۰۲/ ۱۱/ ۱۳۹۹ | پنجشنبه

|

|
| ۰۲/ ۱۱/ ۱۳۹۹ | پنجشنبه

آیا بیت‌کوین ۱۹ هزار دلاری حباب دارد؟

قیمت بیت کوین در روزهای گذشته با رشدی جدی همراه شده است و نرخ این شاخص از ۱۹ هزار و ۲۰۰ دلار نیز عبور کرد و تنها چند قدم با گذر از قله تاریخی خود فاصله دارد.

به گزارش سکه نیوز، قیمت بیت کوین در حالی از ۱۹ هزار و ۲۰۰ دلار گذشته است که امکان حبابی بودن قیمت آن بسیار محتمل است.

نگاهی به تاریخچه قیمتی بیت کوین نشان می دهد که این رمز ارز، به عنوان یکی از اولین رمزارزهای مشهور شده بین مردم یک بار دیگر نیز چنین قیمت هایی را تجربه کرده بود و آن نیز در اواخر سال ۲۰۱۷ دقیقا در چنین روزهایی بود.

آن روزها که به عنوان روزهای خوش رمز ارزها شناخته می شدند، بسیاری از رمزارزها با رشد قیمت قابل توجهی رو به رو شدند و با این وجود وضعیت قیمت های نجومی پایدار نماند.

نگاه به چارت قیمتی آن دوره از رشد قیمت بیت کوین نشان می دهد که کفی که پیش از رشد قیمت ساخته شد، در حوالی ۶ هزار دلار بود و دقیقا پس از رسیدن به قله قیمت مستقیم تا همین کف ریزش کرد و این به معنای ضرر بیش از ۱۳ هزار دلاری خریداران بیت کوین در سقف قیمتی بود.

با این وجود اصلاح قیمت بیت کوین به این سطح اکتفا نکرد و طی چند روز موج نزولی تا حوالی ۳ هزار دلار ریزش کرد.

اما بیت کوین در آن روزها چرا تا آن سقف قیمتی رشد کرد؟

نگاه به اخبار نشان می دهد که در آن روزها بیت کوین که در حال مردمی شدن بود و سرمایه گذاران از آن استقبال می کردند، با یک نوسان گیری بسیار عظیم همراه شد.

دارندگان عمده بیت کوین که به اصطلاح نهنگ های این رمزارز شناخته می شوند، با استفاده از ایجاد پروپاگاندا در خصوص با ارزش بودن این رمز ارز، خریداران را به خرید تشویق می کردند و در جای جای اخبار شنیده می شد که بیت کوین بسیار با ارزش است و تقریبا هر کسی در کوچه بازار که خرده سرمایه ای داشت در گوشه ای از ذهن خود خرید بیت کوین را نیز به عنوان یک گزینه مد نظر داشت.

همین مساله موجب شد که سرمایه های خرد و کلان قابل توجهی توسط مردم به سمت این رمزارز سرازیر شود و در این میان بازیگران اصلی نیز به هیچ وجه اقدام به عرضه نمی کردند.

افزایش تقاضا برای بیت کوین در حالی اتفاق افتاد که عرضه کننده عمده ای وجود نداشت و عرضه های قطره چکانی با قیمت های نجومی صورت می گرفت، تا این که بیت کوین به سقف قیمتی رسید.

در این مقطع بازیگران اصلی بازار با توجه به این که بیت کوین را در نقطه اشباع خرید می دیدند، اقدام به عرضه های چشم گیری کردند و همین موضوع نیز قیمت ها را به سرعت به کف قیمتی رساند.

پس از آن نیز مدتی بازار در رکود به سر برد و جریان راکد بازار بعد از ریزش سنگین موجب شد که سرمایه گذاران اقدام به خارج کردن سرمایه های خود کنند. این جریان موجب شد که قیمت بیت کوین تا ۳ هزار دلار نیز ریزش کند.

اما در این میان در سال هایی که بیت کوین درگیر رکود بود، بار دیگر همان بازیگران خریدهای قابل توجهی انجام داده اند و اکنون نیز دقیقا در همان روزهای سال ۲۰۱۷ قرار داریم و به زودی وارد ماه دسامبر می شویم؛ ماهی که ریزش در آن اتفاق افتاد.

این بار نیز در اخبار می بینیم که مدام بر ارزشمند بودن بیت کوین تاکید می شود و شرکت های بزرگی مانند پی پال نیز وارد بازی شده اند.

اما تفاوتی که این رشد قیمت با رشد قیمتی سال ۲۰۱۷ دارد این است که این بار کف قیمتی در ۱۰ هزار دلار تشکیل شده است و نگاه به چارت قیمتی نشان می دهد که روند ایجاد شده دقیقا مانند همان سال است و قیمت بیت کوین پس از یک دوره صعودی آرام ناگهان با رشدی پر شتاب همراه شده است.

این موضوع که دقیقا همان روند در چارت قیمتی ایجاد شده است، شانس را برای حبابی بودن قیمت به شدت افزایش می دهد. ضمن این که در آن دوره نیز در روزهای افزایش شدید قیمت، نمودار از موج شماری الیوت خارج شده بود و امروز نیز همین اتفاق تکرار شده است.

از این رو باید این احتمال را به صورت جدی در نظر گرفت که افزایش پر شتاب بیت کوین در این روزها ممکن است با ریزشی جدی نیز تا کف ایجاد شده رو به رو شود.

در نتیجه می توان دید که خرید بیت کوین در این قیمت ها با وجود تبلیغات گسترده ای که در این راستا انجام می شود، می تواند پیامدهای ناگواری را برای سرمایه گذاران داشته باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

منتخب سردبیر

گلایه رئیس کمیسیون بلاک چین و رمزارز سازمان نصر از وزارت نیرو

مسئولان سازمان نظام صنفی رایانه‌ای از اقدامات وزارت نیرو و دولت گلایه دارند و بر این باورند که اقدامات انجام شده صنعت رمزارزها را...

ردیابی جابه جایی ۶۱۵ میلیون دلار رمزارز با کارمزد ۳ دلار

یک نهنگ طی تراکنشی مقدار رمزارزی به ارزش ۶۱۵ میلیون دلار را با کارمزد ۳ دلار به ۳ کیف پول منتقل کرده است. به گزارش...

امید ریپل به دولت جدید آمریکا

پس از مواجهه با دعوی قانونی با کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) زیر نظر دولت ترامپ در پایان سال ۲۰۲۰، مدیریت ریپل...

نگرانی دولت چین از انتقال غیر قانونی دارایی از طریق ارز دیجیتال

رییس سازمان دولتی مبادلات خارجی چین، اخیرا نگرانی خود درباره انتقال غیر قانونی دارایی در خارج از طریق ارزهای را ابراز کرد. به گزارش سکه...

استفاده از بلاک چین برای نظارت بر زنجیره سرد واکسن کرونا

نظام سلامت بریتانیا از پلتفرم بلاک چین شرکت هدرا هشگراف برای نظارت بر زنجیره سرد واکسن کووید ۱۹ استفاده می کند. به گزارش سکه نیوز...

پربازدیدترین اخبار

بیتکوین چقدر متمرکز است؟

یکی از مهمترین دلایل ساخت رمز ارز به نام بیتکوین، این بود که تمرکز پول در دست یک دولت و یا نهاد نباشد و...

بازگشت بازار ارز به روند صعودی قیمت‌ها

روند نزولی قیمت ارز که در دو روز ابتدایی هفته آغاز شده بود،نتوانست به مسیر خود ادامه دهد و امروز (دوشنبه) بازار شاهد افزایش...

نحوه نصب کیف پول کونوس

به گزارش سکه نیوز، برای ورود به دنیای رمزارزها، همانند ورود به دنیای بانکداری، نیاز به افتتاح حساب دارید. در مدل‌های بانکی، افراد با...

چرا ارز آرام نمی‌گیرد؟

نوسان بازار ارز به عواملی همچون افزایش تقاضای واقعی و کاذب در بازار ،تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی، کاهش درآمدهای ارزی ناشی از به حداقل رسیدن فروش نفت و بازنگشتن ارز صادراتی به کشور است.

صرافی غیرمتمرکز یا DEX در دنیای ارز دیجیتال چگونه کارمی‌کند

صرافی ارز دیجیتال یا صرافی رمزارز از پدیده‌های جدید دنیای فناوری است که تعریف جدیدی از آنها تحت عنوان صرافی غیرمتمرکز یا DEX نیز در ارتباط آن زاده شده است.