تحلیل تراکنش‌های بیت کوینی در آزمایشگاه MIT

210
تحلیل تراکنش‌های بیت کوین در آزمایشگاه MIT

از زمان ابداع بیت ­کوین نگرانی­های زیادی در مورد استفاده­ ی آن توسط مجرمان برای فعالیت­های نامشروع مانند قاچاق، دور زدن تحریم­ها، فرار مالیاتی، خرید اسلحه، استخدام آدم کش و مانند آن وجود داشته است؛ و در حقیقت استفاده ­ی مجرمانه از بیت­ کوین، و به طور کلی بلاک­ چین، بزرگترین دلیلی است که دولت­ها تابحال در مورد پذیرش کامل بیت­ کوین مردد بوده ­اند. اما دقیقا بیت­ کوین تا چه حد برای فعالیت­های مجرمانه مورد استفاده قرار می­گیرد؟ آیا همانطور که دولت­های کشورهای مختلف تابحال مدعی شده­ اند بد است؟دانشگاه MIT گزارشی را در مورد تراکنش‌های بیت کوینی مربوط به فعالیت مجرمانه را منتشر کرد.

در تلاشی برای یافتن درصد استفاده از بیت ­کوین در فعالیت­های مجرمانه، یک شرکت تحلیل بلاک ­چین به نام Elliptic در همکاری با محققان هوش مصنوعی در دانشگاه MIT گزارشی عمومی را در مورد تراکنش‌های بیت کوینی مربوط به فعالیت مجرمانه منتشر کرد.

گزارش منتشر شده نشان داد که محققان آزمایشگاه هوش مصنوعی MIT-IBM Watson از یک نرم افزار یادگیری ماشینی استفاده کردند تا بیش از 200،000 تراکنش بیت­ کوینی را با ارزش کلی بالغ بر 6 میلیارد دلار تحلیل کنند. هدف این مطالعه بررسی این بود که آیا می­توان از هوش مصنوعی برای کمک به فرایندهای ضد پولشویی استفاده کرد یا خیر.

در این مطالعه مشخص شد که از مجموع 203،769 تراکنش بیت­ کوینی بررسی شده، تنها دو درصد از آنها به فعالیت­های مجرمانه مربوط بودند. در عین حال، 21 درصد این تراکنش­ها را قانونی دانستند. درحالیکه اکثر آنها، حدود 77 در صد آنها، طبقه بندی نشده بودند.

یک شرکت تحلیل بلاک­ چین دیگر به نام Chainanalysis مطالعه­ ای را به انجام رساند که نشان داد در سال 2019 تنها یک درصد از تمام تراکنش‌های بیت کوینی مربوط به فعالیت­هایی بودند که می­توان آنها را مجرمانه قلمداد کرد.

از زمان ابداع شبکه بیت­ کوین در سال 2009 تا به امروز، 440 میلیون تراکنش بیت­ کوینی وجود داشته ­اند. و تاکنون مطالعات معتبر بسیاری در مورد بیت­ کوین و بلاک­ چین نشان داده ­اند که درصد بسیار کمی از تمام چنین تراکنش­هایی با فعالیت­های مجرمانه مرتبط هستند. تمام نتایج چنین مطالعاتی نشان می­دهند که رمزارزها بسیار کمتر از پول فیات برای فعالیت­های مجرمانه مورد استفاده قرار می­گیرند. به عنوان مثال، گزارشی که مرکز مطالعات اقتصادی آمریکا در سال 2017 منتشر کرد، نشان داد که از بیش از یک سوم تمام ارزهای حال حاضر ایالات متحده در دنیا برای فعالیت­های مجرمانه و فرار مالیاتی استفاده می­کنند.

بنابراین، کاملا مشخص است که نگرانی دولت­های مختلف در مورد فعالیت­های مجرمانه مربوط به بیت­ کوین ممکن است صرفا یک بهانه باشد.

منبع : Cintjournal

نظر بگذارید

Please enter your comment!
نام و نام خانوادگی