۲۸/ ۱۰/ ۱۳۹۹ | یکشنبه

|

|
| ۲۸/ ۱۰/ ۱۳۹۹ | یکشنبه

شبکه های اجتماعی مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین و معضل مقابله با سانسور دولت های تمامیت خواه

همه گیری جهانی ویروس کرونا باعث شده است تمامیت خواهی حاکمان سیاسی بیش از پیش رنگ و بوی جدیّت به خود بگیرد. ویروس کرونا سایه دولت های مرکزی بر جریان عادی زندگی انسان ها را پر رنگ تر از هر زمان دیگر کرده است. بسیاری از متفکران اعتقاد دارند آزادی بیان و حقوق بشر در این دوران پُر تلاطم با خطرات جدی روبرو شده است.

ایوا ویشر، متخصص تکنولوژی بلاک چین می گوید آزادی بیان به معنی بیان و اظهار عقیده و نظر اشخاص در زمینه های مختلف است بدون اینکه این افراد جان خود را در مسیر بیان عقاید خود از دست بدهند. او می گوید آزادی بیان به معنی ترویج خشونت طلبی نیست و چنانکه در جریان سیال اظهارات اشخاص، خشونت و ستیزه جویی نمایان شود، دایره آزادی بیان نیز نقض می شود.

به عبارتی آزادی بیان نوعی اظهار به عقایدی ست که ممکن است افراد مختلف بر سر آن وجوه اشتراک گسترده ای نداشته باشند، اما عدم وجود نقاط مشترک به معنی حذف نظرات مخالف نخواهد بود.

در آزادی بیان نظرها بر سر عقاید نظری و عملی بازگو می شود و همگی در برابر آنها نوعی سازش و روامداری پیش می گیرند، به جای اینکه با عقاید مخالف مقابله و مبارزه کنند.

تمامیت خواه

تکنولوژی بلاک چین به افراد با عقاید مختلف این امکان را می دهد تا خود را در سطوح جوامع مدنی مطرح کنند

تکنولوژی بلاک چین به افراد از طیف های مختلف اعتقادی این امکان را می دهد تا نظرات و عقاید خود را بدون هیچ ترس و اضطراب بیان کنند. به عبارتی تکنولوژی بلاک چین به صورت غیر متمرکز و خارج از دایره اثر گذاری دولت های مرکزی و احزاب سیاسی، این امکان را برای همه آحاد جامعه فراهم می کند تا عقاید خود را به دور از ترس و واهمه از امنیت جانی خود بیان کنند.

بیشتر بخوانید:

آزادی در انتهای یک دالان بی انتها؛ آیا بلاک چین می تواند پاسدار حریم خصوصی افراد باشد؟

تکنولوژی بلاک چین

تکنولوژی بلاک چین در برابر سانسور مقاوم است

تکنولوژی بلاک چین در برابر سانسور دولت های تمامیت خواه نیز مقاوم است. بسیاری از احزاب سیاسی در سراسر دنیا با در پیش گرفتن عقاید منسوخ و کهنه-سالار تصور می کنند می توانند مردم را مطابق با تصورات پوسیده خود تربیت کنند.

تکنولوژی بلاک چین ضمن شکستن تمام لوح های بد آوازه و فرسوده گذشته، این امکان را برای مردم فراهم می کند تا به دور از حب و بغض های نژادی و اعتقادی، در کنار یکدیگر با وجود تمام تکثرات فکری زندگی کنند.

اندیشه های ایدئولوژیک

تکنولوژی بلاک چین در برابر تنوع نژادی و کثرت اندیشه های اعتقادی روا مدار و سازش طلب است


تکنولوژی بلاک چین در برابر کثرت اندیشه ها روا مدار است. به این معنی که طیف اندیشه های گوناگون در زیر چتر تکنولوژی حق زندگی دارند.

بیشتر بخوانید:

تنوع جنسیتی و نژادی: زمان آن رسیده که تکنولوژی بلاک چین تنوع و فراگیری…

البته باید گفت که اندیشه ها نیز چنانکه خوی ستیزه جویانه و خشونت طلبانه داشته باشند در هر صورت محکوم به شکست خواهند بود و تکنولوژی بلاک چین نیز هیچ گاه بستری برای بیان نظرات خشونت آمیز نخواهد بود.

تکنولوژی بلاک چین با هم افزایی تکنولوژی هوش مصنوعی به محتواهای تولید شده در بستر شبکه های اجتماعی نظارت می کند. تکنولوژی بلاک چین به صورت گسترده از کاربران در برابر محتواهای غیر قانونی محافظت می کند.

بیشتر بخوانید:

حمایت از حق نشر محتوای دیجیتال تولیدکنندگان محتوا در عصر دیجیتال

مثلاً چنانکه برخی محتواهای تولید شده در بستر شبکه ای اجتماعی حاوی نفرت پراکنی های اعتقادی باشند، کاربران می توانند با ایجاد محدودیت های نمایشی تصمیم بگیرند که محتوای برخی کاربران را مشاهده نکنند.

تمامیت خواه و ازادی

تکنولوژی بلاک چین در برابر درشت خویی اندیشه های ایدئولوژیک و تمامیت خواه ایستادگی می کند

اخیراً دولت آمریکا با ایجاد محدودیت های گسترده بر اپلیکیشن تیک تاک اعلام کرده است به زودی فعالیت این شبکه اجتماعی را در سراسر مرزهای خود ممنوع اعلام خواهد کرد. همین موضوع باعث شده است آزادی انتخاب شبکه های اجتماعی با خطرات جدی مواجه شود.

تکنولوژی بلاک چین در برابر درشت خویی اندیشه های ایدئولوژیک ایستادگی می کند. تاریخ همواره ثابت کرده است که ایجاد محدودیت های جزمی و اعتقادی همواره محکوم به شکست است و تنها آزادی ست که در تمام ابعاد خود در جوامع انسان ها خریدار دارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

پربازدیدترین اخبار

نحوه نصب کیف پول کونوس

به گزارش سکه نیوز، برای ورود به دنیای رمزارزها، همانند ورود به دنیای بانکداری، نیاز به افتتاح حساب دارید. در مدل‌های بانکی، افراد با...

بازگشت بازار ارز به روند صعودی قیمت‌ها

روند نزولی قیمت ارز که در دو روز ابتدایی هفته آغاز شده بود،نتوانست به مسیر خود ادامه دهد و امروز (دوشنبه) بازار شاهد افزایش...

صرافی غیرمتمرکز یا DEX در دنیای ارز دیجیتال چگونه کارمی‌کند

صرافی ارز دیجیتال یا صرافی رمزارز از پدیده‌های جدید دنیای فناوری است که تعریف جدیدی از آنها تحت عنوان صرافی غیرمتمرکز یا DEX نیز در ارتباط آن زاده شده است.

بزرگترین تخلف تاریخ بورس ایران چگونه رقم خورد؟

شاید به جرات بتوان بزرگترین تخلف تاریخ بورس ایران را ماجرایی شرکت کنتورسازی با نماد آکنتور دانست. به گزارش سکه نیوز، شرکت کنتورسازی ایران در...

راهکار جامع رمزارزی برای انتقال بین‌المللی ارزی

شما می توانید با مطالعه این مقاله به راهکار انتقال ارز دست یابید و در هر نقطه از جهان با چند کلیک ساده این امر را میسر نمایید