یک کارشناس اقتصادی مطرح کرد: مدیریت جو روانی بازار عامل کاهش قیمت‌ها

211
یک کارشناس اقتصادی مطرح کرد: مدیریت جو روانی بازار عامل کاهش قیمت‌ها

یک تحلیلگر مسائل اقتصادی گفت: در این شرایط فضای روانی بازار ملتهب شده و بهترین کار مدیریت حاکم در کنار انجام اقدامات و برقراری تعاملات مناسب دولت و بانک مرکزی تا بازار رنگ آرامش به خود بگیرد.

محمود دودانگه _ عضو اتاق بازرگانی تهران_ در گفت‌وگو با سکه نیوز اظهار کرد:  در شرایط کنونی که فضای بازار ارز ملتهب است، مهمتر از هر اقدامی این است که بتونیم فضای روانی را بهتر و به گونه‌ای مدیریت شود تا عده‌ای از مردم که به بازار ارز وارد می‌شوند و نیازی به آن ندارند بدانند که در آینده متضرر خواهند شد.

وی افزود: متغیرهای بسیاری در بازار ارز و در حوزه عرضه و تقاضا روی قیمت ها اثر گذار است و با توجه به محدودیت هایی که در عرضه ارز داریم مشکلاتی برای این بازار به وجود آمده است اما با توجه به تعاملاتی که دولت و بانک مرکزی دنبال می‌کنند، امیدواریم در آینده این مشکلات حل شود و وضعیت عرضه در بازار ارز به تعادل برسد.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: در بازار ارز چند نوع تقاضا وجود دارد که بخشی از آن واقعی و مربوط به بازرگانان، تولیدکنندگان و ارائه دهندگان خدمات است که به بازار ارز وارد می شوند و واقعاً به آن نیاز دارند که باید بر اساس چارچوب اولویت های تعیین شده ارز مورد نیاز آن‌ها تامین شود.

به گفته دودانگه، بخشی دیگر از تقاضای ارز در بازار مربوط به مردم عادی و سفته بازان است که به بازار وارد می‌شوند و تعادل آن را به هم می‌زنند. اگر می‌خواهیم بازار ارز را مدیریت کنیم به غیر از سیاستگذاری‌ها، تصمیمات و تعاملاتی که در دستور کار دولت و بانک مرکزی قرار دارد باید به صورت کلان تر نگاه کنیم و فضای عمومی بر حاکم بر بازار را از تنش خارج کنیم. در این صورت است که مردم عادی و سفته بازان نمی‌توانند به راحتی به بازار وارد شوند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: از آنجا که مردم و سفته بازان حجم بسیاری از تقاضای بازار ارز را تشکیل می دهند اگر این مسئله مدیریت شود و از نظر روانی نیز فضای حاکم بر بازار کنترل و هدایت شود، شاهد خواهیم بود که تعادل در بازار ارز به وجود خواهد آمد چراکه آنقدر متواضع در این بخش این تقاضا در این بخش بالاست که هیچ تامین کننده ای نمیتواند ارز مورد نیاز آن‌ها را برآورده کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی