۰۱/ ۱۱/ ۱۳۹۹ | چهارشنبه

|

|
| ۰۱/ ۱۱/ ۱۳۹۹ | چهارشنبه

وقتی سفره مردم کوچک‌تر و زندگی‌شان سخت‌تر می‌شود

یک کارشناس اقتصادی اعلام کرد: هیچ کنترلی در بازار ارز وجود ندارد و از سوی دیگر دولت با اتخاذ برخی تصمیمات باعث افزایش حجم نقدینگی در کشور و بروز چنین نوساناتی شده که حاصلی جز کوچکتر شدن سفره و سبد معیشتی مردم ندارد.

محمود جامساز در گفت‌وگو با سکه نیوز اظهار کرد: مدیریت شناور ارزی که توسط بانک مرکزی اجرا می شد هم اکنون مورد توجه قرار نمی گیرد اما اهانت این نوع سیاست ایجاب می کند که وقتی قیمت ارز افزایش پیدا کرد برای متعادل سازی قیمت ارز به بازار تزریق شود اما مشاهده می کنیم که دولت چنین کاری را انجام نمی دهد.

وی خاطرنشان کرد: در گذشته و در سال ۹۷ هم نوساناتی در بازار ارز به وجود آمد و قیمت ارز دلار تا آستانه ۱۹ هزار تومان هم افزایش یافت اما دولت به جای اعمال سیاست های پولی و اتخاذ تصمیمات درست، دست به سرکوب ارزی زد و چندین نفر هم دستگیر شدند و این مسئله باعث شد که موقتاً قیمت ارز کنترل شود اما تاثیر آن به صورت نسبتاً کوتاه مدت موثر بود و دوباره شاهد این اتفاقات هستیم.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: اعمال سیاست های نادرست داخلی و تشدید تحریم ها باعث چنین نوسانات و التهاباتی در بازار شده است البته با این وجود به گفته مسئولان بیش از ۱۲۰ میلیارد دلار ارز داریم اما مشخص نیست که این منابع ارزی در اختیار دولت قرار دارد یا آنکه در صندوق توسعه ملی است و شاید حتی دولت هم از کم و کیف آن بی اطلاع باشد.

جامساز ادامه داد: از سوی دیگر نیز دولت با اتخاذ تصمیم های مختلف باعث شده که نقدینگی در کشور افزایش یابد که می توان به تخصیص ۱۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای جبران خسارت ناشی از کرونا اشاره کرد که البته مجبور به پرداخت آن شده است و راهی برای آن تقریباً وجود ندارد اما افزایش نقدینگی در کشور سبب کاهش ارزش پول ملی و نهایتاً افزایش قیمت ارز می‌شود.

وی با بیان اینکه پیش بینی می‌شود حجم نقدینگی در کشور تا بیش از ۲۵۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش یابد که این مسأله به ضرر اقتصاد کشور خواهد بود، گفت:مسلما نوسانات در بازار ارز و سکه باعث شده که سبد معیشتی مردم کاهش بسیاری داشته قیمت‌ها به شدت افزایش می‌یابد و به عنوان مثال قیمت یک شانه تخم مرغ به بیش از ۳۰ هزار تومان رسیده است و قیمت یک کیلوگرم مرغ به بیش از ۲۰ هزار تومان رسیده است و اگر این اعداد و ارقام را با ماه و سال گذشته مقایسه کنید متوجه می شوید که به شدت تورم بالایی داشته اند و این مسائل تاثیر زیادی روی زندگی مردم گذاشته است.

این اقتصاددان تصریح کرد: تورم بالای ۴۱ درصدی که به صورت رسمی اعلام شده هم با درآمد مردم همخوانی ندارد و حقوق و دستمزد ها اگر ۲۰ درصد رشد یابد بیش از ۲۱ درصد کمتر از سال گذشته درآمد دارد و به همین میزان قدرت خرید مردم کاهش می‌یابد و مسلما تبعات اجتماعی خواهد داشت و رفاه نداشته ایران را بیشتر تحت تأثیر فشار می‌دهد و خانواده‌ها به دلیل معظلات مالی با مشکلاتی مواجه می‌شوند که ممکن است به جدایی های آن‌ها ختم شود و سوءتغذیه به ویژه برای کودکان اثرات بلند مدت و جبران‌ناپذیری دارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

پربازدیدترین اخبار

نحوه نصب کیف پول کونوس

به گزارش سکه نیوز، برای ورود به دنیای رمزارزها، همانند ورود به دنیای بانکداری، نیاز به افتتاح حساب دارید. در مدل‌های بانکی، افراد با...

بازگشت بازار ارز به روند صعودی قیمت‌ها

روند نزولی قیمت ارز که در دو روز ابتدایی هفته آغاز شده بود،نتوانست به مسیر خود ادامه دهد و امروز (دوشنبه) بازار شاهد افزایش...

چرا ارز آرام نمی‌گیرد؟

نوسان بازار ارز به عواملی همچون افزایش تقاضای واقعی و کاذب در بازار ،تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی، کاهش درآمدهای ارزی ناشی از به حداقل رسیدن فروش نفت و بازنگشتن ارز صادراتی به کشور است.

صرافی غیرمتمرکز یا DEX در دنیای ارز دیجیتال چگونه کارمی‌کند

صرافی ارز دیجیتال یا صرافی رمزارز از پدیده‌های جدید دنیای فناوری است که تعریف جدیدی از آنها تحت عنوان صرافی غیرمتمرکز یا DEX نیز در ارتباط آن زاده شده است.

راهکار جامع رمزارزی برای انتقال بین‌المللی ارزی

شما می توانید با مطالعه این مقاله به راهکار انتقال ارز دست یابید و در هر نقطه از جهان با چند کلیک ساده این امر را میسر نمایید