حجم تبادل بیت کوین در ونزوئلا به رکوردی بی‌سابقه رسید

6
حجم تبادل بیت کوین در ونزوئلا به رکوردی بی‌سابقه رسید

حجم تبدیل بولیوار ونزوئلا به بیت کوین به رکوردی بی‌سابقه رسیده و در مقایسه با ابتدای سال بیش از ۵ برابر شده است. ونزوئلا در چند ماه اول سال ۲۰۱۹ شاهد تورم بسیار حاد بود. این مسئله باعث شده است علاوه بر مردم، دولت ونزوئلا نیز به بیت کوین روی آورد. ونزوئلا تنها کشوری نیست که حجم معاملات بیت کوینش به رکوردی بی‌سابقه رسیده، در چند هفته گذشته کلمبیا و آرژانتین نیز شاهد چنین پدیده‌ای بوده‌اند.

تحلیلی آماری نشان می‌دهد که حجم تبدیل بولیوار ونزوئلا به بیت کوین در اوایل آگوست ۲۰۱۹ به رکوردی بی‌سابقه رسیده است.

در چند ماه اول سال ۲۰۱۹، بولیوار ونزوئلا دوره‌ای از تورم بسیار حاد را تجربه کرد و صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرد که نرخ تورم این کشور در طول این سال بین ۱ تا ۱۰ میلیون درصد افزایش می‌یابد.

در نتیجه این ناپایداری اقتصادی، رمزارزها در مقایسه با این شرایط آشفته اقتصادی به منبع ذخیره ارزش نسبتا پایداری تبدیل شده‌اند. علاوه بر اینکه شهروندان ونزوئلا به بیت کوین و دیگر دارایی‌های کریپتو روی آورده‌اند، دولت این کشور نیز رمزارز دولتی خود را راه‌اندازی کرده و چند برنامه آزمایشی را برای انتقال مقادیر زیاد بیت کوین امتحان کرده است.

به‌نظر می‌رسد شرایط اقتصادی یکی از عوامل رشد شدید پذیرش و کاربرد بیت کوین در این کشور است. داده‌های Coin Dance نشان می‌دهد که تبدیل بولیوار به بیت کوین در LocalBitcoins.com به‌شدت افزایش یافته و در حال حاضر میزان تبادل در مقایسه با ابتدای سال بیش از ۵ برابر شده است. مقدار بولیوارهایی که به بیت کوین تبدیل شده‌اند، تنها در مقایسه با ماه گذشته حدود ۲۰ میلیارد افزایش یافته است.

تحلیل Coin Dance همچنین نشان می‌دهد، ونزوئلا تنها کشوری نیست که حجم تبادل بیت کوین در ونزوئلا در چند هفته گذشته به رکوردی بی‌سابقه رسیده است. در همین دوره، حجم تبادل بیت کوین در چند کشور دیگر از جمله کلمبیا و آرژانتین نیز  به‌شدت افزایش یافته است.

در مورد این روند، مسئله جالب توجه این است که این کشورها همزمان تورمی شدید را تجربه می‌کنند. بانک مرکزی کلمبیا اعلام کرده که احتمالا در اواخر جولای نرخ تورم از اهداف تعیین‌شده بیشتر خواهد شد. در آرژانتین نیز شاهد همبستگی مستقیمی بین اعتماد عمومی به پزو و استفاده از بیت کوین هستیم.

منبع : bitcoinmagazine