۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۹ | دوشنبه

|

|
| ۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۹ | دوشنبه

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق: سه چهارم تقاضای ارزی غیر ضروری است/قاچاقچیان و سوداگران عامل نوسانات بازار

رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق اعلام کرد که سه چهارم تقاضای ارزی امروز بازار غیر ضروری است و قاچاقچیان و سوداگران یکی از عوامل بالا رفتن این تقاضا و به وجود آمدن نوسانات در نرخ ها هستند.

یحیی آل اسحاق در گفت‌وگو با سکه نیوز اظهار کرد: نرخ‌ها با هیچ منطقی تطابق ندارد و قیمت واقعی ارز این نیست اما هزاران دلیل برای این نوسانات و التهابات بازار ارز و سکه وجود دارد که مهمترین دلیل آن عرضه و تقاضایی است که اگر مدیریت نشود چنین اتفاقاتی برای بازار می‌افتد.

وی افزود:آنچه واقع است این که ارز از چند کانال فروش نفت و ارز حاصل از صادرات تامین و در بازار عرضه می‌شود که ارز نفتی به دلیل اختلال و مشکلاتی که برای فروش نفت به وجود آمده با مشکل رو به روست و برخی از صادرکنندگان نیز ارز حاصل از صادرات خود را به کشور بر نمی گردانند.

آل اسحاق ادامه داد: البته در این میان برخی تقاضاها واقعی و برخی از آن‌ها غیر واقعی و غیر ضروری است که می‌توان گفت از کل تقاضایی که در حال حاضر در بازار ارز وجود دارد بیش از سه چهارم آن جزو دسته دوم محسوب می شود. در میان تقاضاهای واقعی و ضروری بخش مهمی از آن که حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار است جزو نیازهای تجاری محسوب شده و به واردات کالاهای اساسی، خدمات و پرداخت های سازمان های بین المللی بر می گردد که در بخش های مختلف غذایی صنعتی و بهداشتی است.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق گفت: بخشی از تقاضای ارزی موجود در بازار مربوط به کالاهای قاچاق است چرا که قاچاقچیان هم باید ارز مورد نیاز خود را تامین کنند اما نمی توانند از طریق سامانه نیما و مبادی رسمی این کار را انجام دهند. حجم این تقاضای ارزی حدود ۲۰ میلیارد دلار در سال است که در حال حاضر بر اساس آمارهای موجود به ۱۰ میلیارد دلار تقلیل پیدا کرده است.

وی اضافه کرد: تقاضای سوم جزو همان سفته‌بازی یا بازار سوداگری است که عده‌ای به خاطر منافع شخصی و اینکه می‌خواهند ارزش پولشان حفظ شود تقاضای غیر واقعی در بازار ایجاد می‌کنند و البته آمار دقیقی از این میزان تقاضا وجود ندارد و دسته چهارم هم مربوط به کسانی است که پول و سرمایه خود را از کشور خارج می‌کنند.

آل اسحاق با بیان اینکه در دسته چهارم ‌ عده‌ای ملک و سرمایه‌های خود را در کشور می فروشند و از ایران خارج می‌کنند اظهار کرد: کافیست به کشورهایی مانند گرجستان، ترکیه، امارات، کانادا و غیره نگاه کنید تا ببینید چندین نفر از ایرانی‌ها سرمایه‌های خود را در قالب خرید ملک و سرمایه‌گذاری خارجی از کشور خارج کرده اند که اعداد و ارقام نسبتاً بزرگی هم محسوب می شود اما در شرایط کنونی که کشور در جنگ اقتصادی در مقابل دشمنان قرار دارد و آن‌ها یکی از تنها راهکار های خود برای فلج کردن ایران و انقلاب را در برهم‌زدن وضعیت اقتصادی کشور می بینند ایجاد تقاضاهای غیرضروری در بازار ارز، سودجویی و سوء استفاده از این شرایط است و به هیچ وجه درست نیست.

وی گفت: در چنین شرایطی باید سیاست‌های پولی و سیاست های تجاری دولت در بخش های مختلف با یکدیگر همخوانی و هماهنگی داشته باشد که متاسفانه اینگونه نیست که اگر اینطور بود نباید تعداد بسیاری پروفرم ها از وزارتخانه‌های بهداشت، کشاورزی و صنعت معدن و تجارت در صفوف بانک مرکزی منتظر تخصیص ارز می‌ماند و در حالیکه بازرگانان در بخش های مختلف چندین ماه صبر کردند تا بتوانند مجوزهای خود را از وزارتخانه‌های مرتبط بگیرند هنوز موفق به این کار نشدند.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق تصریح کرد: به این دلیل است که می‌گویم سه چهارم تقاضای ارزی ایجاد شده در بازار غیر ضروری است که هم اکنون اسکناس باعث نوسانات ارزی در بازار شده نه حواله ارزی. تقاضا های ضروری اغلب جزو تقاضا هایی است که در بانک مرکزی و بر اساس سامانه نیما به صورت حواله ارزی تامین می شود اما تقاضا های غیر ضروری مانند تقاضای ارزی قاچاقچیان و سوداگران جزو تقاضاهای اسکناسی است که در بازار ایجاد شده و چنین مسائلی را رقم زده است.

آل اسحاق با بیان اینکه مشکل کنونی بازار ارز را باید به صورت یک زنجیره ارزیابی کرد که عوامل مختلفی باعث آن شده است، گفت: یکی دیگر از مسائل و عواملی که باعث نوسانات التهابات موجود در بازار شده مسئله جنگ روانی است که برخی صرافان و مردم از طریق حرف و شعار و فضای مجازی به نوسانات بازار دامن می زنند و از سوی دیگر بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی در کشور محدود شده و سودی در آن‌ها متصور نیست بنابراین برخی از مردم هم سرمایه ها و نقدینگی های خود را در در بازارهایی مانند بورس، مسکن، سکه و ارز وارد کرده‌اند. اما دولت باید فکری به حال حجم این نقدینگی حدود ۲۷۰۰ هزار میلیارد تومانی موجود در کشور بکند که تا پایان امسال ۳۰۰۰ هزار میلیارد تومان را هم رد خواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

پربازدیدترین اخبار

نحوه نصب کیف پول کونوس

به گزارش سکه نیوز، برای ورود به دنیای رمزارزها، همانند ورود به دنیای بانکداری، نیاز به افتتاح حساب دارید. در مدل‌های بانکی، افراد با...

بازگشت بازار ارز به روند صعودی قیمت‌ها

روند نزولی قیمت ارز که در دو روز ابتدایی هفته آغاز شده بود،نتوانست به مسیر خود ادامه دهد و امروز (دوشنبه) بازار شاهد افزایش...

صرافی غیرمتمرکز یا DEX در دنیای ارز دیجیتال چگونه کارمی‌کند

صرافی ارز دیجیتال یا صرافی رمزارز از پدیده‌های جدید دنیای فناوری است که تعریف جدیدی از آنها تحت عنوان صرافی غیرمتمرکز یا DEX نیز در ارتباط آن زاده شده است.

چرا ارز آرام نمی‌گیرد؟

نوسان بازار ارز به عواملی همچون افزایش تقاضای واقعی و کاذب در بازار ،تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی، کاهش درآمدهای ارزی ناشی از به حداقل رسیدن فروش نفت و بازنگشتن ارز صادراتی به کشور است.

بزرگترین تخلف تاریخ بورس ایران چگونه رقم خورد؟

شاید به جرات بتوان بزرگترین تخلف تاریخ بورس ایران را ماجرایی شرکت کنتورسازی با نماد آکنتور دانست. به گزارش سکه نیوز، شرکت کنتورسازی ایران در...