجود می آورد این اتفاقات نمی افتاد چرا که مردم نگران زندگی و آینده فرزندان خود هستند و اگر بدانند در کشور قانون حاکم است و مشکلی برای زندگی خود و فرزندانشان به وجود نمی‌آید هیچ گاه چنین رفتارهایی از آن‌ها سر نخواهد زد. در واقع چنین رفتارهایی در شرایط ثبات بازار و وضعیت طبیعی از سوی مردم غیر طبیعی به نظر می‌رسد، در غیر این صورت مردم به دنبال افزایش امنیت اقتصادی خود هستند و بروز چنین رفتارهایی از سوی آن‌ها اتفاقاً طبیعی است.

نظر بگذارید

Please enter your comment!
نام و نام خانوادگی