نائب رییس اتاق بازرگانی تهران مطرح کرد؛ استمداد دولت از مردم به شیوه مصدق

228
نائب رییس اتاق بازرگانی تهران مطرح کرد؛ استمداد دولت از مردم به شیوه مصدق


نائب رییس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: در شرایط نابسامانی بازار و اقتصاد ایران نتنها کسبه و اصناف باید انصاف بیشتری داشته باشند و اقشار ضعیف را مراعات کنند بلکه دولت باید مانند مصدق از مردم استمداد بطلبد تا همه دست به دست هم شرایط کنونی اقتصاد کشور را که با تحریم ها و کرونا دست به گریبان شده، بهبود ببخشیم.

علاء میرمحمد صادقی در گفت و گو با سکه نیوز اظهار کرد: باید این نکته را قبول کنیم که وضع اقتصادی کشور ناشی از شیوع ویروس کرونا و تحریم های صورت گرفته، غیر عادی است و در این شرایط کسی رغبتی به سرمایه گذاری های بلند مدت نشان نمی دهد و مردم اکثرا سرمایه ها و دارایی هایشان را در بازار ارز، طلا یا بورس می برند. بنابراین تا زمانی که آرامشی به اقتصاد داده نشود این وضعیت ادامه دارد.

وی افزود: وضعیت نوسانات و بالا رفتن قیکت ها در بورس نیز غیر عادی است و به عنوان مثال شرکتی که تا سال گذشته زیان ده بود، سهامش در بورس دو برابر شده است در حالی که شاید قیمت سهامش از نرخ قبلی هم باید پایین تر می آمد. اما اگر از همه مهمتر، وضعیت شیوع ویروس کرونا به آرامشی برسد و کشور از این منظر به حالت عادی برسد، کسب و کار و نهایتا اقتصاد کشور آرام آرام به حالت عادی برمی دگردد.

این فعال اقتصادی ادامه داد: البته ممکن است کسانی که در این بازار خرید می کنند، بعدا پشیمان شوند چرا مشخص نیست در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد و برخی که بخاطر سودجویی بیشتر یا از ترس حفظ ارزش پولشان این کار را می کنند، پشیمان خواهند شد. در این میان نیز برخی فروشندگان و کسبه هم خارج از انصاف عمل می کنند و مردم باید برای زندگی شان پول بیشتری بپردازند اما همه بهتر است در چنین شرایطی بیشتر ملاحظه مردم به ویژه اقشار کم درآمد را کنیم.

میر محمد صادقی گفت: دولت در چنین شرایطی باید به کسبه بی انصاف که به تورم و گرانی ها دامن می زنند، تذکر بدهد و اگر فایده ای نداشت با آن ها برخورد کند اما دولت وظیفه اش را در تذکر و نظارت به خوبی انجام نمی دهد. همچنین بهتر است از صاحبنظران مختلف مشورت بگیر و تا بتواند اقدامات اساسی تری برای بهبود حال اقتصاد کشور انجام دهد.

نائب رییس اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی تهران با بیان اینکه در زمان جنگ هم کشور مشکلات بسیاری داشت اما وضعیت بازار و اقتصاد کشور اینگونه نبود، تاکید کرد: در زمان ملی شدن صنعت نفت که دولت به صورت کامل تحریم شد دولت از مردم خواست که کمک کنند و نتجیه آن شد که ایران توانست، مقاومت کند. هم اکنون نیز دولت باید این کار را انجام دهد تا اتحادی بین مردم و مسئولان ایجاد شود و در این میان نیز ممکن است دولت راهنمایی بیشتری شود. البته درست است که دولت گرفتار شده اما باید بیشتر با مردم ارتباط برقرار کرده و صحبت کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی