نقش چندمنظوره تکنولوژی بلاک چین در توسعه زیرساخت های رفاهی در سراسر جهان

272
نقش چندمنظوره تکنولوژی بلاک چین در توسعه زیرساخت های رفاهی در سراسر جهان

از زمان ظهور تکنولوژی بلاک چین در سال ۲۰۰۸ تا کنون، صنایع تجاری و نهادهای مالی بسیاری این تکنولوژی نو ظهور را در سطوح گسترده نهادینه سازی کرده اند. با سرعت گرفتن روند جهانی سازی تکنولوژی های هوشمند و از میان برداشته شدن مرزهای جغرافیایی و محدودیت های قضایی و حقوقی، پیش بینی می شود در آینده نزدیک، تکنولوژی بلاک چین هسته مرکزی مبادلات مالی در سراسر جهان را تشکیل دهد.

در این مقاله به کاربردهای متنوع تکنولوژی بلاک چین در صنایع مختلف خواهیم پرداخت.

بلاک چین در صنعت مواد غذایی

صنعت غذا و مواد خوراکی

تکنولوژی بلاک چین در صنعت غذا، شفافیت فرایندهای تولید، توزیع و ذخیره موارد خوراکی را افزایش می دهد. سیستم توزیع سراسری داده ها باعث می شود شهروندان با سهولت بیشتری به اطلاعات حیاتی نظیر نوع محصول غذایی، زمان تولید، زمان ورود به بازار و چگونگی ذخیره موراد خوراکی، دسترسی داشته باشند.

پژوهش های علمی اخیرا نشان داده اند تمرکز زدایی در بخش چرخه توزیع و پخش مواد خوراکی، خطر آلودگی محصولات غذایی به ویروس کرونا را به طرز چشمگیری کاهش می دهد. تکنولوژی بلاک چین با از میان برداشتن احراز هویت محصولات غذایی به صورت سنتی نه تنها به فرایند چرخه تامین مواد خوراکی سرعت بخشیده، بلکه دور ریخت مواد غذایی را نیز به شدت کاهش داده است.

بیشتر بخوانید:

صنعت مواد غذایی چگونه از فناوری بلاک چین استفاده می‌کند؟

تکنولوژی بلاک چین با ایجاد یک محیط ردیابی غیر متمرکز امکان قاچاق و احتکار مواد غذایی را از بین برده است، بنابراین همه آحاد جامعه به ویژه مردمی که در مناطق محروم و محیط های دور افتاده مانند نقاط روستایی زندگی می کنند می توانند مطمئن باشند که تکنولوژی بلاک چین از امنیت چرخه تامین محصولات غذایی آنها محافظت می کند.

بلاک چین در انتخابات

انتخابات

سیستم های انتخاباتی سنتی در عصر تکنولوژی های نوین، کارایی و ضریب اطمینان خود را از دست داده اند. با افزایش تصاعدی افراد واجد شرایط و همچنین گسترده شدن سطح رقابت های سیاسی نمی توان به سیستم های رای دهی و انتخابات سنتی اطمینان کرد.

تکنولوژی بلاک چین با ایجاد یک فضای غیر متمرکز مبتنی بر اصول سیستم های هوشمند، دخالت و اثر گذاری احزاب سیاسی در فرایندهای انتخاباتی را از بین برده است. بنابراین می توان با صراحت اعلام کرد که تکنولوژی بلاک چین شفافیت انتخابات سیاسی را به طرز چشمگیری افزایش می دهد.

روش پیشنهادی پلتفرم کونوس برای برگزاری شفاف انتخابات سیاسی 

اخیراً انتخابات سراسری و جنجال برانگیز ریاست جمهوری در بلاروس که به انتخاب چندین باره لوکاشنکو منتهی شد به خوبی نشان داد که ذهنیت مدرن جوامع مدنی با انتخابات سنتی چندان سازگار نیست. پلتفرم کونوس اخیراً برای معضل انتخابات بلاروس پیشنهادی را ارائه کرده است.

پلتفرم کونوس

مقام ارشد اجرایی و بنیانگذار پلتفرم کونوس، جناب آقای دکتر پویان قمری، اخیراً برای معضل انتخابات بلاروس پیشنهادی را ارائه کرده است. این پیشنهاد برای نخستین بار توسط یک پلتفرم غیر متمرکز رمزارز به یک دولت ارشد سیاسی در اروپا ارائه شده است.

بیشتر بخوانید:

کونوس ایکس: راه حلی برای انتخابات شفاف در بلاروس

روش پیشنهادی به این صورت است که یک تراکنش کونوس ایکس با یک رای توسط هر رای دهنده تطابق پیدا کند. بنابراین، معادل با تعداد تمامی واجدین شرایط رای دهی در بلاروس، سکه های کونوس ایکس ایجاد خواهد شد. سپس، هر رای دهنده می تواند سکه خود را به کیف پول کاندید مورد نظرش ارسال کند.

تمامی تراکنش ها به طور کامل در بلوک اکسپلورر (مرورگر بلوک) ثبت می شوند. از این رو، هیچ اطلاعاتی را نمی توان اضافه یا حذف کرد. در پایان انتخابات، کاندیدی که بیشترین سکه های کونوس ایکس را در اختیار داشته باشد می تواند به عنوان برنده شناخته شود.

ابعاد اقتصادی استفاده از تکنولوژی بلاک چین در انتخابات سراسری

ابعاد اقتصادی استفاده از تکنولوژی بلاک چین در انتخابات سراسری


پیش از ظهور تکنولوژی های نوین نظیر هوش مصنوعی و به ویژه تکنولوژی بلاک چین و دفتر کل توزیع شده (DLT)، انتخابات سراسری به صورت سنتی و با صرف هزینه های کلان مالی صورت می گرفته است. مشخصاً در انتخابات سیاسی هزینه های زیادی بابت چاپ برگه های کاغذی و ایجاد صندوق های رای اختصاص داده می شود.

جدای از هزینه های کلان مالی و صرف وقت و انرژی بی اندازه، انتخابات سراسری به روش های سنتی جمع آوری برگه های رای خطرپذیری بالایی دارند. معمولاً در پایان انتخابات به روش های سنتی، حزب بازنده نسبت به نتایج حاصل شده از شمارش آرای مردمی هیچ حس اعتماد و اطمینانی ندارد.

بیشتر بخوانید:

سازمان خدمات پستی آمریکا در انتخابات پیش رو ریاست جمهوری از تکنولوژی بلاک چین استفاده می کند

بنابراین باعث می شود شک و شبهه تقلب و دستکاری در انتخابات از طرف کاندید بازنده مطرح شود. همین موضوع زمینه را برای اعتراضات سراسری، تظاهرات، آشوب های خیابانی و در برخی موارد جنگ و ستیز داخلی میان احزاب رقیب فراهم می کند.

تکنولوژی بلاک چین ضمن ایجاد یک فضای شفاف رقابتی، هزینه های جاری در فرایند انتخابات را به صورت چشمگیری کاهش می دهد. با نهادینه سازی تکنولوژی بلاک چین در انتخابات سراسری، تمامی طرفین سیاسی می توانند اطمینان حاصل کنند که آرای مردم به صورت عادلانه و به دور از اعمال قدرت احزاب رقیب شمارش می شود.

تکنولوژی بلاک چین با از میان برداشتن رای گیری کاغذی و همچنین صندوق های رای فیزیکی، نه تنها شفافیت انتخابات را افزایش می دهد بلکه از اختصاص هزینه های کلان مالی نیز جلوگیری می کند.

اشتراک داده

اشتراک داده

قرن بیست و یکم و شش ماه محدودیت آمد و شد به دلیل همه گیری ویروس کرونا، اهمیت سرعت در جهان تکنولوژی را بیش از هر زمان دیگر نشان داده است. نهادینه سازی تکنولوژی بلاک چین برای تبادل و اشتراک اطلاعات در جهان کنونی یک امر ضروری است.

تکنولوژی بلاک چین از دایره اثر گذاری شخص ثالث به دور است و با ایجاد یک محیط غیر متمرکز مبتنی بر توزیع سراسری داده ها، امنیت تبادل و اشتراک اطلاعات را به طرز چشمگیری افزایش می دهد.

بلاک چین در پزشکی

پزشکی و داروسازی


سالانه بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار به دلیل داروهای تقلبی در صنعت داروسازی از بین می رود. تکنولوژی بلاک چین می تواند با ایجاد تحولات ساختاری در چرخه تامین مواد دارویی، انقلابی گسترده در نهادهای پزشکی و صنعت داروسازی ایجاد کند. تکنولوژی بلاک چین با نظارت بر چرخه تولید و توزیع مواد دارویی، با قاچاق محصولات و داروهای پزشکی مقابله می کند.

بیشتر بخوانید:

بلاک‌چین در راه دنیای پزشکی

امنیت سایبری بلاک چین

امنیت سایبری

شکستن حریم خصوصی کاربران در بستر شبکه های آنلاین از زمان ظهور شبکه جهانی اینترنت شایع بوده است. تا کنون اطلاعات بسیاری توسط مجرمان سایبری و هکرها به سرقت رفته است. صنعت بلاک چین می تواند با استفاده از اصول رمزگذاری داده ها به صورت هوشمند از حملات سایبری جلوگیری کند.

شبکه امنیت سایبری تکنولوژی بلاک چین از الگوریتم های پیچیده ریاضیاتی برای رمزگذاری و رمزگشایی داده ها استفاده می کند.

تکنولوژی بلاک چین در آینده نزدیک به صورت گسترده در صنایع مختلف نهادینه سازی خواهد شد و می توان ادعا کرد قرن بیست و یکم قرن شبکه های هوشمند مالی مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی