آیا تکنولوژی بلاک چین می تواند به هژمونی دلار در بازارهای تجارت جهانی پایان دهد؟

136
دلار در بازارهای تجارت جهانی

اخیراً مقاله بحث برانگیزی توسط پایگاه خبری بلومبرگ منتشر شده است. این مقاله از افول هژمونی دلار در بازارهای تجارت جهانی پرده بر می دارد و به بررسی جایگزین های احتمالی دلار در آینده می پردازد.

این مقاله در لیست بلند بالای خود از طلا، پول های رایج بین المللی (ین، یوان و یورو) و رمزارزها به عنوان جایگزین های احتمالی دلار نام می برد.

گارلینگ هاوس در مورد بازارهای تجارت جهانی چه می گوید؟

گارلینگ هاوس، مدیر ارشد اجرایی شرکت ریپل با اشاره به مقاله بلومبرگ به بررسی رمزارزها و تکنولوژی بلاک چین به عنوان جایگزین احتمالی دلار در نظام اقتصادی آینده جهان پرداخته است.

او اعتقاد دارد مردم در سراسر جهان حس اعتماد و اطمینان خود را نسبت به نظام بانکداری سنتی از دست داده اند. گارلینگ هاوس پیش بینی می کند غروب و پایان سلطه ارزهای رایج بسیار نزدیک است.

او به تغییرات و تحولات نظام اقتصادی جهان پرداخت و گفت نظام بین المللی به دلیل نقصان های متعدد و فرسودگی کهن-الگوهای ورشکسته نمی تواند پیروزمندانه از میدان نبرد با بحران های اقتصادی پیش رو خارج شود.

گارلینگ هاوس اعتقاد دارد تکنولوژی بلاک چین و رمزارزها آینده اقتصاد جهان و بازارهای تجارت جهانی را شکل خواهند داد.

دولتمردان و محافل سیاسی که به صورت عمده قدرت کشورهای جهان را در دست گرفته اند در سالیان اخیر تکنولوژی بلاک چین و صنعت رمزارزها را به رسمیت شناخته اند و می توان پیش بینی کرد در آینده ای که چندان دور نخواهد بود، رمزارزها بتوانند پول های فیات را از چرخه معاملات و معادلات بین المللی خارج کنند.

صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی چین نشان می دهد که نهادهای متمرکز به قدرت رمزارزها و قراردادهای هوشمند مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین به خوبی آگاهی پیدا کرده اند.

موج سینوسی ارزش دلار

موج سینوسی ارزش دلار

دلار همواره به عنوان یک ارز مرجع در محافل تجاری جهان شناخته می شود. در زمان وقوع بحران های جهانی مانند جنگ ها و منازعات بین المللی و یا حوادثی که نظام یکپارچه جهانی را متاثر از خود می کند، ارزش دلار افزایش پیدا کرده است.

دلیل افزایش ارزش دلار در زمان وقوع بحران های بین المللی این است که اکثر مردم به دلار به عنوان یک پناهگاه و یا ریسمان نجات و بقا نگاه می کنند. برای همین همگی سعی می کنند به این ریسمان محکم چنگ بزنند.

اما بحران همه گیری ویروس کرونا یک تفاوت عمده با دیگر بحران های بین المللی دارد. طی همه گیری جهانی ویروس کرونا، ارزش دلار به گفته مراجع پژوهشی افت کرده است.

شعله ور شدن جنگ سرد بین آمریکا و چین، ظهور قدرت های جدید بین المللی، چندپارگی و تکثر در بین مراجع کلان تصمیم گیرنده و جنگ و تضاد منافع، همگی باعث شده اند ارزش دلار در نظام کهنه-سالار بین المللی با افت تاریخی روبرو شود.

اگرچه ارزش دلار در بازارهای بین المللی کاهش یافته است با این اوصاف نمی توان ادعا کرد هژمونی دلار در بازارهای تجارت جهانی سقوط کرده است.

کماکان تار و پود تجارت جهانی بر مبنای دلار پی ریزی شده است و جهان شاهد تداوم تسلط دلار بر بازارهای بین المللی خواهد بود اما نمی توان سرعت چشمگیر رشد تکنولوژی ها و ارزهای جدید را نیز نادیده گرفت.

چه بسا در آینده دلار نیز مجبور شود برای حفظ بقای خود در اکوسیستم نظام نوین بین المللی، عرصه را برای ورود و همزیستی با ارزهای دیجیتال باز کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی