دلال مواد مخدر سیلک رود دستگیر شد

276
دلال مواد مخدر سیلک رود به اتهام استفاده از بیت کوین برای پولشویی دستگیر شد

مردی اهل اوهایو از بیت کوین برای پولشویی ۱۹ میلیون دلار سودی استفاده کرده که در گذشته از طریق فروش مواد مخدر در سایت سیلک رود به‌دست آورده بود. سیلک رود بازار مواد مخدری در دارک وب بود که خرید و فروش در آن اغلب با استفاده از بیت کوین انجام می‌شد. این وب‌سایت ۵ سال پیش بسته شد اما همچنان به وجهه بیت کوین و کریپتو آسیب می‌زند.

سیلک رود، بازار مواد مخدر آنلاین دارک وب که راس اولبریکت (Ross Ulbricht) با نام مستعار «Dread Pirate Roberts» بنیان‌گذاری کرده، اثر بسیار مهمی بر بیت کوین داشته است. ارتباط بیت کوین با این بازار دارک وب تا ابد لکه‌ای بر وجهه این دارایی کریپتوست، در عین حال شاید اگر بیت کوین به‌عنوان پول منتخب سیلک رود رایج نشده بود، به جایگاه کنونی نمی‌رسید.

پنج سال است که سیلک رود دیگر وجود ندارد، با این حال همچنان به وجهه بیت کوین و کریپتو آسیب می‌زند و خبر استفاده از آن در پرونده‌ای پولشویی که به سیلک رود مرتبط است، در بدترین زمان ممکن برای این صنعت مطرح می‌شود یعنی درست وقتی که سیاستمداران و تنظیم‌گران مالی به‌دلیل استفاده از آن در فعالیت‌های مجرمانه و غیرقانونی به‌دنبال بدنام کردن این دارایی کریپتو هستند.

سیلک رود، بازاری در دارک وب که نام آن برگرفته از شبکه‌ای باستانی از مسیرهای تجارت در منطقه آسیا اقیانوسیه است، در سال ۲۰۱۴ با دستگیری بنیان‌گذار ناشناسش تعطیل شد اما اثر درازمدت (مثبت و منفی) آن بر رمزارزی که آن را هم فردی ناشناس، ساتوشی ناکاموتوی اسرارآمیز بنیان‌گذاری کرده، همچنان حس می‌شود.

اگرچه شاید بیت کوین هرگز بدون کاربردی که برای آن در نظر گرفته شده بود (به‌عنوان سیستم پول نقد دیجیتال همتابه‌همتا) به این جایگاه نمی‌رسید، سیلک رود و فعالیت‌های مجرمانه کشف‌شده در این سایت همچنان به وجهه این رمزارز آسیب می‌زنند.

در سیلک رود همه چیز از انسان و بمب تا مواد مخدر به فروش می‌رسید و این خرید و فروش‌ها اغلب با استفاده از بیت کوین انجام می‌شدند. درحالی‌که بیت کوین همچنان به‌دلیل استفاده در پولشویی، جرایم سایبری، باج‌افزارها و غیره شماتت می‌شود، با ارزهای فیات مانند قدیس‌ها برخورد می‌شود. معتادان مواد مخدر اغلب با پیچیدن اسکناس از آن به‌عنوان وسیله‌ای برای استعمال مواد مخدر استفاده می‌کنند یا هزینه این مواد را با پول نقد می‌پردازند، با این حال وزارت خزانه‌داری ایالات متحده معتقد است که پول نقد به اندازه بیت کوین با جرم و جنایت ارتباط ندارد.

در نمونه اخیری که وجهه بیت کوین بدون تقصیر خودش لکه‌دار می‌شود، مردی اهل اوهایو به نام جفری اس برمن متهم شده بیش از ۱۹ میلیون دلار سود به‌دست آمده از فروش مواد مخدر در سیلک رود را پولشویی کرده است. مسئولان می‌گویند برمن مدعی شده این بیت کوین‌ها را از طریق استخراج به‌دست آورده است اما بعدا دستگیر شده و همه منابع مالی مصادره شده‌اند.

نماینده‌های دادستانی می‌گویند این دستگیری «باید هشداری برای دلال‌هایی باشد که در دارک وب مواد مخدر پخش می‌کنند تا بدانند برای همیشه ناشناس نمی‌مانند، به‌خصوص وقتی که بخواهند درآمدهای غیرقانونی خود را قانونی کنند.» به‌نظر می‌رسد این سخنان سعی دارد این‌طور القا کند که ردیابی تراکنش‌های بیت کوین برای مسئولان روز به روز آسان‌تر می‌شود.

برمن به مخفی کردن پولشویی و مشارکت در تراکنشی مالی با استفاده از منابع مالی به‌دست آمده از فعالیت‌های غیرقانونی متهم شده است و اگر مجرم شناخته شود، در مجموع تا ۳۰ سال حبس در انتظار اوست. در شرایط فعلی و با وجود ترسی که نسبت به استفاده گسترده بیت کوین در چنین فعالیت‌های مجرمانه‌ای وجود دارد، دادستانی احتمالا سعی می‌کند برمن را به درس عبرتی برای دیگران تبدیل کند.

منبع : newsbtc

نظر بگذارید

Please enter your comment!
نام و نام خانوادگی