یک کارشناس مسائل اقتصادی: بانک مرکزی باید بازار را کنترل کند

170
یک کارشناس مسائل اقتصادی: بانک مرکزی باید بازار را کنترل کند

یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: سالهاست که تجربه نشان داده هر وقت بانک مرکزی بخواهد می‌تواند بازار را کنترل کند و اجازه افزایش نرخ ارز را ندهد بنابراین باید این کار را انجام دهد چرا که امروزه ارز بهانه افزایش قیمت‌ها در دیگر بازارها شده است و زندگی و درآمد مردم را بازیچه خود کرده است.

آلبرت بغزیان در گفت‌وگو با سکه نیوز درباره آخرین وضعیت بازار ارز و اینکه بانک مرکزی چه اقداماتی باید در راستای کنترل بازار انجام دهد، اظهار کرد: تجربه ثابت کرده که همیشه بانک مرکزی و دولت هر وقت بخواهد د می تواند بازار ارز را کنترل کند و اجازه افزایش قیمت را ندهد بنابراین مسئولان باید به بازار ورود پیدا کنند و به درآمد و زندگی مردم احترام بگذارند.

وی افزود: بسیاری از بهانه‌ها در بازارهای مختلف مانند خودرو، لوازم‌خانگی، مسکن، صنایع غذایی و حتی اخیراً بورس از ارز شروع می‌شود و به محض اینکه نرخ ارز افزایش پیدا می کند در این بازارها نیز شاهد افزایش قیمت ها هستیم که توجیه آن‌ یا واقعی بوده یا فرصتی برای سودجویی و تغییر قیمت است. تجربه هم ثابت کرده که بانک مرکزی حتی در سالهای اخیر هر گاه به بازار ورود پیدا کرده با افزایش ارز کاهش هیجان یا هر اقدامی که انجام داده توانسته است بازار ارز را کنترل کند بنابراین بیشترین آگاهی از این وضعیت و چگونگی کنترل آن را بانک مرکزی و دولت دارد اما چرا اینگونه رفتار و برخورد می‌کند که باعث می‌شود قیمت‌ها افزایش پیدا کند، مشخص نیست.

این تحلیلگر اقتصادی ادامه داد: افزایش نرخ ارز و قیمت دیگر کالاها در بازار به هیچ وجه به نفع دولت و مردم نیست و اگر مسئولان بانک مرکزی تصور می‌کنند این نوسانات به نفع آنهاست باید بدانند که هزینه این افزایش قیمت‌ها بیشتر است از سود آن است. اما مشخص نیست که چرا بانک مرکزی و مجموعه دولت اینگونه با بازار برخورد می کنند و به عنوان مثال اخیراً که دلار تا حدود ۱۳ و ۱۴ هزار تومان افزایش پیدا کرد قیمت صرافی ها هم بالا رفت و همین مسئله سبب شد تا افزایش قیمت‌ها در بازار ادامه پیدا کند در حالی که اگر در صرافی ها قیمت روی همان نرخ گذشته باقی می ماند شاید شاهد چنین قیمت هایی در بازار ارز نبودیم.

بغزیان تصریح کرد: بانک مرکزی و دولت مسلماً اطلاع دارند که بازار سازهای ارز مسکن خودرو لوازم خانگی و دیگر کالاها چه کسانی هستند و باید با آنها برخورد کنند در دنیا هم اینگونه نیست که بانک مرکزی اروپا یا آمریکا اجازه چنین افزایش قیمت هایی را در بازار بدهند و به عنوان مثال بانک مرکزی اروپا و آمریکا به توافق می‌رسند که یورو و دلار چه نسبتی با هم داشته باشند. اما اینگونه نیست که رئیس بانک مرکزی شبانه توییت کند و به جای حرف زدن با مردم و اظهار نظرهای دقیق از این طریق بخواهد بازار را کنترل کند.

وی گفت: در حال حاضر نیست که طی هفته های گذشته نرخ ارز و قیمت طلا و سکه ثبات بیشتری پیدا کرده و با نوسان و افزایش قیمت کمتری مواجه بوده شاهدیم که در بازارهای دیگر مانند مسکن قیمت ها تثبیت شده که البته قیمت طلا، مسکن، خودرو و دیگر کالاها کاهش پیدا نکرده است چرا که فعالان این بازارها و البته سودجویان مطمئن نیستند قیمت ارز هم این گونه باقی می‌ماند، کاهش پیدا می‌کند یا مجدداً روند افزایشی خود را ادامه خواهد داد.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد بانک مرکزی باید پاسخگو باشد و از همه نمایندگان مجلس می‌خواهیم تا مسئولان اقتصادی را بازخواست کنند و علت این نوسانات را جویا شوند تا ببینیم چرا تعادل در این بازار و آرامش در چنین وضعیتی حکمفرما نمی شود در واقع از همه مسئولان می‌خواهیم که به دارایی، در آمد و زندگی مردم احترام بگذارند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی