۱۳/ ۱۲/ ۱۳۹۹ | چهارشنبه

|

|
| ۱۳/ ۱۲/ ۱۳۹۹ | چهارشنبه

هارد فورک چیست؟

هاردفورک چیست با ما همراه باشید تا در این مقاله در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کنید
در شبکه‌های بلاک چینی با مفهومی به نام بلوک‌ها روبرو می‌شویم. این بلوک‌ها حاوی اطلاعات تراکنش‌ها هستند. این اطلاعات به صورت منظم در ساختاری به نام درخت مرکل در بلوک نوشته شده‌اند.در آینده این ساختار را بررسی می‌کنیم ولی برای الان همین کافی است که بدانیم این ساختار به شدت منظم بوده و تراکنش‌ها را می‌توان به ترتیب در آن قرار داد.

در بلاک چین این بلوک‌های اطلاعات به هم دیگر مربوط می‌شوند، این فرآیند مانند نوشتن آخرین حرف صفحه قبل در صفحه بعد است. به این ترتیب می‌توان از ترتیب و یکپارچگی بلوک‌ها اطمینان حاصل کرد البته این فرآیند در واقعیت پیچیده‌تر است و به عنوان ساده‌سازی در اینجا و فعلاً این طور فرض می‌کنیم.


بلاک چین چیست و چگونه کار می کند؟


این بلوک‌ها به این صورت قرار می‌گیرند

هاردفورک چیست

اگر دو بلوک بعد از یک بلوک قرار بگیرند و هردو از بلوک قبلی منشعب شده باشند این اتفاق را هارد فورک می‌نامند.

در این شکل دو زنجیره قرمز و سبز را می‌بینیم که از زنجیره آبی منشعب شده اند. در اینجا زنجیره‌های سبز و قرمز را هاردفورک زنجیره آبی می‌نامیم.

انواع هارد فورک :

ارتقای شبکه :
در این حالت تنها یک زنجیره تشکیل می‌شود و قوانین شبکه در زنجیره جدید تغییر می‌کند، در این حالت سکه جدیدی تولید نمی‌شود و تنها ارتقایی (آپدیت) در شبکه روی می‌دهد.

شکل زیر حالت  ارتقای شبکه را نشان می‌دهد


ماین چیست؟


  • ایراد ماینینگ

ممکن است که در هنگام ماینینگ دو ماینر همزمان بلوکی را تولید کنند. در این حالت وضعیت شبکه به ماینرهای بعدی و این که کدام بلوک را برای ادامه برگزینند بر می‌گردد. بلوک ادامه داده شده را زنجیره اصلی نامیده و بلوک ادامه داده نشده را یتیم می‌نامند. علت این که گفته میشود برای تایید یک تراکنش باید به اندازه شش بلوک صبر کرد همین است. تراکنشی که پس از تایید پنج بار انتخاب شود امکان برگشت ندارد و در فورک یتیم باقی‌نمی‌ماند.

شکل زیر این حالت را نشان می‌دهد

در این شکل زنجیره آبی زنجیره اصلی و قرمز یتیم است.

  • حمله به شبکه

اگر شخص و یا گروهی به بلاک چین حمله ۵۱ درصدی کنند، یعنی به اندازه توان ماینینگ شبکه توان ماینینگ خرابکار به شبکه اضافه کنند، می‌توانند زنجیره‌ای مانند زنجیره یتیم درست کرده و این زنجیره را ادامه دهند و هر تراکنشی را که مایلند به شبکه اضافه کرده و یا قوانین شبکه را عوض کنند. در شکل زیر این حالت را مشاهده می‌فرمایید.

در اینجا زنجیره قرمز ساخت هکرها است

  • انشعاب و سکه جدید

ممکن است گروهی بخواهند سکه جدیدی در زنجیره ایجاد کنند. در این حالت زنجیره اصلی به مسیر خود رفته و زنجیره جدید ایجاد شده و به مسیر خود خواهد رفت. هرکس در زنجیره اصلی و پیش از انشعاب دارای سکه بوده در زنجیره جدید نیز صاحب سکه خواهد بود.

بیتکوین به عنوان مهمترین شبکه بلاکچینی هاردفورک‌های زیادی داشته است.

مشهورترین هاردفورک‌های بلاک چینی

Bitcoin XT: در سال ۲۰۱۵ این انشعاب رخ داد و اولین هاردفورک جدی بیتکوین بود در این هاردفورک سکه جدیدی تشکیل شد و قانون جدید آن افزایش سایز بلوک به ۸ مگابایت بود و هرکس که پیش از آن بیتکوین داشت می‌تواند سکه جدید را نیز بگیرد. این سکه جدید در حال حاضر استفاده نمی‌شود و اصطلاحاً مرده است.

Bitcoin Classic: پس از مرگ بیتکوین ایکس‌تی این سکه جدید ایجاد شده که سایز بلوک را به دو مگابایت می‌رساند. این سکه تا اواسط ۲۰۱۶ فعال بود.

Bitcoin Unlimited: این هاردفورک بیتکوین سکه جدیدی بود که در آن ماینر تصمیم می‌گرفت که سایز بلوک چقدر باشد. این هاردفورک به سرعت از میان رفت.

Segregated Witness: این هاردفورک که در انتهای ۲۰۱۵ رخ داد یک آپدیت شبکه بود سکه جدیدی ایجاد نکرد و در آن جای امضای تراکنش تغییر کرد. هنوز برخی از نودهای بیتکوین این آپدیت را قبول نکرده‌اند. در این آپدیت حجم هر تراکنش کمتر شده و آدرس‌های آن با BC1 شروع می‌شود. این هاردفورک هنوز فعال است و با نام Segwit شناخته می‌شود.

Bitcoin Cash: پس از هارد فورک Segwit گروهی در مورد سایز بلوک مباحثه کردند و خواستار افزایش سایز بلوک شدند. پس از به توافق نرسیدن این گروه در آگوست ۲۰۱۷ انشعاب کرده و بیتکوین جدیدی به نام بیتکوین کش ایجاد کردند.

Bitcoin Gold: این هارد فورک در ۲۴ اکتبر ۲۰۱۷ در شبکه بیتکوین اتفاق افتاد و طی آن سکه جدیدی ایجاد شد. این هارد فورک به منظور آن بود که برای ماینینگ نتوان از دستگاه‌های مخصوص به نام اسیک استفاده کرد و ماینینگ با کامپیوترهای شخصی انجام شود.

Bitcoin SV: پانزده نوامبر ۲۰۱۸ این هاردفورک در شبکه بیتکوین کس اتفاق افتاد. طرفداران کریگ رایت که خود را ساتوشی ناکاماتو می‌داند، این هارد فورک را انجام داده و حجم بلوک را نامحدود کردند.

هاردفورک ناخواسته بیتکوین در مارس ۲۰۱۳:

در این هاردفورک ناخواسته دو بلوک یتیم تشکیل شد.

هاردفورک برنامه ریزی نشده ۲۰۱۸ بیتکوین: یک ایراد کوچک برنامه ‌اصلی بیتکوین رفع شد چون از قبل اعلام نشده بود برخی نودها متوجه تشده و أپدیت نکرده بودند.

اتریوم کلاسیک: پس از هک دائو، گروهی خواستار برگرداندن پول‌های خود شدند و با برگرداندن شبکه به حالت قبل پول‌های دزدیده شده را بازپس گرفتند. این هارد فورک در شبکه اتریوم روی داد و طی آن زنجیره اصلی اتریوم کلاسیک و زنجیره جدید که طرفدار بیشتری هم داشت اتریوم نام گرفتند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

منتخب سردبیر

کونوس ایکس؛ رمزارزی به دور از نوسانات خطرناک بازار

ارز دیجیتال کونوس ایکس در ماه های گذشته افزایش قیمت قابل توجهی را کسب کرده و در محدوده ۹۱ دلاری قرار دارد. به گزارش سکه...

بلاک چین؛ راه حل اصلی برای زنجیره‌های تأمین جهانی

فناوری انقلابی بلاک چین برای ردیابی محصولات در سراسر زنجیره های تأمین جهان، ایجاد منابع پایدار و اصالت تأیید پذیر کاملاً ایده آل است. به...

تحلیل بازار طلا؛ آیا فروش طلا در هفته آینده تسریع می شود؟

این هفته طلا با اخبار منفی زیادی روبه‌رو شد و روند ناامیدکننده قیمت نشان دهنده این بود که این فلز گران بها نسبت به...

واکسن‌ها چقدر خوب کار می کنند؟

مجله اکونومیست در مقاله ای در تاریخ ۱۳ فوریه اعلام کرده است که کووید-۱۹ ممکن است بومی شود، بنابراین دولت ها باید در مورد...

پربازدیدترین اخبار

بیل گیتس: بیت کوین برای کره زمین مضر است

بنیانگذار و مدیر عامل مایکروسافت استدلال می کند که بیت کوین به دلیل مصرف بالای برق برای آب و هوا مضر است. به گزارش سکه...

بیتکوین چقدر متمرکز است؟

یکی از مهمترین دلایل ساخت رمز ارز به نام بیتکوین، این بود که تمرکز پول در دست یک دولت و یا نهاد نباشد و...

مدیر عامل بایننس: اتریوم برای افراد ثروتمند است، اما به زودی فقیر می‌شوند

به گفته مدیر عامل شرکت بایننس، به دلیل هزینه های کارمزد بالا، اتریوم به یک بلاک چین برای افراد ثروتمند تبدیل شده است، اما...

بیت کوین بزرگترین کلاهبرداری تاریخ است؟

بیل هریس، مدیر عامل سابق Intuit، پی پال و پرسونا کپیتال در تاریخ ۲۴ آوریل ۲۰۱۸ در یادداشتی می نویسد که بیت کوین یک...