مشاهده نسخه اصلی
پنجشنبه,۶ آذر ۱۳۹۹ ۲۲:۱۹:۳۴

استفاده از ارزهای دیجیتال بانک مرکزی به عنوان “منبع ذخیره ارزش” می تواند سیستم های مالی را با خطر جدی روبرو سازد

برکهارد بالز، رئیس هیئت مدیره بانک مرکزی آلمان در مصاحبه اخیر خود با مطبوعات این کشور گفت باید با ایجاد برخی موانع قضایی و حقوقی، چگونگی استفاده از ارزهای دیجیتال را از فردای پس از صدور محدود کنیم.

بالز اعتقاد دارد مردم باید تنها از ارز دیجیتال یورو به عنوان یک روش پرداخت همتا به همتا استفاده کنند و استفاده از ارزهای دیجیتال بانک مرکزی تحت عنوان “منبع ذخیره ارزش” می تواند تبعات غیر قابل جبرانی را برای سیستم های اقتصادی بوجود آورد.

اگر مردم بتوانند ارزهای دیجیتال خود را بدون موانع قضایی وارد چرخه تبادلات غیر متمرکز کنند، بانک های مرکزی از مرجعیت تاریخی خود ساقط خواهند شد

اگر ارزهای دیجیتال بانک مرکزی خصوصیاتی شبیه و هم تراز با پول های کاغذی داشته باشند، سپرده گذاران باید بتوانند در زمان های بحران، منابع مالی خود را از طریق تبدیل آنها به ارزهای دیجیتال از بانک خارج کنند. بالز اعتقاد دارد اگر مردم بتوانند ارزهای دیجیتال خود را بدون موانع قضایی وارد چرخه تبادلات غیر متمرکز کنند، بانک های مرکزی از مرجعیت تاریخی خود ساقط خواهند شد.

بالز اعتقاد دارد بانک ها بنا به سبقه و پیشینه تاریخی خود همواره اعتبار و منزلت بالایی را به سیستم های مالی تزریق کرده اند اما با ظهور ارزهای دیجیتال به عنوان منبع ذخیره ارزش، بانک ها از مرکزیت و مرجعیت خود خارج خواهند شد.

رئیس هیئت مدیره بانک مرکزی آلمان در ادامه صحبت های خود گفت برای جلوگیری از آثار سوء اقتصادی ناشی از صدور ارز دیجیتال یورو، بانک های مرکزی باید با ایجاد برخی محدودیت های ساختاری، سقف ذخیره ارز دیجیتال یورو توسط شهروندان اروپایی در هر بازه زمانی را تعیین کنند. مثلاً بانک مرکزی اتحادیه اروپا نباید به شهرندان اروپایی اجازه دهد که در طی بازه های زمانی ویژه، بیشتر از یک میزان مشخص، یورو دیجیتال در اختیار داشته باشند و اگر فردی از قوانین مالی سرپیچی کرد باید حساب او در سریع ترین زمان ممکن مسدود شود.

بانک مرکزی آلمان پژوهش های گسترده ای را در ارتباط با صدور ارز دیجیتال انجام داده است اما در اساس به دنبال ارائه یک جایگزین مناسب برای ممانعت از صدور ارز دیجیتال یورو است

بالز اعتقاد دارد دولت های مرکزی می توانند با ارائه برخی بسته های مشوق اقتصادی، میزان تقاضا برای صدور یورو دیجیتال را تحت کنترل در درآورند. بالز در ادامه گفت اگر چه بانک مرکزی آلمان پژوهش های گسترده ای را در ارتباط با صدور ارز دیجیتال انجام داده است اما در اساس به دنبال ارائه یک جایگزین مناسب برای ممانعت از صدور ارز دیجیتال یورو است. بالز اعتقاد دارد پی آمدهای احتمالی صدور ارز دیجیتال می تواند سیستم های امور مالی کشورهای اروپایی را با مشکلات فراوانی روبرو سازد.

بانک مرکزی آلمان به دنبال ایجاد یک پل ارتباطی بین سیستم های پرداخت سنتی و راهکارهای نوین پرداخت مالی از طریق درگاه های مبتنی بر بلاک چین و قراردادهای هوشمند است.

برکهارد بالز پیش از این در جلسه علنی مجلس نمایندگان آلمان علام کرده بود رمزارزها در حال حاضر خطری برای ثبات اقتصادی کشورهای اروپایی ایجاد نخواهند کرد. بالز در ادامه گفت اگر رمزارزها و درگاه های مالی غیر متمرکز مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین از حیطه اختیارات قانونگذارن و نهادهای متمرکز خارج شوند، می توانند خطرات جدی را متوجه نهادهای کلان اقتصادی کنند.

منبع: کوین تلگراف.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

نرخ ارز دیجیتال

USD
btcBitcoin (BTC)
$ ۱۶,۷۴۶.۳۵
ltcLitecoin (LTC)
$ ۶۷.۷۰
ccaCounos Coin (CCA)
$ ۳.۱۴
ccxxCounos X (CCXX)
$ ۸۰.۵۲
usdtTether (USDT)
$ ۱.۰۰
ethEthereum (ETH)
$ ۴۹۸.۴۵

پربازدیدترین اخبار

شرکت در مسابقه ۵۵۰۰ دلاری، با نصب کیف پول کونوس

با استفاده از کیف پول کاغذی کونوس، می‌توانید در قرعه‌کشی ۱۰۰۰ سکه CCA معادل بیش از ۵۵۰۰ دلار شرکت کنید و شانس خودتان را...

صرافی غیرمتمرکز یا DEX در دنیای ارز دیجیتال چگونه کارمی‌کند

صرافی ارز دیجیتال یا صرافی رمزارز از پدیده‌های جدید دنیای فناوری است که تعریف جدیدی از آنها تحت عنوان صرافی غیرمتمرکز یا DEX نیز در ارتباط آن زاده شده است.

یوان دیجیتال چین در یکی دیگر از شهرهای این کشور تست می‌شود

شهر «سوژو» از ماه آینده آزمایش گسترده ارز دیجیتال ملی چین یعنی یوان دیجیتال را آغاز می‌کند. به گزارش سکه نیوز به نقل از دِبلاک،...

قیمت ارز و سکه در صرافی ملی امروز ۶ آذر ۹۹ + نرخ ارزهای دیجیتال

قیمت ارز در صرافی ملی امروز با کاهش ۲۲۰ تومانی نرخ دلار و کاهش ۷۰ تومانی نرخ یورو همراه شد به گزارش سکه نیوز، قیمت...

چرا ارز آرام نمی‌گیرد؟

نوسان بازار ارز به عواملی همچون افزایش تقاضای واقعی و کاذب در بازار ،تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی، کاهش درآمدهای ارزی ناشی از به حداقل رسیدن فروش نفت و بازنگشتن ارز صادراتی به کشور است.