۳۰/ ۱۰/ ۱۳۹۹ | سه شنبه

|

|
| ۳۰/ ۱۰/ ۱۳۹۹ | سه شنبه

ترامپ حق انحصاری شبکه های هوشمند دیجیتال را به چین تقدیم کرد

مخالفت ترامپ با رمزارزها خبر تازه ای نیست و پیش از این در ۱۱ جولای ۲۰۱۹، ترامپ در توییتر اعلام کرده بود به دلیل اینکه رمزارزها پول واقعی نیستند، هیچگاه طرفدار آنها نبوده است.

اخیراً کتاب جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق آمریکا که مدتی در کابینه ترامپ نیز فعالیت می کرد، سر و صدای زیادی به راه انداخته است. بولتون در بخشی از این کتاب می گوید اطرافیان ترامپ به این نتیجه رسیده بودند که اتریوم و بیت کوین سرآمد دیگر رمزارزها هستند.

بولتون در بخش هایی از این کتاب فاش می کند که عدم رغبت ترامپ به بیت کوین به ماه می ۲۰۱۸ بر می گردد. زمانی که ترامپ انتقادهای سختی را متوجه وزیر خزانه داری این کشور (استیو منوخین) کرد.

ترامپ از منوخین در ارتباط با نحوه مذاکره تجاری با چین ناخشنود بود و مخالفت های خود را به صراحت اعلام می کرد. ترامپ از منوخین خواسته بود به دلیل کلاهبرداری های گسترده در صنعت بیت کوین، شرایط را برای ایجاد سازوکارهای نظارتی بر رمزارزها بررسی کند.

بسیاری از متخصصان باور دارند ترامپ نگران کاهش ارزش دلار در برابر رمزارزهای بزرگ مثل بیت کوین است و میخواهد انحصار دلار در شبکه تجارت های جهانی با خطر مواجه نشود.

چین

چین و بیت کوین

علیرغم اینکه دولت چین در سال ۲۰۱۷ فعالیت صرافی های رمزارز را در خاک چین ممنوع اعلام کرد، با این اوصاف این کشور بزرگترین اکوسیستم جهانی استخراج رمزارز را در اختیار دارد. اخیراً دانشگاه کمبریج نقشه جهانی استخراج رمزارز را منتشر کرده است.

در این نقشه چین با اختلاف بسیار زیاد نسبت به آمریکا و با در اختیار داشتن ۶۵ درصد قدرت هش بیت کوین، در جایگاه نخست بین المللی قرار دارد. آمریکا با در اختیار داشتن تنها ۷.۲۴ درصد قدرت هش در جایگاه دوم قرار گرفته است.

اما واقعاً چرا قدرت هش اهمیت دارد؟

در صنعت بلاک چین و رمزارزها اصطلاحی رایج است به نام “حمله ۵۱ درصد”. این اصطلاح به این معناست که اگر فرد حقیقی امکان دسترسی به ۵۱ درصد کل قدرت محاسباتی شبکه بلاک چین را در اختیار داشته باشد، می تواند بنا به خواست و اراده خود، معاملات رمزارز را دستکاری کند. در این مواقع اصطلاحاً گفته می شود شبکه توسط بدافزارها و یا باج افزارها هک شده است.

از طرف دیگر پروتکل بلاک چین می گوید مرجعی که بیش از ۵۰ درصد قدرت هش را در اختیار داشته باشد، عملاً رهبر بازار رمزارزها است. با این توضیحات می توان نتیجه گیری کرد که چین هم اکنون می تواند سیاست نامه آینده بلاک چین را مطابق با خواست خود بنویسد.

از آنجایی که در کشور چین هیچ سازمان خصوصی بالاتر از مرجع کلان دولت وجود ندارد می توان نتیجه گیری کرد که دولت چین به صورت انحصاری و در حالت منطقی، رهبر کنونی بازارهای رمزارز و صنعت بلاک چین جهانی است.

بولتون در کتاب خود “اتاقی که در آن اتفاق افتاد” ادعا می کند ترامپ پیش از سال ۲۰۱۹ کاملاً واقف بود که چین بازار رمزارزها را قبضه کرده است برای همین ترجیح داد مسئله بیت کوین و رمزارزها را به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا واگذار کند.

نکته جالب ماجرا این است که رئیس قسمت مالی سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد قسمت بزرگی از سکه های رمزارز در واقع اوراق بهادار ثبت نشده ای هستند که خارج از مجراهای قانونی وارد صنعت شبکه های غیر متمرکز شده اند.

زیر سوال بردن وجهه قانونی رمزارزها توسط آمریکا

در واقع آمریکا می خواست وجهه قانونی رمزارزها را زیر سوال ببرد و ادعا کند رمزارزها پیش از این توسط سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا مورد تایید قرار نگرفته اند، برای همین وارد بازارهای غیر قانونی (شبکه های غیر متمرکز) شده اند.

در ماه نوامبر ۲۰۱۸ نیز سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا طی بیانیه ای با عنوان “ضوابط قانونی معامله و صدور اوراق بهادار مرتبط با دارایی های دیجیتال”، ضمن اعلام نقض قوانین امنیتی توسط شبکه های غیرمتمرکز اعلام کرد، تنها بیت کوین و اتریوم به عنوان دارایی های غیرمتمرکز شناخته می شوند.

ترامپ از این طریق در نظر داشت بیت کوین را وارد چارچوب قانون کند و بر شبکه های غیرمتمرکز نظارت بیشتری اعمال کند. اما سهواً باعث شد سازوکارهای قانونی مرتبط با فعالیت بیت کوین در خاک آمریکا، به تقویت بنیادهای شبکه های استخراج بیت کوین در چین منتهی شود.

اما دلیل این موضوع چیست؟ به صورت ساده یعنی اینکه انحصار شبکه های بلاک چین پیش از این در اختیار چین قرار گرفته است، بنابراین هرگونه تلاش برای تقویت شبکه بیت کوین در خارج از دایره انحصار، به تقویت بنیادهای خود انحصار ختم می شود.

درست مثل اینکه ایران تصمیم بگیرد یک شعبه از مک دونالد را در تهران راه اندازی کند. چون انحصار اقتصادی مک دونالد در اختیار آمریکا قرار دارد، هرگونه تلاش دیگر کشورها در راستای ارتقای شبکه های مک دونالد در نهایت به تقویت شبکه انحصار مک دونالد ختم می شود.

نگرانی آمریکا از

نگرانی آمریکا از قدرت گیری رمزارزها

آمریکا همواره از قدرت گیری رمزارزها واهمه داشته است. دلیل این نگرانی هم کاملاً مشخص است: چون شبکه های غیر متمرکز با سیستم های مالی و بانکداری سنتی سر ناسازگاری دارند.

آمریکا بزرگترین نهادهای بانکی جهان را در اختیار دارد و شبکه های انحصاری دلار، به صورت مویرگی در تار و پود مراکز تجاری بین المللی رخنه کرده است. آمریکا هیچ وقت نمی خواهد زنجیرهای انحصار شکسته شوند و این از لحاظ منطقی کاملاً موجه است.

از سوی دیگر چین به سرعت در حال اوج گیری است. اخیراً چین اعلام کرد ارز دیجیتال بانک مرکزی خود را به زودی صادر می کند. چین در نظر دارد با ایجاد یک نظم نوین هوشمند و دیجیتال در بازارهای تجارت جهانی، انحصار دلار را بشکند و به عنوان ابر قدرت بعدی جهان سرمایه خود را معرفی کند.

آیا چین می تواند با اتکا به شبکه های غیرمتمرکز و دارایی های دیجیتال نظیر رمزارزها، نظم نوینی در جهان تجارت ایجاد کند؟. نشانه های کنونی در بازار سرمایه نشان می دهد آینده در دستان چین است و این کشور گوی سبقت را از آمریکا ربوده است. 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

پربازدیدترین اخبار

نحوه نصب کیف پول کونوس

به گزارش سکه نیوز، برای ورود به دنیای رمزارزها، همانند ورود به دنیای بانکداری، نیاز به افتتاح حساب دارید. در مدل‌های بانکی، افراد با...

بازگشت بازار ارز به روند صعودی قیمت‌ها

روند نزولی قیمت ارز که در دو روز ابتدایی هفته آغاز شده بود،نتوانست به مسیر خود ادامه دهد و امروز (دوشنبه) بازار شاهد افزایش...

صرافی غیرمتمرکز یا DEX در دنیای ارز دیجیتال چگونه کارمی‌کند

صرافی ارز دیجیتال یا صرافی رمزارز از پدیده‌های جدید دنیای فناوری است که تعریف جدیدی از آنها تحت عنوان صرافی غیرمتمرکز یا DEX نیز در ارتباط آن زاده شده است.

چرا ارز آرام نمی‌گیرد؟

نوسان بازار ارز به عواملی همچون افزایش تقاضای واقعی و کاذب در بازار ،تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی، کاهش درآمدهای ارزی ناشی از به حداقل رسیدن فروش نفت و بازنگشتن ارز صادراتی به کشور است.

راهکار جامع رمزارزی برای انتقال بین‌المللی ارزی

شما می توانید با مطالعه این مقاله به راهکار انتقال ارز دست یابید و در هر نقطه از جهان با چند کلیک ساده این امر را میسر نمایید