اگر قیمت بیت کوین از ۲۰ هزار دلار عبور نکند، احتمال سقوط آن به ۱۰۰۰ دلار وجود دارد

346

هرقدر بازار بیت کوین روند صعودی خود را ادامه دهد، بازار گمانه‌زنی‌ها در مورد قیمت آن نیز داغ‌تر خواهد شد. دو نفر از تحلیل‌گران مشهور حوزه رمزارز با اتکا به نظریه‌ای جدید، پیش‌بینی کرده‌اند که قیمت بیت کوین تا ۱۰۰۰ دلار افت خواهد کرد.

بالاخره پس از مدت‌ها صبر به دوره‌ای رسیده‌ایم که از نظر تحلیل‌گرها و سرمایه‌گذاران متعددی، روند بازار صعودی شده است (بازار گاوی). تام لی، مدیر واحد پژوهش شرکت Fundstrat ادعا کرده که «زمستان رمزارزها به پایان رسیده است» و از جمله دلایل این موضوع می‌توان به افزایش ۱۸۰۰ دلاری قیمت بیت کوین ، عبور کردن Misery Index از مرز ۸۹، رشد تعداد و حجم تراکنش‌های روی زنجیره و به وجود آمدن golden cross در نمودار بیت کوین اشاره کرد.

با این حال، برخی تحلیل‌گرها این موضوع را قبول ندارند. لیا والد، یکی از تحلیل‌گران سابق بانک جهانی که محبوبیت زیادی در دنیای کریپتو دارد، توضیح داده است که امکان سقوط بیت کوین به مبالغی کمتر از ۳۰۰۰ دلار نیز در چرخه کنونی وجود دارد. شاید این ادعا احمقانه به نظر برسد ولی بد نیست کمی در مورد استدلال‌های او صحبت کنیم.

بررسی تحلیل‌گرها

اوایل امسال که قیمت بیت کوین هنوز از ۴۲۰۰ دلار فراتر نرفته بود و سطوح مقاومت مختلف یکی پس از دیگری شکسته نشده بوند، لیا والد و تحلیل‌گر دیگری به نام تایلر جنکس، در مورد مسئله‌ای با یکی دیگر از پژوهشگرهای حوزه رمزارز که با نام مستعار Filb Filb شناخته می‌شود، شرط بستند. شرط این بود که قیمت بیت کوین پیش از رسیدن به ۶۵۰۰ دلار، به ۱۵۰۰ دلار سقوط خواهد کرد. این دو نفر مطمئن بودند که تحلیل‌هایشان بدون ایراد است و پس از آن بیت کوین در کانال نزولی قرار می‌گیرد و قیمت آن حتی از ۳۲۰۰ دلاری که در دسامبر ۲۰۱۸ ثبت شده بود هم کمتر خواهد شد.

تحلیل‌گر دیگری با نام مستعار Financial Survivalism، که رابطه کاری نزدیکی با والد دارد، در تأیید این پیش‌بینی گفته بود اگر بیت کوین نتواند قبل از رسیدن به قیمت ۴۶۰۰ دلار به روند نزولی خود غلبه کند، احتمال زیادی وجود خواهد داشت که شاهد تکرار اتفاق‌های ۲۰ سپتامبر تا ۲۵ نوامبر سال گذشته باشیم و امکان سقوط بیت کوین تا ۸۰۰ دلار نیز می‌رود.

این پیش‌بینی‌ها بر اساس نظریه Hyperwave صورت گرفته بود که Tyler Jenks آن را ابداع کرده بود. یک Hyperwave در واقع نوعی روند پارابولیک مربوط به افت سرمایه (drawdown) است که در بازارهای دارای پتانسیل اتفاق‌های بزرگ مشاهده می‌شود. جنکس تا کنون این نظریه را برای توجیه رویدادهایی مثل ترکیدن حباب دات کام، رشد اقتصاد ژاپن در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ میلادی و البته بازار رمزارز استفاده کرده است. روند حرکت Hyperwave به این صورت است که شرایط بازار ابتدا به صورت پارابولیک رشد می‌کند و بعد از مدتی دوباره به نقطه اول خود باز می‌گردد. به این ترتیب، معمولاً شاهد چند دور رشد نمایی به شدت زیاد خواهیم بود و به دنبال آن افت سرمایه فاجعه‌باری رخ می‌دهد.

با این حال، همانطور که می‌دانیم Filb Filb برنده آن شرط‌بندی شد و فقط چند هفته پیش بود که قیمت بیت کوین با قاطعیت کامل از مرز ۶۵۰۰ دلار گذشت. پس از این باخت، بسیار از افراد فکر می‌کردند که جنکس و همکارانش به اشتباه بودن نظریه Hyperwave پی برده‌اند و تسلیم شده‌اند.

چرا هنوز احتمال سقوط بیت کوین تا کمتر از ۱۰۰۰ دلار وجود دارد

والد و جینکس هنوز به نظریه خود اعتقاد دارند. والد به تازگی با انتشار ۲۰ توییت متوالی توضیح داد که مبانی علمی Hyperwave صحیح است و از آنجایی که بیت کوین هنوز رکورد قبلی خود را نشکسته است و نتوانسته از قیمت‌های سال ۲۰۱۷ فراتر رود، هنوز احتمال سقوط آن تا ۱۰۰۰ دلار وجود دارد.

او با ارائه مثالی در مورد شکر، منظور خود را بیشتر توضیح داد. در بازه بین ۱۹۷۲ تا ۱۹۸۵ قیمت شکر روندی ترسناک را طی کرد. در سال ۱۹۷۴، شاهد رشد پارابولیک قیمت‌ها بودیم (شبیه به آنچه در اواخر سال ۲۰۱۷ در مورد بیت کوین رخ داد)

اوایل سال ۱۹۷۵، اوج پارابولا بود و پس از آن قیمت شکر به همان قیمت اولیه خود نزدیک شد. نکته جالب این بود که قیمت‌ها دوباره اوج گرفت ولی رکوردشکنی نکرد. دوباره پس از بازه‌ای ۱۱ ساله، قیمت شکر به نقطه اول خود بازگشت و به این ترتیب Hyperwave گسترده‌تری را طی کرد.

بنابراین، اگر به تکرار شدن تاریخ اعتقاد داشته باشید، احتمالاً باور خواهید کرد که بیت کوین دوباره به زیر ۲۰۰۰ برمی‌گردد.

تفاوت کریپتو با دیگر پدیده‌های اقتصادی

طبیعی است که احتمال وقوع هر رخدادی وجود دارد و نمی‌توانیم همه چیز را پیش‌بینی کنیم. افراد زیادی اعتقاد دارند که هرچند نظریه Hyperwave برای تشریح بعضی پدیده‌ها کاربرد دارد، در مورد بیت کوین و دیگر رمزارزها صادق نیست. تور دمیستر، یکی از شرکای شرکت سرمایه‌گذاری Adamant، به تازگی یادآور شد که بیت کوین در چهار سال گذشته، چرخه صعودی، نزولی، تجمیع، گسترش و تجمیع مجدد را طی کرده است.

بنابراین، اگر روند‌های قبلی تکرار شوند، قیمت بیت کوین باید تقریبا ثابت بماند تا وقتی که پاداش بلاک دوباره نصف می‌شود و در آن زمان قیمت رشد خواهد کرد. علاوه بر آن، هیچ وقت ندیده‌ایم که یک سال مانده به نصف شدن پاداش بلاک، قیمت بیت کوین از کمترین مقدار قبلی خود کمتر شود. از آنجایی که به نظر می‌رسد رشد قیمت بیت کوین در بلندمدت تحت تأثیر زمان‌بندی پاداش‌ها باشد، اکثر افراد مطمئن هستند که احتمال افت قیمت به زیر ۱۰۰۰ دلار وجود ندارد مگر اینکه اتفاق نادری رخ دهد.

منبع : newsbtc

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی