نوسانات بازار چه تاثیری روی کسب و کارهای نوپا دارد؟

224
نوسانات بازار چه تاثیری روی کسب و کارهای نوپا دارد؟

یک کارشناس کارآفرینی گفت: نوسانات بازار ارز و سکه در شکل گیری کسب و کاری نوپا اثر گذار است اما در این شرایط هم می‌توان کار آفرینی کرد.

کیوان نقره‌کار در گفت‌وگو با سکه نیوز درباره تاثیر بازار سکه و ارز روی شکل‌گیری کسب‌ و کارهای تازه اظهار کرد: نوسانات نرخ‌ ارز و سکه روی کسب و کارهای نوپا تاثیرگذار است. برای شکل گرفتن کسب و کاری نوین المان‌هایی لازم است و وقتی ما در یک شرایط نامساعد و پیش بینی نشده قرار می‌گیریم، آن المان‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرند. مثلاً فرض کنید جوانی می‌خواهد ایده یک کارآفرینی را پیاده کند اما نوسانات بازار در یک فضای پرریسک به مراتب بیشتر می‌شود او نمی تواند ایده اش را اجرایی کند چرا که آن شخص ابتدا باید نگران معاش اولیه خودش باشد سپس به تیم‌سازی ادامه کارهایش بپردازد.

وی ادامه داد: نکته دوم درباره تیم‌سازی است. به هر حال هر کسب و کاری بخواهد، شکل بگیرد، نفرات مختلفی باید کنار هم قرار بگیرند. آن‌ها باید از وقت و زمانشان بگذرند و مدتی صبر کنند تا کار جدید و نوپا شکل بگیرد. اگر جامعه‌ نتواند این اطمینان را بدهد که مثلاً در چند ماه آینده با حداقل سرمایه‌ای که کنار گذاشته‌اند، می‌توانند هزینه‌های اولیه‌شان را تامین کرده، روزمرگی خودشان را جلو ببرند و به یک دوام کاری برسند، آن‌ها کنار هم قرار نمی‌گیرند.

نقره‌کار افزود: از مباحث تاثیرگذار دیگر حضور سرمایه‌گذاران است. در شرایط نامساعد از نظر نوسانات موجود و عدم توانایی برای پیش‌بینی‌ بازار، حضور این افراد و سرمایه گذاریشان در استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوین کمتر می‌شود. چون آن‌ها هم سعی می‌کنند سرمایه خودشان را حفظ کنند و با توجه به عدم پیش‌بینی‌های موجود سرمایه را وارد بازار جدید نکنند.

وی ادامه داد: بالا رفتن نرخ ارز منجر به افزایش هزینه‌ها می‌شود. این هزینه‌ها در شروع یک کسب و کار می‌تواند شامل اجاره ملک، تهیه ابزارهای مورد نیاز و جذب نیروی انسانی لازم باشد.

این کارشناس کارآفرینی درباره راه‌اندازی کسب و کار‌های تازه در شرایط فعلی بیان کرد: صحیح این است که اجازه بدهیم تا بازار به ثبات و آرامش برسد. اما نمی‌توان گفت الآن هیچ کسب و کاری راه نیفتد. به هر حال کسب و کار نوپا همیشه نگاه می‌کند که چه نیازهایی در بازار وجود دارد و آنچه که می‌تواند به عنوان خلا، پر کند. فکر می‌کنم با توجه به شرایطی که برای کسب و کارهای سنتی به وجود آمده و چه بسا این شرایط ادامه دار هم باشد.

به گفته نقره‌کار، کسب و کارهای فناورانه که بتوانند به کسب و کار سنتی کمک کنند تا با مشتریان خودشان از طریق غیر حضوری ارتباط برقرار کنند، می توانند بازار مناسب‌تری را برای خودشان داشته باشند. البته در این بازار هم رقابت زیادی ایجاد شده و شرکت‌های بزرگ حضور پیدا کردند.

وی اظهار کرد: یک کارآفرین جوان از بازارهای محلی و ارتباطات اولیه شروع می کند. این مدل برای کسی که می‌خواهد وارد بازار شود، مطمئن‌تر است. همچنین به جای اینکه به سمت جذب سرمایه از جانب سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر بروند، از امکانات آن‌ها استفاده کنند. به هر حال مجموعه‌های بزرگی هستند که به واسطه این شرایط اتاق‌های خالی یا کارمندانی با وقت آزادتر داشته باشند. در واقع به جای منابع نقدی از منابع غیرمالی آن‌ها استفاده کنند. من فکر می کنم با این مدل شاید برخی از این کسب و کارهای نوپا بتوانند به بازار وارد شده و زنده بمانند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی