سرمایه گذاران صنعتی توجه خود را به سمت اقتصاد غیر متمرکز معطوف می کنند

86
اقتصاد غیر متمرکز

پس از ظهور بیت کوین توجهات به سمت شبکه های غیر متمرکز بیش از هر زمان دیگر روند تصاعدی به خود گرفت. از آن زمان تا کنون ما شاهد پیشرفت های بسیاری در زمینه اقتصاد غیر متمرکز بوده ایم و پروژه های زیادی نیز در حوزه شبکه های بلاک چین تعریف شده است.

اما تا چه میزان اقتصاد غیر متمرکز مبتنی بر شبکه های بلاک چین توانسته است جای خود را در میان سرمایه گذاران صنعتی باز کند؟

ما می بینیم که شبکه های بلاک چین با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کنند و گهگاه سربرآوردن برخی نواقص فنی و ساختاری از پیکره شبکه های بلاک چین این احساس را به ما القا می کند که تکنولوژی های غیر متمرکز کماکان راه بسیار طولانی برای پیمودن پیش رو دارند.

اقتصاد غیر متمرکز

رشد چشمگیر اقتصاد غیر متمرکز در سال 2020

سال 2020 سال پرشکوهی برای شبکه های غیر متمرکز بوده است. در ماه فوریه سال جاری، حجم ارزش کلی توکن های قفل شده در شبکه های غیر متمرکز مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین به بیش از 1 میلیارد دلار رسید.

علیرغم برخی ریزش های مالی که کل بازار شبکه های غیر متمرکز را تحت تاثیر خود قرار داد، امروز حجم ارزش توکن های قفل شده در شبکه های بلاک چین بیش از 2.5 میلیارد دلار است.

اخیر پدیده “مزرعه داری سودآور” یا یلدفارمینگ توجهات زیادی را در صنعت بلاک چین به سوی خود جلب کرده است. یلدفارمینگ نوعی مکانیزم انگیزشی است که توسط پروتکل های دیفای برای جذب نقدینگی استفاده می شود.

در سال جاری به دلیل ورود حجم انبوهی از نقدینگی های بازار سرمایه به سمت توکن های دیفای، ما شاهد رشد چشمگیر شبکه های بلاک چین بوده ایم. در این نوع توکن ها، افرادی که نقدینگی شبکه را تامین می کنند، حق نظارت بر سیاست گذاری های شبکه را بدست می آورند.

سرمایه گذاران صنعتی نیز اخیراً به سمت بازارهای غیر متمرکز و شبکه های مالی بلاک چین جذب شده اند. سودآوری کلان شبکه های غیر متمرکز باعث شده است بسیاری از سرمایه گذاران خرد و کلان بازار، بخش انبوهی از سرمایه های خود را وارد حوزه شبکه های غیر متمرکز کنند.

اقتصاد غیر متمرکز

ردپای ورود سرمایه گذاران صنعتی به بازار شبکه های غیر متمرکز

نتایج برخی پژوهش های میدانی نشان می دهد سرمایه گذاران صنعتی در سالیان اخیر علاقه زیادی به دارایی های دیجیتال نشان داده اند.

برخی از بازیگران بزرگ بازارهای تجاری و شرکت های صنعتی نه تنها سرمایه گذاری های کلانی در بخش دارایی های دیجیتال نظیر رمزارزها انجام داده اند، بلکه بسیاری از آنها سرمایه های بزرگی را وارد حوزه اقتصاد غیر متمرکز یا شبکه های دیفای کرده اند.

به دلیل کثرت موازین حقوقی و قضایی در شبکه های مالی غیر متمرکز و همچنین عدم شفافیت در اصول متمرکز مفاد قانونی شبکه های بلاک چین، کماکان بسیاری از سرمایه گذاران نسبت به ورود به اینگونه شبکه ها نهایت محافظه کاری را از خود نشان می دهند.

اما نباید حمایت شرکت های بزرگ سرمایه داری از شبکه های بلاک چین را به سادگی نادیده گرفت. هم اکنون ما شاهد هستیم که بسیاری از شرکت های بزرگ سرمایه گذاری، از شرکت های نوپای دیفای حمایت های اقتصادی زیادی می کنند.

امروزه نه تنها سرمایه گذاران بازار جهانی به فعالیت در شبکه های غیر متمرکز تمایل پیدا کرده اند بلکه هم اکنون ما شاهد هستیم که برخی نهادهای متمرکز نیز وارد عرصه اقتصاد غیر متمرکز شده اند.

مثلاً اخیراً سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا به یک شرکت بلاک چین این اجازه را داد تا سهام خود را به صورت دیجیتال در شبکه بلاک چین اتریوم به فروش برساند.

این حرکت سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا اقدام حائز اهمیتی برای بازار سرمایه جهانی محسوب می شود. در واقع ما می توانیم هم اکنون ادعا کنیم که بازار سرمایه به سمت هم آمیختگی و تلفیق اصول نظری متمرکز با موازین تئوریک غیر متمرکز حرکت می کند.

استکینگ رمزارز

گسترش شبکه های استکینگ (سپرده گذاری) رمزارز

با ورود شبکه بلاک چین اتریوم به عصر استکینگ رمزارزها، دروازه جدیدی در صنعت بلاک چین ایجاد شده است.

ما شاهد هستیم که بسیاری از شبکه های بلاک چین در سراسر جهان برای جذب نقدینگی به سمت ایجاد سازوکارهای استکینگ رمزارز حرکت می کنند. شبکه های استکینگ رمزارز برخلاف شبکه های سنتی اثبات کار، بر اساس الگوریتم اجماع اثبات سهام طراحی شده اند.

در شبکه های استکینگ رمزارز سکه ای برای استخراج وجود ندارد بلکه کاربران می توانند میزانی از سرمایه رمزارز خود را در شبکه به اصطلاح قفل کرده و به تناوب زمان از کارمزدهای شبکه بلاک چین استفاده کنند.

پلتفرم کونوس

پلتفرم کونوس؛ اکوسیستم جامع خدمات رمزارز

پلتفرم کونوس از جمله شناخته شده ترین پلتفرم های جامع خدمات رمزارز در سطح بین المللی محسوب می شود.

این پلتفرم نام آشنا از طریق درگاه رسمی صرافی غیر متمرکز کونوس (کونوس دکس) انواع خدمات رمزارز نظیر خرید و فروش رمزارزهای معتبر جهانی و قراردادهای هوشمند را در اختیار کاربران خود در سراسر جهان قرار می دهد.

پلتفرم کونوس برای ارائه خدمات بهتر به سرمایه گذاران خود از اکوسیستم استکینگ رمزارز استفاده می کند.

به این ترتیب سرمایه گذاران می توانند با خرید رمزارزهای کونوس و سپس قفل کردن بخشی از سرمایه ارزی خود در بستر بلاک چین این شرکت، از کارمزدهای شبکه بهره مند شوند. معامله در بستر بلاک چین کونوس همواره یک معامله برد برد خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

کونوس پلتفرم – پاسخگوی تمام نیازهای مالی آنلاین شما

به نظر می رسد با ظهور شبکه های جدید استکینگ، صنعت بلاک چین دستخوش تغییرات بنیادین زیادی شود. انتظار می رود در سال های آینده حجم نقدینگی شبکه های بلاک چین و رمزارز رشد چشمگیری داشته باشد.

نظر بگذارید

Please enter your comment!
نام و نام خانوادگی