آیا همه گیری ویروس کرونا روند نهادینه سازی فناوری های نوین را سرعت بخشیده است؟

49

همه گیری ویروس کرونا باعث شده است اقتصاد جهان با مشکلات زیادی روبرو شود. بسیاری از کشورهای بزرگ صنعتی جهان به دلیل بستن مراکز تجاری دچار رکود بزرگ شده اند و طبق آمار صندوق بین المللی پول، اقتصاد ابرقدرت های صنعتی جهان در سال پیش رو با افت نسبی روبرو می شود.

از سوی دیگر، کرونا باعث شده است نهادهای فناوری و مراکز تکنولوژی به سرعت پیشرفت کنند. در آمریکا و چین، شرکت های فناوری به دلیل اعمال پروتکل های بهداشتی و رعایت فاصله اجتماعی توانسته اند محصولات خود را بیش از هر زمان دیگر در اختیار شهروندان خود قرار دهند.

گرایش مردم به سمت محصولات دیجیتال افزایش یافته است

به گزارش سایت خبری سی ان ان، بیماری کرونا و به تبع آن بسته شدن بسیاری از نهادهای تجاری باعث شده است گرایش مردم در کشور چین به سمت محصولات دیجیتال افزایش چشمگیری پیدا کند. دیجیتالی شدن بسیاری از مراکز اقتصادی و ایجاد سازوکارهای نوین برای رفع نیازهای روزمره شهروندان، زمینه را برای توسعه فناوری ها و تکنولوژی های عصر جدید فراهم کرده است.

پیش از همه گیری کرونا اکثر مردم به دلیل ماهیت شغلی خود و یا تمایلات شخصی ترجیح می دادند بسیاری از دغدغه های مالی خود را به صورت حضوری رفع و رجوع کنند، اما کرونا باعث شد مردم بیش از هر زمان دیگر، بدیل روش های سنتی را به عنوان تنها روش پاسخگویی به نیازهای ضروری خود در نظر بگیرند.

شرکت های بزرگ فناوری در ماه های گذشته شاهد افزایش چشمگیر کاربران خود بوده اند

در طی این دوره استثنایی، معاملات دیجیتال غیر حضوری به طرز چشمگیری افزایش یافته است. شرکت های بزرگ فناوری جهان مانند آمازون، نت فلیکس و زوم شاهد افزایش تعداد کاربران خود بوده اند و در سراسر جهان مردم وارد قلمروی از یک روزمرگی نوین شده اند. در جهان جدید، مردم “حضور” کمتری در سطوح جوامع مدنی دارند اما این عدم “حضور” مترادف با “غیبت” آنها نیست! شاید پارادوکس جالب جهان مدرن در عصر تکنولوژی بلاک چین، حاضر بودن در عین “غیبت” باشد.

در سال جاری و به تبع شرایط خاص بهداشتی، سهام شرکت های بزرگ تکنولوژی جهان مانند فیسبوک، آمازون، گوگل، نت فلیکس، و اپل رشد قابل توجهی داشته اند. در چین نیز دو غول بزرگ فناوری این کشور (تنسنت و علی بابا) شاهد رشد شاخص سهام خود در بازارهای معاملاتی بوده اند. شاخص سهام شرکت علی بابا در سال جاری بیش از ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

همه گیری جهانی ویروس کرونا نشان داد که تا چه اندازه توسعه فناوری های نوین برای داشتن یک زندگی به دور از آشفتگی های محیطی ضروری است.

جنگ سرد تکنولوژی بین چین و ایالات متحده آمریکا

با افزایش رقابت در صنعت امور مالی غیر متمرکز، تضاد منافع در این حیطه افزایش یافته است. دو کشور ایالات متحده آمریکا و چین، هر یک با ایجاد سازوکارهای پیشرفته و هوشمند در تلاش هستند دست بالا را در صنعت فناوری های عضر جدید از آن خود کنند. مدیر ارشد اجرایی شرکت ریپل معتقد است رقابت کنونی بین چین و ایالات متحده آمریکا نشانه هایی از یک جنگ  سرد تمام عیار است. او اعتقاد دارد پیروز این میدان نبرد کشوری خواهد بود که بتواند انحصار خود را در بازار ارزهای دیجیتال و صنعت بلاک چین اعمال کند.

در حالیکه بسیاری از کشورهای جهان در حال منازعه برای اعمال قوانین نظارتی و قضایی در ارتباط با فعالیت نهادهای رمزارز هستند، چین به سرعت تکنولوژی بلاک چین را در سراسر مرزهای خود نهادینه سازی می کند. در چین بسیاری از استارتاپ ها، مراکز تجاری، نهادهای بانکی و مراجع دولتی از ظرفیت های گسترده این تکنولوژی نوظهور استفاده می کنند.

تکنولوژی بلاک چین نقش بی بدیلی در ایجاد سازوکارهای نوین معاملاتی در حوزه بین الملل خواهد داشت

بسیاری از متخصصان اعتقاد دارند در عصر حاضر، تکنولوژی بلاک چین نقش بی بدیلی در ایجاد سازوکارهای نوین معاملاتی در حوزه بین الملل خواهد داشت. نهادهای مالیاتی، خریداران، فروشندگان، مراکز بانکی، و در نهایت مصرف کنندگان بازار هدف، همگی از ظرفیت های گسترده تکنولوژی بلاک چین استفاده خواهند کرد.

منبع: کوین تلگراف.

Bitly

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی