بلاک چین در مسیر رهبری جهان

267
بلاک چین در مسیر رهبری جهان

آیا بانک ها و بازار سرمایه آمادگی پذیرش بلاک چین را دارند؟

بحران سال 2008 میلادی، به بانک ها و کشورهای زیادی خسارت زد. پیامدهای ناشی از رکود بزرگ ناشی از بحران مالی و به همراه آن نوآوری های تکنولوژی و پیشرفت های عظیم در حوزه ارتباطات، بانک ها و دیگر مراکز خدمات مالی را مجبور کرد تا در اصول و روش های تجاری خود بازنگری های گسترده ای داشته باشند. قوانین و نیازهای جدید سرمایه گذاران، بانک ها را بر آن داشت تا به سمت مدل اجرایی پربازده تر، شفاف تر و با کارایی بیشتر حرکت کنند. اگرچه وال استریت شرایط کنونی را درک کرده است و سعی بر آن دارد با پیشرفت های جهانی گام به گام پیش رود اما سوال جدل آمیز و بحث براگیز این روزها و شاید مهم ترین آنها این باشد: آیا بانک ها آمادگی این را دارند تا از اصول و چارچوب سنتی خود دست شسته و تکنولوژی های غیرمتمرکز مبتنی بر اصول بلاک چین را در آغوش پذیرا باشند؟ آیا بلاکچین در مسیر رهبری جهان قرار دارد و تغییری اساسی را ایجاد خواهد کرد؟

تکنولوژی بلاک چین بیش از پیش این آمادگی را دارد تا با ارائه راهکارهای اصولی به بانک ها، آنها را در فائق آمدن به بحران های مالی که گریبانگیر نظام کنونی سرمایه داری جهانی ست، یاری رساند. ذخیره غیرقابل تغییر داده ها و پیگیری مستمر بایگانی اطلاعات، نه تنها باعث کاهش چشمگیر هزینه های بانکی شده است، بلکه فرایندهای طاقت فرسای بانکی را نیز حذف کرده است. تمامی این امکانات، فعالیّت های مبتنی بر ارزش افزوده را افزایش خواهند داد و باعث میشوند بانک ها مدیریت بهتری در زمینه های مالی داشته باشند.

آیا بازار سرمایه میتواند انقلاب پرداخت های مبتنی بر فناوری های مالی را بازتولید کند؟

هزینه های معاملاتی پایین و خدمات متنوع شرکت های فناوری مالی، خدمات پرداخت مالی را در سراسر جهان ارتقا بخشیده اند. از سویی باید اذعان داشت که انقلاب فناوری های مالی، پرداخت های شبکه ای را با تحولات و دگرگونی های بنیادی و گسترده ای رویارو ساخته، که پیش از این بی سابقه بوده است. شرکت هایی مانند استریپ[1]، سالیانه میلیون ها دلار را در شبکه های معاملاتی آنلاین مبادله میکنند.

شرایط چالش برانگیز بازارهای جهانی برای سرمایه گذاران، ادغام بانک های سرمایه گذاری و نرخ پایین سود بانک ها، وال استریت را بر آن داشت تا در ارائه محصولات خود بازنگری های گسترده ای داشته باشد.

برای رقابت در بازار انحصار سرمایه داری جهانی، بانک ها نیازمند آن هستند تا با ساده سازی و مدرن کردن محصولات پیشنهادی، خود را با جریانات جدید و موج های عظیم اقتصادی هم گام و همراه کنند. هوش مصنوعی، تکنولوژی بلاک چین و یادگیری ماشینی، از جمله روش ها و تکنولوژی هایی هستند که میتوانند ساختارهای فرسوده و قدیمی خدمات سرمایه گذاری بانکی را ویران کرده و از پایه طرحی نو درافکنند.

استارتاپ ها در صنعت بلاک چین

رشد تدریجی استارتاپ های بازارهای سرمایه در صنعت بلاک چین و حمایت مدیران ارشد سرمایه گذاری بانک ها از فناوری های مالی، نشان از افق روشن این تکنولوژی نوپا دارد. در ماه دسامبر سال گذشته، تعدادی از استارتاپ ها به گردهمایی سازمان بین المللی بازارهای سرمایه[2] دعوت شدند.

موفقیت استارتاپ ها به گسترش و توسعه آنها در زیرساخت ها و شبکه های بانکی بستگی دارد. روش هایی نظیر زیرساخت های پساتجاری[3]، عرضه اولیه به روش ثبت سفارش[4]  و روش های شناسایی فرصت های سرمایه گذاری[5]، برخی از حیطه های مالی هستند که استاراتاپ ها تلاش کرده اند سیستم های طاقت فرسا و سنتی بانکداری کنونی را اصلاح کنند.

سرمقاله اخیر گلوبال کاپیتال[6] با بررسی برخی پروژه های پیشرو لندن در زمینه های بلاک چین، اعلان داشت که تکنولوژی های بلاک چین در آینده ای نزدیک بازارهای جهانی را تحت استیلا و سلطه خود در خواهند آورد. حذف کارهای دستی طاقت فرسا و افزایش فعالیت های ارزش افزوده در معاملات و واحدهای مشورتی، از جمله مهم ترین ویژگی کسب و کارهای دیجیتال و مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین است.

بلاک چین با افزایش بازدهی و تقویت زیرساخت های جریان داده ها و اطلاعات در معاملات بازار سرمایه، فعالیت های ارزش افزوده را افزایش میدهد. پروژه های بلاک چین با ایجاد حلقه امنیتی غیرقابل نفوذ و حصول اطمینان از ارتباط امن شرکای تجاری با یکدیگر در بستری ایمن و مطمئن، توانسته اند در قلب نظام سرمایه داری، معاملات تجاری را به درون شریان های جامعه پمپاژ کنند.

بین بلاک چین انحصاری (خصوصی)[7] و بلاک چین غیرانحصاری (عمومی)[8] تفاوت وجود دارد. بلاک چین انحصاری (خصوصی) یک دفترکلی خصوصی ست که تنها افراد دارای مجوز اجازه دسترسی به داده های آن را دارند. بنابراین اینگونه بلاک چین ها با ایجاد بستر ارتباطی مدیریت شده و قابل رهگیری، به طرفین معمله و شرکای تجاری این اطمینان را میدهد تا بدون نیاز به تشریفات اداری و خطرات ناشی از ارتباطات ایمیلی، معاملات خود را در کمال اطمینان و ایمنی خاطر انجام دهند.

بلک چین انحصاری (خصوصی) نه تنها جریان امن دادوستد و مبادله داده ها و مدارک امنیتی را تضمین میکند، بلکه به بانک ها این امکان را میدهد تا هزینه های ناشی از سیستم های بانکداری سنتی را به طرز چشمگیری کاهش دهند و با افزایش بازدهی چرخه تجاری، نظمی نوین در نظام سرمایه داری ایجاد کنند.

بلاک چین کنترل مدیریت ریسک را توسعه می بخشد

همه گیری ویروس کرونا، نظام سرمایه داری جهانی را با چالش های فراوانی مواجه ساخته است. نرخ سود منفی، نوسانات شدید بازارهای جهانی و نقض گسترده تعهدات قرضی و فسخ مطالبات وجه التزام، تنها قسمتی از خطرات ناشی از بحران اقتصادی جهانی ست. بلاک چین انحصاری (خصوصی) از طریق با رهگیری مستمر جریان های معاملاتی، میتواند با مدیریت بهینه خطرات احتمالی، فعالیت تجاری بانک ها را توسعه بخشد. می توان بلاک چین در مسیر رهبری را یکی از آیندده نگری های نسل حال دانست.

بلاک چین با تسریع و خودکار کردن فرایندهای پرداخت، میتواند علاوه بر صرفه جویی در زمان، خطرات اعتباری که متوجه طرفین معامله است را کاهش دهد.

سپیده دم عصر بانکداری نوین: نظم نوین جهانی

سیستم فرسوده و پیر بانکداری سنتی، هزینه های زیادی به نظام های سرمایه داری تحمیل میکند. اگرچه نوآوری های تکنولوزی و فناوری های نوین مالی، کماکان با استقبال گسترده سیستم های بانکداری کنونی روبرو نشده اند، با این اوصاف، هزینه های بسیار پایین و کارایی بیشتر تکنولوژی های نوین نسبت به همتای پیر و فرسوده خود یعنی بانکداری سنتی، چشم انداز فناوری های نوین مالی را بسیار روشن ترسیم میکند، چه بسا در آینده ای نه چندان دور، بلاک چین بر تخت سلطنت نظام بانکداری پسامدرن بنشیند. خواهیم دید که بلاک چین در مسیر رهبری راهی روشن را طی خواهد کرد.

 

کلید متن:

[1] Stripe

[2]  Capital Markets Association

[3] Post-trade

[4] Book-building

[5] Deal-origination

[6] Global Capital

[7] Permissioned

[8] Non-permissioned

نظر بگذارید

Please enter your comment!
نام و نام خانوادگی