اتحادیه اروپا می‌گوید بلاک چین نباید انحصاری باشد

9

کمیته اقتصادی و اجتماعی اروپا در گزارش جدیدی که به بلاک چین اختصاص دارد، توصیه کرده با انجام اقدام‌هایی از انحصاری شدن بلاک چین جلوگیری شود و همه بتوانند از پتانسیل این فناوری استفاده کنند. این کمیته همچنین اشاره می‌کند که با توجه به کاربرد فرامرزی بلاک چین، نیازمند تنظیم‌گری هماهنگ در سطح اتحادیه اروپا هستیم.

دولت‌ها باید اقدام‌هایی انجام دهند تا اطمینان حاصل کنند که همه می‌توانند از پتانسیل بلاک چین به‌عنوان زیرساختی پیشگام برای اقتصاد اجتماعی استفاده کنند. این سخنان توصیه کمیته اقتصادی و اجتماعی اروپا (EESC) است که در گزارش جدیدش که به بلاک چین اختصاص دارد، مطرح کرده و اول آگوست در مقاله‌ای از EU Reporter منتشر شده است.

بلاک چین یادآور اختراع‌های انقلابی اروپاست

این کمیته در اظهاراتی کلیدی همراه این گزارش جدید اعلام کرده است نهادهای اروپایی را ترغیب می‌کند، مشارکت سازمان‌های جامعه مدنی در مرکز بررسی بلاک چین اتحادیه اروپا و ائتلاف بلاک چین اروپا را افزایش دهند.

این کمیته می‌گوید پیاده‌سازی زیرساخت‌های دیجیتال جدید و مبتنی بر بلاک چین تحولی صرفا فناورانه نیست بلکه شامل فرایندی تمام عیار از نوآوری اجتماعی تحول‌آفرین می‌شود.

جوزپه گوئرینی (Giuseppe Guerini)، عضو EESC و رئیس Cecop-Cicopa Europe، بلاک چین را فراتر از ریشه‌هایش در رمزارزها می‌بینید و این فناوری را از لحاظ اهمیت تاریخی با اختراع‌های برجسته این قاره مقایسه می‌کند:

«می‌توانیم بلاک چین را با ماشین چاپ مقایسه کنیم. همان‌طور که می‌دانیم اولین کتابی که چاپ شد، انجیل بود. حال تصور کنید اگر افراد ماشین چاپ را ابزاری می‌دانستند که فقط می‌تواند انجیل چاپ کند، چنین تفکری نادرست بود چراکه فناوری چاپ زندگی را در اروپا متحول کرد.»

جلوگیری از ظهور شکاف دیجیتال

کمیته اقتصادی و اجتماعی اروپا دامنه گسترده‌ای از کاربردهای بلاک چین در بخش نهادهای اجتماعی را به رسمیت شناخته که از جمله می‌توان به کمک مالی به سازمان‌های مردم نهاد و جذب سرمایه برای آن‌ها، حاکمیت سازمان‌های اقتصاد اجتماعی، مدارک فنی و تحصیلی دیجیتال و قابل راستی‌آزمایی، مدیریت حقوق معنوی با استفاده از قراردادهای هوشمند، ارتباطات راه دور و کشاورزی اشاره کرد.

با این حال دغدغه‌ای کلیدی در زمینه تکامل بلاک چین این است که با انجام اقداماتی اطمینان حاصل شود که این فناوری عادلانه توسعه می‌یابد. گوئرینی می‌گوید:

«نمی‌خواهیم شاهد شکاف دیجیتالی باشیم که نابرابری و بی‌عدالتی بیشتری ایجاد می‌کند. نمی‌خواهیم شاهد ظهور طبقه نخبه جدیدی باشیم که با فناوری‌های جدید آشنا هستند و دیگران را از این اقتصاد و بازار محروم می‌کنند.»

این کمیته در این راستا استدلال می‌کند که برای تحقق پتانسیل مردمی فناوری غیرمتمرکز باید از مشارکت جامعه معدنی اطمینان حاصل کرد. این کمیته همچنین اشاره می‌کند که با توجه به کاربرد فرامرزی این فناوری، نیازمند تنظیم‌گری هماهنگ در سطح اتحادیه اروپا هستیم.

کمیسیون اروپا فوریه ۲۰۱۸ مرکز بررسی و مجمع بلاک چین اتحادیه اروپا را تاسیس کرد و آن را گامی بلند به سوی متحد کردن اقتصاد اتحادیه اروپا حول بلاک چین قلمداد کرد.

منبع : cointelegraph