۲۷/ ۱۰/ ۱۳۹۹ | شنبه

|

|
| ۲۷/ ۱۰/ ۱۳۹۹ | شنبه

یک اقتصاددان مطرح کرد؛ دولت مقصر نوسانات اقتصادی است نه مردم

یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: دولت با سیاست های مداخله جویانه خود و اتخاذ تصمیمات نادرست باعث نوسانات اقتصادی و آشفتگی در بازار شده است و مردمی که به دنبال خرید دلار و سکه هستند هیچ تقصیری ندارند.

محمد قلی یوسفی در گفت‌وگو با سکه نیوز اظهار کرد: دولت اگر به جای اتخاذ سیاست ها و تصمیمات نادرست و مداخله جویانه در اقتصاد به دنبال برقراری قانون و نظم در جامعه باشد و با تعامل سازنده با دنیا بستر را برای بهبود وضعیت اقتصادی آماده کند به هیچ وجه شاهد چنین نوسانات و آشفتگی هایی در بازار نخواهیم بود.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا رفتار مردم در زمینه هجوم آوردن به صرافی ها برای خرید ارز و سکه درست است؟ افزود: مردم هیچ تقصیری در به وجود آمدن این وضعیت ندارند و اگر ببینند که بازار باثبات است و قیمت سکه و ارز هر لحظه بالاتر نمی رود و زندگی آن‌ها را با مشکل مواجه نمی کند به دنبال خرید ارز و سکه برای حفظ ارزش پولشان نیستند اما این مسئولان هستند که با به وجود آوردن این نوسانات و آشفتگی ها، مردم را مجبور می‌کنند که برای گذران زندگی و حفظ قدرت خرید شان و ارزش پولشان به دنبال خرید و فروش ارز و سکه باشند.

این عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: اگر مانند بسیاری از کشورهای پیشرفته اقتصاد ما آزاد بود و مسئولان شفافیت و پاسخگویی را جزو وظایف خود می دانستند، هیچگاه چنین مشکلاتی به وجود نمی آمد البته در کشورهای پیشرفته شاهدیم که هیچگاه مردم به دنبال خرید ارز و سکه نیستند و دلیل آن این است که ثبات در بازار آن‌ها و اقتصاد آن‌ها وجود دارد.

یوسفی با تاکید بر اینکه اگر دولت اقتصاد را رها کند و به بخش خصوصی بسپارد، وضعیت اقتصاد ایران به مراتب بهتر می شود، گفت: گرچه همه چیز با تحریم گره نخورده است اما تحریم هایی که امروز اقتصاد ایران را با مشکل مواجه کرده تاثیر بسیاری در این وضعیت دارد و اگر دولت ضمن تعامل سازنده با جهان، شرایط باثباتی در وضعیت امروز بازار و اقتصاد به وجود می آورد این اتفاقات نمی افتاد چرا که مردم نگران زندگی و آینده فرزندان خود هستند و اگر بدانند در کشور قانون حاکم است و مشکلی برای زندگی خود و فرزندانشان به وجود نمی‌آید هیچ گاه چنین رفتارهایی از آن‌ها سر نخواهد زد. در واقع چنین رفتارهایی در شرایط ثبات بازار و وضعیت طبیعی از سوی مردم غیر طبیعی به نظر می‌رسد، در غیر این صورت مردم به دنبال افزایش امنیت اقتصادی خود هستند و بروز چنین رفتارهایی از سوی آن‌ها اتفاقاً طبیعی است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

پربازدیدترین اخبار

بزرگترین تخلف تاریخ بورس ایران چگونه رقم خورد؟

شاید به جرات بتوان بزرگترین تخلف تاریخ بورس ایران را ماجرایی شرکت کنتورسازی با نماد آکنتور دانست. به گزارش سکه نیوز، شرکت کنتورسازی ایران در...

نحوه نصب کیف پول کونوس

به گزارش سکه نیوز، برای ورود به دنیای رمزارزها، همانند ورود به دنیای بانکداری، نیاز به افتتاح حساب دارید. در مدل‌های بانکی، افراد با...

بازگشت بازار ارز به روند صعودی قیمت‌ها

روند نزولی قیمت ارز که در دو روز ابتدایی هفته آغاز شده بود،نتوانست به مسیر خود ادامه دهد و امروز (دوشنبه) بازار شاهد افزایش...

راهکار جامع رمزارزی برای انتقال بین‌المللی ارزی

شما می توانید با مطالعه این مقاله به راهکار انتقال ارز دست یابید و در هر نقطه از جهان با چند کلیک ساده این امر را میسر نمایید

چرا ارز آرام نمی‌گیرد؟

نوسان بازار ارز به عواملی همچون افزایش تقاضای واقعی و کاذب در بازار ،تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی، کاهش درآمدهای ارزی ناشی از به حداقل رسیدن فروش نفت و بازنگشتن ارز صادراتی به کشور است.