ارزهای دیجیتال صحنه نبرد جدید در اقتصاد جهانی

148

چین و امریکا از سالیان گذشته در عرصه تکنولوژی بلاک چین و رمزارزها در رقابت با یکدیگر بودند، اگرچه امریکا از لحاظ ثبت اختراع در صدر کشورهای جهان قرار دارد اما چین برای رقابت با امریکا و شکستن انحصار دلار و تبدیل به ابرقدرت شدن، راه حل را در تغییر سیستم سنتی اقتصادی و غیرمتمرکز شدن آن میداند.

به گزارش سکه نیوز، در این راستا تلاشهای فراوانی برای صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی، یوان دیجیتال، و همچنین کیف پول ارز دیجیتال کرده است و اعتقاد دارد ارزهای دیجیتال میدان نبرد جدیدی را در صحنه اقتصادی ایجاد کرده اند.

بانک مرکزی چین تاکید زیادی بر صدور ارز دیجیتال ملی این کشور دارد و حکومت مرکزی چین نیز حساب ویژه ای روی رمزارزها و سیستم اقتصاد غیر متمرکز باز کرده است.

بسیاری از متخصصان اقتصادی اعتقاد دارند چین تنها راه مقابله با آمریکا و تبدیل شدن به ابر قدرت بلامنازع جهان را نه در رقابت با این کشور در سیستم کهن سرمایه داری، که در ایجاد یک نظام اقتصادی جدید می بیند. این نظام جدید که سیستم اقتصادی نوین و بی همتایی را ارائه می دهد، نظام امور مالی غیر متمرکز است.

در مقاله ای که اخیراً توسط بانک مرکزی چین منتشر شده، گفته می شود که پکن برای داشتن دست بالا در معادلات سیاسی بین الملل قصد دارد هر چه زودتر مسیر را برای صدور نخستین ارز دیجیتال بانک مرکزی هموار کند. این مقاله عنوان می کند که مقامات ارشد حکومت چین به این باور رسیده اند که ارزهای دیجیتال میدان نبرد جدیدی را در صحنه اقتصاد جهانی ایجاد کرده اند و کشوری که بتواند دست بالا را در این میدان از آن خود کند، می تواند در آینده خود را به عنوان تنها ابر قدرت اقتصادی جهان معرفی کند.

چین تنها راه شکستن انحصار دلار را در ایجاد یک نظام مالی غیر متمرکز می بیند

چین اعتقاد دارد تنها راه شکستن انحصار دلار در بازارهای تجارت جهانی، ایجاد یک نظام مالی غیر متمرکز است. برای همین این کشور توجه ویژه ای به صنعت رمزارزها و تکنولوژی بلاک چین معطوف کرده است.

از طرف دیگر همه گیری جهانی ویروس کرونا باعث شده معادلات اقتصادی چین در سال جاری کمی با آشفتگی روبرو شود. سیتسم امور مالی غیر متمرکز می تواند به اقتصاد پهناور چین کمک کند تا با چالش های سیاسی و پولی در فردای پس از عادی سازی شرایط، با دست بازتری روبرو شود.

بانک مرکزی چین در ادامه عنوان می کند که این نهاد بزرگ بانکداری تا پایان ماه آوریل ۲۰۲۰، بیش از ۱۳۰ گواهی ثبت اختراع و مالکیت فکری در زمینه نوآوری های صنعت رمزارزها و تکنولوژی بلاک چین به ثبت رسانده است.

چین به دنبال صدور نخستین کیف پول رمزارز ملی خود است

اخیراً اعلام شده که بانک مرکزی چین به دنبال صدور نخستین کیف پول رمزارز ملی این کشور است و بسیاری از بانک های تجاری چین در حال آزمایش این ایده برای عملیاتی سازی آن در سطوح گسترده ملی هستند.

در ماه آگوست نیز بانک مرکزی چین اعلام کرد ارز دیجیتال یوان به صورت آزمایشی در شهرهای بزرگ اقتصادی این کشور صادر می شود. ارز دیجیتال یوان تا کنون برای بیش از ۴۰۰ میلیون شهروند چینی (بالغ بر ۳۰ درصد جمعیت این کشور) صادر شده است. شانگهای، پکن، گوانگژو و هنگ کنگ مناطقی هستند که تا کنون ارز دیجیتال یوان در آنها به صورت آزمایشی مورد استفاده قرار گرفته است.

حکومت مرکزی چین نیز پیش از این اعلام کرده بود که در نظر دارد از ارز دیجیتال یوان در المپیک زمستانی ۲۰۲۲ استفاده کند. بانک مرکزی چین بلافاصله پس از انتشار این خبر تصریح کرد که این تصمیم باید در ابعاد گسترده اقتصادی و حقوقی مورد بررسی قرار گیرد.

چین و ایالات متحده آمریکا در سالیان گذشته همواره شانه به شانه یکدیگر در صنعت رمزارزها و تکنولوژی بلاک چین در حال رقابت بوده اند. گزارش اخیر منابع پژوهشی نشان داده که آمریکا کماکان از لحاظ ثبت گواهی اختراع و مالکیت فکری در زمینه نوآوری های حیطه رمزارزها و تکنولوژی بلاک چین در صدر کشورهای جهان قرار دارد، اگرچه شرکت چینی علی بابا در میان شرکت های فناوری گوی سبقت را از شرکت های آمریکایی ربوده و از این لحاظ در رتبه نخست شرکت های برتر تکنولوژی قرار گرفته است.

منبع: کوین تلگراف

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی