۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۹ | دوشنبه

|

|
| ۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۹ | دوشنبه

مقایسه بازار کار بلاک چین و رمزارز در دوسال اخیر

در بازار کار بلاک چین و کریپتو تقاضا برای وکیل به‌شدت افزایش یافته، فیسبوک فعالانه استخدام می‌کند، در ایالات متحده همه رکوردهای مربوط به پیشنهادهای شغلی شکسته شده، تقاضا برای مهندسان بلاک چین ۵۱۷ درصد افزایش یافته، افراد کمتر برای شغل‌های مرتبط با بلاک چین جست‌وجو می‌کنند، شرکت‌ها کارکنان تمام‌وقت را ترجیح می‌دهند، درآمد توسعه‌دهندگان ثابت مانده اما الزامات شغلی آن‌ها سختگیرانه‌تر شده و بیشترین دستمزدها را شرکت‌هایی می‌دهند که صرفا در زمینه رمزارزها و بلاک چین تخصص دارند. این موارد بخشی از روندهای این بازار است.همراه با افزایش قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۹ (از ۳۴۰۰ دلار در فوریه به ۱۲۶۸۹ دلار در ژوئن) بخش‌هایی از بازار کار بلاک چین و رمزارز هم فعال‌تر شده‌اند. در این حوزه تقاضا برای وکیل به‌شدت افزایش یافته، فیسبوک فعالانه استخدام می‌کند و در ایالات متحده همه رکوردهای مربوط به پیشنهادهای شغلی شکسته شده است. با این حال تصویر کلی تا حدودی مبهم است.

همچنان برای متخصصان بلاک چین، به‌ویژه در ایالات متحده تقاضای زیادی وجود دارد

گزارشی که Upwork، بزرگ‌ترین شبکه فریلنس دنیا، در فصل اول ۲۰۱۸ منتشر کرده، نشان می‌دهد که دانش فناوری بلاک چین در میان تخصص‌هایی قرار دارد که شاهد سریع‌ترین رشد تقاضا بوده‌اند. به‌علاوه آمارهای شرکت بین‌المللی کاریابی Hired نشان می‌دهد که در طول سال گذشته تقاضا برای مهندسان بلاک چین ۵۱۷ درصد افزایش یافته است.

در سال ۲۰۱۹، روند تقاضا برای چنین تخصص‌هایی تغییر چشمگیری نداشته است. واژه «بلاک چین» در بازار کار همچنان پرطرفدار است، همان‌طور که در ابتدای قرن ۲۱ اضافه کردن واژه «ابری» به شرح وظایف شغلی مد شده بود. شرکت‌هایی که می‌خواهند از روندهای روز عقب نمانند، مدام برای فرصت‌های شغلی بیشتری آگهی می‌دهند و در این حوزه هنوز به اندازه کافی متخصص وجود ندارد.

مقایسه آماری بازار کار بلاک چین و رمزارز در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹

بر طبق آخرین داده‌های سایت بین‌المللی جست‌وجوی شغل لینکداین، تعداد فرصت‌های شغلی مربوط به بلاک چین و رمزارز از دسامبر ۲۰۱۸ تا کنون نه تنها کمتر نشده بلکه بیشتر هم شده است. شرکت‌ها تا جولای ۲۰۱۹ در مجموع برای ۱۶۶۶۸ فرصت شغلی آگهی منتشر کرده‌اند که ۲ درصد بیشتر از سال گذشته است.

تعداد شرکت‌های آمریکایی که متخصص بلاک چین استخدام می‌کنند، حتی بیش از این افزایش یافته است. ایالات متحده در مورد این‌گونه فرصت‌های شغلی همچنان پیشگامی بی‌رقیب است و در سال ۲۰۱۹ در حال شکستن رکوردهای سال گذشته است. به نقل از وب‌سایت جست‌وجوی شغل Glassdoor تا اواخر جولای شرکت‌های آمریکایی برای ۲۹۰۷ فرصت شغلی آگهی ارسال کرده‌اند که ۴۰ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۸ است. متخصصان Indeed میزان افزایش تعداد پیشنهادهای شغلی را تقریبا ۲ برابر می‌دانند:

«داده‌های ما نشان می‌دهند که بازار کریپتو و بلاک چین پتانسیل زیادی دارد و همچنان به‌سرعت رشد می‌کند. از فوریه ۲۰۱۸ تا فوریه ۲۰۱۹، سهم آگهی‌های شغلی مربوط به کریپتو، بلاک چین و بیت کوین در ایالات متحده ۹۰ درصد افزایش یافته است.»

با این حال، تحلیلگران Indeed به Cointelegraph گفتند که اگر سهم این فرصت‌های شغلی را با مجموع پیشنهادهای بازار کار مقایسه کنیم، سهم آگهی‌هایی که در آن واژه‌های «بلاک چین» و «رمزارز» استفاده شده، در سال گذشته ۱۲ درصد کاهش یافته است.

مقایسه آماری بازار کار بلاک چین و رمزارز در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹

داده‌های منابع کاریابی بزرگی مثل Glassdoor و AngelList نیز کاهش تعداد پیشنهادهای شغلی متخصصان بلاک چین را تایید می‌کند، داده‌های این منابع به‌ترتیب نشان‌دهنده کاهش ۱۱ و ۱۸ درصدی است.

افراد ۲ برابر کمتر برای شغل‌های مرتبط با بلاک چین جست‌وجو می‌کنند. این روند را تحلیل‌گران Indeed شناسایی کرده‌اند و آمارهای مقایسه‌ای خود را با Cointelegraph به اشتراک گذاشتند. بر طبق این آمارها سهم جست‌وجو برای شغل‌های مرتبط با بلاک چین و رمزارز در یک سال گذشته (از ژوئن ۲۰۱۸ تا ژوئن ۲۰۱۹) ۵۲ درصد کاهش یافته است.

این متخصصان همچنین می‌گویند بین قیمت بیت کوین و تعداد افرادی که برای این نوع شغل‌ها جست‌وجو می‌کنند، همبستگی مستقیمی وجود دارد:

«ارزش بیت کوین در دسامبر ۲۰۱۷ به رقمی بی‌سابقه رسید اما دوباره کاهش یافت و در فوریه ۲۰۱۹ به ۳۷ درصد ارزش خود در مقایسه با سال قبل رسید. کارجویان با جست‌وجو در مورد شغل‌های مرتبط با بیت کوین، کریپتو و بلاک چین به اوج‌گیری قیمت بیت کوین واکنش نشان دادند.»

مقایسه آماری بازار کار بلاک چین و رمزارز در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹

مقایسه آماری بازار کار بلاک چین و رمزارز در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹

شرکت‌ها کارکنان تمام‌وقت را ترجیح می‌دهند

تعداد فرصت‌های دورکاری در حوزه فناوری بلاک چین به‌شدت کاهش یافته و از ۱۲۷ پیشنهاد در سال ۲۰۱۸ به ۲۵ پیشنهاد در سال ۲۰۱۹ رسیده است. Illuminates، شرکتی که در حال توسعه پلتفرم روابط کسب‌وکار غیرمتمرکز است، از افزایش مطالبات شرکت‌ها از متقاضیان خبر می‌دهد. این مسئله پس از آن اتفاق افتاد که تعداد متخصصان نالایق در بازار روبه‌فزونی گذاشت. این شرکت به Cointelegraph گفت:

«در بخش‌های استارتاپی هم شاهد کاهش فرصت‌های دورکاری هستیم، فقط ۲۹.۵ درصد از فرصت‌های شغلی برچسب دورکاری دارند. از نظر ما منشا ایجاد این شرایط پیمانکاران فرعی غیرحرفه‌ای با سابقه کاری جعلی، مشکلات مشارکت، روابط هم‌بنیان‌گذاران، وعده‌های غیرمنصفانه به مشتریان و تاخیر در پرداخت‌ها است و البته در حوزه سرمایه‌گذاری، استارتاپ‌های حبابی و پولشویی مخارج بنیان‌گذاران، بی‌ارتباط با این مسئله نیست و این مسئله به یک منطقه یا مناطق خاص اختصاص ندارد، همه شرکت‌ها و بنیان‌گذاران دست کم یک بار با چنین مشکلی مواجه شده‌اند.»

متخصصان بلاک چین چقدر درآمد دارند؟

با توجه به داده‌هایی که Glassdoor و Indeed جمع‌آوری کرده‌اند، متخصصان بلاک چین در مقایسه با سال گذشته حقوق یکسانی دریافت می‌کنند.

بر طبق داده‌های Glassdoor، دامنه حقوق‌های اعلام‌شده از ۱۷۰۰۰ دلار تا ۲۷۱۰۰۰ دلار در سال متغیر است. بر طبق تحلیل TeqAtlas حقوق بیشتر پیشنهادهای شغلی (۴۰۴ مورد) در فاصله ۸۱۰۰۰ تا ۱۴۴۰۰۰ دلار در سال قرار دارد. بر طبق داده‌های Indeed دامنه حقوق بین ۷۵۰۰۰ تا ۹۰۰۰۰ دلار و میانگین آن ۸۲۵۰۰ دلار بوده است. همان‌طور که Glassdoor آگوست ۲۰۱۸ گزارش داد، در سال گذشته میانگین حقوق کارکنان این حوزه ۸۴۸۸۴ دلار بود.

مقایسه آماری بازار کار بلاک چین و رمزارز در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، کاهش قیمت‌ها یا هجوم کارجویان از آسیای شرقی (هند، نپال، پاکستان و غیره) که خدمات‌شان را در سایت‌هایی مثل Upwork به قیمت ۱۰ تا ۲۰ دلار در ساعت ارائه می‌دهند، بر شاخص حقوق در سال ۲۰۱۹ تاثیری نگذاشته است. همزمان بیشترین نرخ را متقاضیان آمریکایی (با ۱۰۰ دلار در ساعت و بیشتر) دریافت می‌کنند.

تا ۲۸ جولای ۲۰۱۹ توسعه‌دهندگان همه‌کاره هندی کمترین حقوق را دریافت می‌کنند. این کارجویان برای خدمات‌شان فقط ۳ دلار در ساعت دریافت می‌کنند. بیشترین دستمزد کار فریلنس در حوزه کریپتو را وکلای مالکیت معنوی و رمزارز آمریکایی دریافت می‌کنند، این متخصصان ۲۰۰ دلار در ساعت دستمزد می‌گیرند.

مقایسه آماری بازار کار بلاک چین و رمزارز در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹

پژوهشگران TeqAtlas موقعیت‌های شغلی مرتبط با بلاک چین را برای سال جاری تحلیل کرده‌اند. از قرار معلوم، بیشترین حقوق (با میانگین ۱۰۹۷۷۳ دلار) همچنان در ایالات متحده پرداخت می‌شود، متخصصان آسیایی کمی کمتر دریافت می‌کنند (۹۸۵۰۰ دلار) و میانگین حقوق کارکنان اروپایی (با ۵۷۵۰۰ دلار) ۳۰ درصد کمتر از کارکنان آمریکایی است. اگر کارجویان دیگر کشورها برای شغلی یکسان درخواست دورکاری بدهند، ممکن است شغلی با درآمد بیشتر به‌دست بیاورند.

مقایسه آماری بازار کار بلاک چین و رمزارز در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹

درآمد توسعه‌دهندگان ثابت مانده اما الزامات شغلی آن‌ها سختگیرانه‌تر شده است

بخش عمده‌ای از بازار شغل‌های بلاک چین و رمزارز همچنان به توسعه‌دهندگان اختصاص دارد و این حوزه هنوز بیشترین تقاضا را دارد. گزارش شغل‌های در حال ظهور که لینکداین در سال ۲۰۱۸ منتشر کرد، نشان می‌دهد که تقاضا برای توسعه‌دهندگان بلاک چین در طول سال قبل از آن ۳۳ برابر شده است.

Janco Associates، شرکت مشاوره‌ای که در مورد دستمزد نظرسنجی برگزار می‌کند، گزارش داده که تا ۲۳ اکتبر ۲۰۱۸ میانگین حقوق توسعه‌دهندگان بلاک چین ۱۲۷۰۰۰ دلار بوده است.

آمارهایی که شرکت کاریابی Hired ارائه کرده، نشان می‌دهند دامنه حقوق توسعه‌دهندگان بلاک چین در مناطق مختلف بین ۶۷۰۰۰ تا ۱۵۵۰۰۰ دلار در سال است.

در اوایل سال ۲۰۱۹ این وضعیت تا حدودی تغییر کرده است. در ژانویه میانه حقوق سالانه توسعه‌دهندگان بلاک چین ۱۳۲۰۰۰ دلار و حداقل حقوق سالانه باتجربه‌ترین توسعه‌دهندگان ۷۶۰۰۰ دلار بود.

با این حال با توجه به داده‌های ZipRecruiter میانگین حقوق سالانه توسعه‌دهندگان بلاک چین در ایالات متحده تا ۲۲ جولای ۲۰۱۹ کمی کمتر شده و به ۱۲۶۰۲۰ دلار در سال رسیده است که یعنی در همین سال ۱ تا ۵ درصد کاهش یافته است. در عین حال اگر منتخبی از محبوب‌ترین موقعیت‌های شغلی همین وب‌سایت را در نظر بگیریم، شرکت‌ها در ۷۵ درصد موارد حاضرند به کارکنان ۱۳۶۰۰۰ دلار پرداخت کنند و این مبلغ از سال ۲۰۱۸ هم بیشتر است.

با این حال به‌دست آوردن «شغلی نیم میلیون دلاری» بر خلاف ۲ سال پیش کمتر واقع‌بینانه به‌نظر می‌رسد چرا که تحلیل‌ها نشان می‌دهند که میانگین دامنه حقوق توسعه‌دهندگان بلاک چین نوسان کمی دارد (تقریبا ۱۹۰۰۰ دلار). این امر نشان می‌دهد که صرف‌نظر از منطقه فرصت‌های زیادی برای حقوق یا ارتقای بیشتر حتی با چند سال تجربه وجود ندارد.

علاوه بر این، تحلیلگران Illuminates به Cointelegraph گفتند شاهد هجوم توسعه‌دهندگانی از مناطق فقیر مثل نیجریه، پاکستان، هند و کنیا هستیم که «دستمزد بسیار کمی» می‌گیرند و «کیفیت خدمات بسیار پایینی» ارائه می‌کنند. به گفته متخصصان این اتفاق کاهش تقاضا برای توسعه‌دهندگان شخص ثالث را در پی خواهد داشت.

تقاضای زیادی برای کار کردن وکلا با تنظیم‌گران وجود دارد

برایان برلانت (Brian Burlant)، مدیر کل شرکت کاریابی حقوقی Major, Lindsey & Africa می‌گوید تقاضا برای متخصصان حقوقی که در زمینه بلاک چین تخصص داشته باشند، همواره در حال افزایش است و پیدا کردن چنین افرادی آسان نیست.

حقیقت این است که پیدا کردن متخصصانی که بلاک چین و نحوه استفاده از آن را بفهمند و به‌ویژه از کارکرد رمزارزها هم آگاهی داشته باشند، بسیار دشوار است. در حال حاضر شرکت‌هایی که فعالیت‌هایشان به پول دیجیتال مربوط است، بیش‌ازپیش با تنظیم‌گران سر و کار دارند و در نتیجه تقاضا برای وکلای این حوزه به‌شدت افزایش یافته است.

برای مثال، Coinbase مایل است برای نقشی به نام «معاون ارشد اداره حقوقی، واحد تنظیم‌گری» سالانه ۳۸۶۰۰۰ دلار پرداخت کند. مسئولیت فرد در این جایگاه «مدیریت رابطه شرکت با تنظیم‌گران فدرال، از جمله کمیسیون بورس و اوراق بهادار و کمیسیون معاملات آتی کالا» است.

بسیاری از وکلایی که به صنعت بلاک چین می‌آیند، متخصصانی هستند که در دولت در زمینه مسائل حقوقی تنظیم‌گری فناوری دفتر کل توزیع‌شده و رمزارزها فعالیت کرده‌اند. متخصصانی که نحوه کارکرد و تنظیم‌گری دارایی‌های دیجیتال را درک می‌کنند، بیشترین ارزش را دارند.

مری یانگ، شریک Zeughauser Group در واکنش به نظر برلانت در مورد فرصت‌های کار برای چنین متخصصانی گفت که وکلای بلاک چین از دسامبر ۲۰۱۷ بسیار محبوب شدند و بعد که قیمت بسیاری از رمزارزها کاهش یافت، بسیاری از این متخصصان بی‌سروصدا بازار حوزه بلاک چین را ترک کردند و به شرکت‌های قبلی خود برگشتند. در دوره حباب دات کام در دهه ۱۹۹۰ نیز شاهد موج‌های مشابهی از ورود و خروج متخصصان بودیم.

متخصصی حقوقی به نام جیک چروینسکی (Jake Chervinsky) اشاره می‌کند که وکلا اغلب هنگام کار روی مسائل مختلف از نام مستعار استفاده می‌کنند. او در توئیتر نوشته است:

«به‌تازگی شنیدم فردی استفاده از نام مستعار را حرکتی مشکوک دانسته است. کاملا مخالفم. نام مستعار اغلب برای حفظ امنیت ضروری است و آزادی بیان را تضمین می‌کند. اگر امنیت و آزادی بیان را از حقوق اساسی می‌دانیم پس استفاده از نام مستعار هم یکی از این حقوق است.»

بنابراین به همین دلیل است که برخی از وکلای درگیر در مسائل مربوط به بلاک چین و رمزارز نمی‌خواهند مشارکت‌شان در چنین حوزه‌ای علنی شود، در نتیجه پیدا کردن این‌گونه افراد برای آژانس‌های کاریابی دشوارتر می‌شود.

هرچه بیت کوین گران‌تر شود، حقوق‌ها هم بیشتر می‌شود

حتی اگر افراد ارتقا پیدا نکنند، وقتی به رمزارز دستمزد دریافت کنند، در مواردی حقوق‌شان به‌شدت افزایش می‌یابد. برای مثال اگر متخصصی حقوق ۲۰۰۰ دلاری ماه‌های دسامبر، ژانویه و فوریه خود را پس‌انداز کرده بود، ۶۰۰۰ دلارش ۳.۵ برابر می‌شد و به ۲۱۰۰۰ دلار می‌رسید.

شرکت Bitwage به شرکت‌های جهانی در زمینه پرداخت حقوق کارمندان به ارز دیجیتال خدمات ارائه می‌کند، آمارهای این شرکت محبوبیت دریافت حقوق به رمزارز را نشان می‌دهند. بر طبق گزارش‌ها، این شرکت در حال حاضر برای پیمانکاران و کارمندان تمام‌وقت، ماهانه ۲.۵ میلیون دلار را پردازش می‌کند و اطلاعاتی که نمایندگان این شرکت در اختیار Cointelegraph گذاشتند، نشان می‌دهد که مجموع پولی که از طریق این خدمت به کارمندان پرداخت شده، از ۳۱ میلیون دلار در سال ۲۰۱۸ به ۵۰ میلیون دلار در جولای ۲۰۱۹ رسیده است.

علاوه بر این چند شرکت بسیار بزرگ مثل آمازون، گوگل و اپل کارمندانی دارند که از Bitwage برای تبدیل خودکار حقوق‌شان به رمزارزها استفاده می‌کنند. در واقع Bitwage به شرکت‌های عادی و متخصصان این امکان را می‌دهد که به‌صورت کاملا قانونی از پرداخت‌های رمزارزی استفاده کنند. شرکت‌ها در ایالات متحده از این طریق حتی می‌توانند مالیات بر حقوق را تسویه کنند و از ماه ژانویه می‌توانند مزایایی مثل بیمه سلامت را پوشش دهند.

شرکت‌های بزرگ استخدام می‌کنند

اگرچه بازار رمزارز ناپایدار است، شرکت‌های بین‌المللی در فناوری بلاک چین پتانسیل زیادی مشاهده می‌کنند. شرکت‌های بزرگ در سال جاری در زمینه افتتاح و گسترش واحدهای مربوط به این حوزه و استخدام کارمندان رکوردشکنی کرده‌اند. فرصت‌های شغلی این حوزه اغلب مربوط به تحقیق و توسعه هستند.

به گفته AngelList، هم اکنون تنها در ایالات متحده دست کم ۱۵۰۰ استارتاپ کریپتو که با عرضه اولیه‌های سکه در مجموع ۳.۷ میلیارد دلار جذب کرده‌اند، به‌دنبال جذب نیرو هستند.

فعال‌ترین شرکت‌هایی که در این جهت حرکت می‌کنند، IBM، Cisco و Accenture هستند، این ۳ شرکت در کنار هم ۱۰۰۰ فرصت شغلی دارند.

مقایسه آماری بازار کار بلاک چین و رمزارز در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹

بیشترین دستمزدها را شرکت‌هایی می‌دهند که صرفا در زمینه رمزارزها و بلاک چین تخصص دارند. شرکت‌های دیگر نیز نه تنها در این حوزه روبه‌رشد هستند بلکه حقوق‌ها را به رمزارز پرداخت می‌کنند. برای مثال، صرافی Kraken ادعا می‌کند که در ماه آوریل حقوق ۲۵۰ کارمندش را به بیت کوین پرداخت کرده، این در حالی است که تقاضای فزاینده‌ای برای دریافت حقوق به رمزارز وجود دارد:

«Kraken در ماه آوریل حقوق ۲۵۰ نفر را به بیت کوین پرداخت کرد و هر ماه کارمندان بیشتری متقاضای دریافت کریپتو می‌شوند.»

Kraken در حال حاضر ۸۰۰ کارمند دارد. بنابراین با توجه به گفته‌های این صرافی، حدود ۳۰ درصد از کارمندان به‌عنوان دستمزد بیت کوین دریافت می‌کنند. Kraken تنها صرافی‌ای نیست که با رمزارز حقوق پرداخت می‌کند. همان‌طور که Cointelegraph ششم دسامبر ۲۰۱۸ گزارش داد، صرافی رمزارز بایننس می‌گوید دست کم ۹۰ درصد از کارمندانش رمزارز این شرکت را به‌عنوان حقوق دریافت می‌کنند.

در فیسبوک به‌تازگی موقعیت‌های شغلی بیشتری در حوزه بلاک چین ایجاد شده است. در ۲۵ مارس ۲۰۱۹ گزارش شد که این غول رسانه‌های اجتماعی در طول ماه گذشته برای ۲۲ فرصت شغلی آگهی داده و برای گسترش بخش تازه تاسیس بلاک چینش متخصصان زیادی را استخدام می‌کند. فیسبوک بیشتر به‌دنبال متخصصانی مرتبط با مدیریت و برنامه‌نویسی است.

شغل‌های بلاک چین ماندگار هستند

این سخن به این معنا نیست که قرار است خوره‌های بلاک چین و معامله‌گران رمزارز شغل‌های ما را تصاحب کنند اما به احتمال زیاد رشد بازار کار در حوزه فناوری دفتر کل توزیع‌شده و ارز دیجیتال ادامه خواهد داشت.

با این حال اگر بازار رمزارز سقوط شدیدی را تجربه کند، جست‌وجو برای شغل‌های این حوزه هم احتمالا بیشتر کاهش می‌یابد، همان‌طور که تال وینیک (Tal Vinnik)، استراتژیست محتوا در شرکت Indeed Prime که افراد بااستعداد حوزه فناوری را به برندها و استارتاپ‌های پیشگام وصل می‌کند، می‌گوید:

«برای اولین بار تعداد شغل‌ها در هر ۱ میلیون نفر از تعداد جست‌وجوها در هر ۱ میلیون نفر پیشی گرفته است. منطقی است که فرض کنیم فردی که در پی شغلی در حوزه بلاک چین است، در شرایط سقوط دوباره قیمت بیت کوین رقبای کمتری خواهد داشت از زمانی‌که قیمت بیت کوین به‌شدت افزایش یابد. همچنین به‌نظر می‌رسد که با توجه به رشد و تکامل پروژه‌های سازمانی در ۳ سال گذشته، اکنون با کمبود افراد ماهر و بااستعداد مواجهیم.»

همین شرایط می‌تواند روی روند دریافت حقوق به رمزارزها هم تاثیر بگذارد. دریافت حقوق به بیت کوین در زمان نزول بازار پرطرفدار بود اما بعد از افزایش شدید قیمت، ممکن است به‌دلیل ریسک کاهش شدید قیمت، جذابیتش را تا حد زیادی از دست بدهد.

منبع : cointelegraph

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

پربازدیدترین اخبار

نحوه نصب کیف پول کونوس

به گزارش سکه نیوز، برای ورود به دنیای رمزارزها، همانند ورود به دنیای بانکداری، نیاز به افتتاح حساب دارید. در مدل‌های بانکی، افراد با...

بازگشت بازار ارز به روند صعودی قیمت‌ها

روند نزولی قیمت ارز که در دو روز ابتدایی هفته آغاز شده بود،نتوانست به مسیر خود ادامه دهد و امروز (دوشنبه) بازار شاهد افزایش...

صرافی غیرمتمرکز یا DEX در دنیای ارز دیجیتال چگونه کارمی‌کند

صرافی ارز دیجیتال یا صرافی رمزارز از پدیده‌های جدید دنیای فناوری است که تعریف جدیدی از آنها تحت عنوان صرافی غیرمتمرکز یا DEX نیز در ارتباط آن زاده شده است.

چرا ارز آرام نمی‌گیرد؟

نوسان بازار ارز به عواملی همچون افزایش تقاضای واقعی و کاذب در بازار ،تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی، کاهش درآمدهای ارزی ناشی از به حداقل رسیدن فروش نفت و بازنگشتن ارز صادراتی به کشور است.

راهکار جامع رمزارزی برای انتقال بین‌المللی ارزی

شما می توانید با مطالعه این مقاله به راهکار انتقال ارز دست یابید و در هر نقطه از جهان با چند کلیک ساده این امر را میسر نمایید