مشاهده نسخه اصلی
سه شنبه,۴ آذر ۱۳۹۹ ۷:۰۵:۱۲

ارز دیجیتال یوان برای شکستن سلطه دلار بر بازارهای مالی جهان راه بسیار طولانی در پیش دارد

سلطه دلار بر بازارهای مالی جهان به عنوان بزرگترین ارز ذخیره بین المللی به نظر می رسد کمی با صدور ارز دیجیتال یوان متزلزل شده باشد، اما بسیاری از متخصصان اعتقاد دارند شکستن و پایان دادن به سلطه دلار بر بازارهای مالی جهان در طولانی مدت کار چندان ساده ای نخواهد بود.

ارز دیجیتال بانک مرکزی چین برای هم تراز شدن با ارزش دلار باید مسیر بسیار طولانی را طی کند

دیوید روش، استراتژیست ارشد بین المللی اعتقاد دارد ارز دیجیتال بانک مرکزی چین برای پایان دادن به سلطه دلار بر بازارهای مالی جهان راه بسیار طولانی در پیش دارد و چنین موضوعی در کوتاه مدت عملی نخواهد شد. دیوید روش در صحبت های خود از ظرفیت ارز دیجیتال یوان تمجید کرد و گفت ارز دیجیتال بانک مرکزی چین از لحاظ نظری و بنا به مقبولیت جامع آن در بازار تجاری چین می تواند سلطه دلار به عنوان بزرگترین ارز ذخیره جهان را به چالش بکشد اما برای هم تراز شدن با ارزش دلار باید مسیر بسیار طولانی را طی کند.

یوان تنها ۲ درصد از کل معاملات تجاری بین المللی را پوشش می دهد

دیوید روش در صحبت های خود گفت سهم  یورو در بازارهای مالی جهان در حال حاضر بین ۱۸ تا ۲۰ درصد از کل معاملات تجاری بین المللی است، این در حالیست که یوان تنها ۲ درصد از معاملات بین المللی را پوشش می دهد. همین آمار ساده به خوبی نشان می دهد که یوان برای غلبه بر ارزهای کلان بازارهای بزرگ جهان کماکان باید با مسیر تاریخ مبارزه کند.

دلار نه تنها سهم بسیار بزرگی از معاملات تجاری و پرداخت های مالی را در سرتاسر جهان به خود اختصاص داده است بلکه طبق یک اجماع نظری همگانی و بنا به یک قانون نانوشته جهانی ، بزرگترین و قدرتمندترین ارز ذخیره بین المللی شناخته می شود.

دیوید روش در ادامه صحبت های خود گفت دلار نه تنها سهم بسیار بزرگی از معاملات تجاری و پرداخت های مالی را در سرتاسر جهان به خود اختصاص داده است بلکه طبق یک اجماع نظری همگانی و بنا به یک قانون نانوشته جهانی ، بزرگترین و قدرتمندترین ارز ذخیره بین المللی شناخته می شود. برای مبارزه با سلطه آمریکا و به ویژه سلطه دلار این کشور پهناور بر مناسبات تجاری در سطوح کلان بین المللی، باید ابتدا با مسیر تاریخ مبارزه کرد.

آمریکا بابت صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی چین نگرانی چندانی ندارد

اخیراً جروم پاول، رئیس بانک ذخیره فدرال ایالات متحده آمریکا در مصاحبه خود عنوان کرده بود که آمریکا بابت صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی چین نگرانی چندانی ندارد و بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا ترجیح می دهد در مسیر صدور ارز دیجیتال دلار سنجیده و با درایت عمل کند.

در عین حال بسیاری از متخصصان نگرانی خود را بابت عدم صدور به موقع و زودهنگام ارز دیجیتال دلار اعلام کرده اند. این دسته از متخصصان اعتقاد دارند در صورتی که ارز دیجیتال دلار وارد بازارهای تجاری نشود، به وجهه جهانی دلار آسیب جدی وارد خواهد شد. کریستوفر جیانکارلو، رئیس سابق سازمان بورس و اوراق بهادار آمریکا در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد دلار ممکن است در آینده های دور جایگاه خود را در مناسبات تجاری بین الملل از دست بدهد زیرا بسیاری از کشورهای جهان در حال توسعه و صدور ارز دیجیتال بانک مرکزی خود هستند.

آنتونی پمپلیانو، متخصص بازارهای رمزارز نیز در ماه اکتبر سال جاری عنوان کرد آمریکا اگر همچنان در صدور ارز دیجیتال دلار تعلل به خرج دهد، در جنگ سرد تجاری از چین عقب خواهد افتاد.

منبع: کوین تلگراف

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

پربازدیدترین اخبار

راهکار جامع رمزارزی برای انتقال بین‌المللی ارزی

شما می توانید با مطالعه این مقاله به راهکار انتقال ارز دست یابید و در هر نقطه از جهان با چند کلیک ساده این امر را میسر نمایید

صرافی غیرمتمرکز یا DEX در دنیای ارز دیجیتال چگونه کارمی‌کند

صرافی ارز دیجیتال یا صرافی رمزارز از پدیده‌های جدید دنیای فناوری است که تعریف جدیدی از آنها تحت عنوان صرافی غیرمتمرکز یا DEX نیز در ارتباط آن زاده شده است.

صرافی رمزارزی غیرمتمرکز کونوس (دکس)

با استفاده از دکس هر تبادل کننده ای می تواند رمزارزهای خود را با هر کاربر دیگری حتی با پول فیات(مثل ریال، دلار و غیره) تبادل کند.

چگونه ارز دیجیتال رایگان کونوس دریافت کنیم؟

ارز دیجیتال کونوس تنها با نصب کیف پول و ثبت نام در وب‌سایت(ارسال مدارک شناسایی) ، ۰.۳ سکه رایگان به کاربران اهدا...

چرا ارز آرام نمی‌گیرد؟

نوسان بازار ارز به عواملی همچون افزایش تقاضای واقعی و کاذب در بازار ،تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی، کاهش درآمدهای ارزی ناشی از به حداقل رسیدن فروش نفت و بازنگشتن ارز صادراتی به کشور است.