روی خوش آمریکا به سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال

180
روی خوش آمریکا به سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال

قانون‌گذاران آمریکایی پس از اعمال سخت‌گیری‌های بسیار در حوزه ارز دیجیتال، در اقدامی تازه، تصمیم گرفته‌اند قوانین یکپارچه‌ای را برای شرکت‌های ارز دیجیتال معرفی ‌کنند تا زمینه فعالیت آن‌ها را در این کشور تسهیل کنند.

اخیرا قانون‌گذاران در ایالات متحده تصمیمی اتخاذ کرده‌اند تا از طریق یک هیئت ویژه، کار شرکت‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال را برای فعالیت در این کشور تسهیل کنند این گزاره در حالی مطرح شده که  بحث‌ها بر سر ارزهای دیجیتال و عرضه آنها توسط نهادهای خصوصی از مدت‌ها پیش آغاز شده و و بیشتر کشورهای دنیا نسبت به تهدید توانایی‌ بانک‌ها در رهبری سیاست‌های پولی و مالی توسط چنین ارزهایی ابراز نگرانی کرده‌اند؛ از جمله این کشورها، ایالات متحده آمریکاست که به باور برخی از کشورهای چین و کره جنوبی که پیشتاز حوزه ارزهای دیجیتال هستند عقب مانده است.

«برایان آرمسترانگ»، مدیرعامل صرافی «کوین بیس» بر این عقیده است که ایالات‌متحده باید دیدگاه منفی‌اش در حوزه ارزهای دیجیتال را تغییر دهد یا خطر عقب ماندن از کشورهای پیشرو در این زمینه را به جان بخرد و در آینده با تلاش بیشتری به دنبال رسیدن به این کشورها باشد.

او با اشاره تلویحی به این موضوع که چین، گوی سبقت را در حوزه توسعه ارز دیجیتال از آمریکا ربوده، گفته است:« حالا که چین به دنبال ایجاد استیبل کوین خود است، دلم می‌خواهد ببینم که آیا ایالات‌متحده دیدگاه مضحک خود را تغییر می‌دهد یا نه. ارزهای دیجیتال بسیاری در این میان وجود دارند و لیبرا یکی از آنهاست. در واقع نحوه رفتار دولت آمریکا در خصوص ارزهای دیجیتال به گونه‌ای است که انگار به عمد دلش می‌خواهد از قافله عقب بماند!»

سیاست‌های تهدیدگونه سیاستمداران و بانکداران آمریکایی در قبال «لیبرا»، ارز دیجیتالی فیسبوک و افزایش فشارها به آن، انتقادات بسیاری را از سوی فعالان حوزه ارز دیجیتال در آمریکا به دنبال داشته اشت.

این انتقادات روزافزون در حالی برجسته‌تر شد که مسئولان بزرگترین بانک‌های آمریکا «شورای مشورتی فدرال»، سال گذشته، ضمن تسلیم شکایت خود به بانک مرکزی آمریکا (فدرال رزرو)، اعلام کرده بودند که «لیبرا»، ارز دیجیتالی فیسبوک، تهدیدی نسبت به نظام پولی و مالی است.

این رفتارها نسبت به ارز دیجیتال ملی در آمریکا در حالی صورت گرفته که بسیاری از اقتصادهای بزرگ دنیا، برنامه‌ریزی‌های خود در خصوص عرضه ارز دیجیتال ملی را آغاز کرده‌اند اما فعالان حوزه ارز دیجیتال در آمریکا، همچنان در کشاکش انتقادها به سیاست‌های قدیمی‌اند.

به باور آرمسترانگ؛ « نوآوری‌ها عمدتا در ابتدا به درستی درک نمی‌شوند و با اختلاف نظر، به ویژه برای سیاستمداران و بانکداران قدیمی، همراه‌ هستند؛ چرا که این قبیل افراد دوست دارند تا کنترل جریان سرمایه به اقتصاد در انحصار خودشان باشد».

براساس گفته آرمسترانگ، قوانین آمریکا برای ارزهای دیجیتال سال‌هاست فضایی پر از فشار را برای این حوزه نوظهور ایجاد کرده؛ در واقع این قوانین سبب شده تا بسیاری به سمت کشورهایی با رویکرد مثبت‌تر مانند سوییس بروند چراکه به نظر می‌رسد به عقیده «دیوید جانستون»، مدیر شرکت سرمایه‌گذاری یومان؛ قوانین اروپا درخصوص ارزهای دیجیتال برخلاف قوانین آمریکا شفاف است.

تسهیل فعالیت بیش از ۷۸ شرکت در بخش ارز دیجیتال و فین تک

جانستون در این باره گفته است: «هر کسی که اطلاعاتی در خصوص ارزهای دیجیتال داشته باشد از این مسئله  به خوبی آگاه است که قوانین اروپا در خصوص پلتفرم‌های نگه‌داری (کاستودی) حوزه ارزهای دیجیتال، اخذ مجوز صرافی‌ها و مراحل عرضه توکن‌های کاربردی، پرداخت و اوراق بهادار بسیار شفاف است».

انتقادات به فقدان قوانین به روز و سخت‌گیرانه در در حوزه ارز دیجیتال ، مشکلات بسیاری را برای شرکتهای سرمایه‌گذار در این حوزه ایجاد کرد تا اینکه اخیرا براساس قانون جدید به جای انجام فرایند‌های ایالتی، یک هیئت ویژه بر کسب و کار‌های مربوط به ارز دیجیتال در ایالات متحده نظارت خواهند کرد. از این رو به گزارش رویترز این رویکرد جدید قانون‌گذاری با هدف کاهش هزینه‌های تحمیل شده به شرکت‌های فین تک و ارز دیجیتال در پیش گرفته شده و توسط هیئت نظارت بر بانک‌های آمریکا (CSBS) معرفی خواهد شد.

مقامات آمریکایی بر سر انتخاب گروهی از کارشناسان و بازرسان از سرتاسر این کشور برای مدیریت مجوزها به توافق رسیده‌اند. این اقدام امکانی را فراهم می‌کند تا به جای آنکه هر ایالت کمیته مخصوص به خود را داشته باشد، یک کمیته مشترک بر کسب و کار‌ها نظارت کند. رویترز در گزارش خود عنوان کرده است که ۴۸ مقام قانون‌گذار از ایالت‌های مختلف موافقت خود را مبنی بر پیگیری این چارچوب یکپارچه اعلام کرده‌اند.

تسهیل فعالیت بیش از ۷۸ شرکت در بخش ارز دیجیتال و فین تک

با توجه به آنکه بیش از ۷۸ شرکت در بخش ارزهای دیجیتال و فین‌تک در حال فعالیت هستند و گردش مالی آنها بیش از ۱ تریلیون دلار است، این اقدام می‌تواند فعالیت چنین شرکت‌هایی را در آمریکا تسهیل کند. با آغاز فعالیت این هیئت، شرکت‌های فعال در این حوزه می‌توانند بدون هیچ مشکل قانونی و راحتتر از گذشته در سراسر آمریکا فعالیت کنند.

جان رایان (John Ryan) ، مدیرعامل CSBS طی اظهاراتی در خصوص افزایش کارایی افزود: «ایالات‌ها قدرت حاکمیتی و نظارتی خود را از دست نمی‌دهند. آنها با به اشتراک گذاری اطلاعات، بهره وری را افزایش می‌دهند.»

به‌گفته رایان، با اجرایی ‌شدن این طرح جدید، ایالت‌ها قادر خواهند بود تا نتایج بررسی‌های خود را به اشتراک بگذارند و هر ایالت این امکان را دارد تا بررسی‌های بیشتر و مستقل را انجام دهند.

این قوانین جدید در حالی اجرایی می‌شوند که کسب‌ و کارهای فین‌تک و ارزهای دیجیتال ضمن انتقاد از قوانین سابق، آنها را وقت‌گیر و پیچیده توصیف کرده بودند. تا پیش از این یک شرکت برای فعالیت در آمریکا باید بیش از ۴۰ مجوز فقط برای فعالیت در آمریکا اخذ می‌کرد. از طرف دیگر، تمام کسب ‌وکارهای این حوزه مجبور بودند تا در هر ایالت به‌صورت جداگانه برای کسب مجوز اقدام کنند و این مسئله مشکلاتی را برای آنها فراهم می‌کرد.

لازم به ذکر است ارزهای دیجیتال، از جانب دولت فدرال و دولت‌های محلی ایالات‌متحده، بسیار مورد توجه بوده‌اند به گونه‌ای که کمیته‌های دولتی بسیاری از جمله «کمیسته بورس و اوراق بهادار»، کمیته کالا و تجارت و همچنین کمیسیون تجارت فدرال آمریکا، به‌دنبال قانون‌گذاری در این حوزه بوده‌ و لوایح و قوانین زیادی را نه تنها توسط این کمیته‌ها بلکه حتی کنگره آمریکا، تسلیم مراجع قانون‌گذار شده است. علاوه بر این تلاش‌ها در سطوح ایالتی نیز اقدامات بسیاری صورت گرفته است به ‌عنوان ‌مثال، در ایالت «وایومینگ»، ارزهای دیجیتال از پرداخت مالیات معاف‌اند؛ «آریزونا»، اولین ایالت در آمریکاست که مالیات را به صورت ارزهای دیجیتال اخذ می‌کند. «جورجیا» هم بستری را فراهم کرده که افراد می‌توانند مالیات‌های خود را به صورت بیت کوین پرداخت نمایند. در سوی دیگر ایالاتی نظیر کالیفرنیا و نیومکزیکو نسبت به سرمایه‌گذاری در بیت کوین هشدار داده‌اند. نیویورک نیز از جمله ایالات‌هایی بوده که عرصه را بر فعالیت ارزهای دیجیتال تنگ کرده و همین مسئله سبب خروج شرکت‌های بسیاری شده.

همچنین تعریف مشخصی نیز از ارزهای دیجیتال در آمریکا وجود ندارد و از آنها با عنوان «ارزهای مجازی»، «دارایی‌های دیجیتال»، «توکن‌های دیجیتال»، «دارایی‌های رمزنگاری شده» یا «کریپتو» یاد می‌شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی