مزایا و معایب استفاده از رمزارزها به جای پول های کاغذی

69

رمزارزها توانسته اند با ایجاد یک فضای امن معاملاتی، شبکه های پرداخت مالی را متحول کنند.

به گزارش سکه نیوز، اخیراً و طی همه گیری جهانی ویروس کرونا، امنیت بیشتر رمزارزها نسبت به پولهای کاغذی، کاهش پولشویی و کلاهبرداری، افزایش قدرت تبادل رمزارزها به یکدیگر نسبت به پولهای کاغذی، کاهش هزینها و بروکراسی و ایجاد یکپارچگیه نظام اقتصادی، استفاده از رمزارزها و دارایی های دیجیتال به جای پول های کاغذی بیشتر شده است. در ادامه به تفصیل به شرح مزایا و معایب استفاده از رمزارزها به جای پولهای کاغذی خواهیم پرداخت.

گزارش های آماری و نظرسنجی های عمومی نشان می دهد که اکثریت شهروندان آمریکایی با ایده جایگزینی پول های کاغذی با رمزارزها مخالف هستند. آیا آشنایی با ابعاد مختلف رمزارزها و دارایی های دیجیتال می تواند وزنه معادله را در نبرد با پول های کاغذی به سمت رمزارزها سنگین کند.

همه گیری ویروس کرونا باعث شده است تا نظام اقتصادی جهان به سمت تبدیل شدن به یک نظام هوشمند و دیجیتال حرکت کند. البته باید در نظر داشته باشیم که پروتکل های بهداشتی و محدودیت های گسترده در رفت و آمدهای درون شهری باعث شده است تا مردم بسیار کمتر از گذشته به درگاه های بانکی مراجعه کنند، برای همین بسیاری از آنها از طریق مراجع خرید آنلاین و با استفاده از ارزهای دیجیتال نیازهای خود را برطرف می کنند.

مزایای استفاده از رمزارزها و حرکت به سمت یک نظام مالی بدون مرکزیت پول های کاغذی

استفاده از دارایی های دیجیتال و ایجاد یک نظام اقتصادی مبتنی بر رمزارزها می تواند مزایای بسیاری داشته باشد. در اینجا به چند مورد اشاره خواهیم کرد:

۱- دارایی های دیجیتال مانند رمزارزها امنیت بیشتری نسبت به پول های کاغذی دارند.

۲- امکان ردگیری فعالیت های غیر قانونی و کلاهبرداری های اقتصادی در نظام های هوشمند مالی بسیار بیشتر است. استفاده از پول های کاغذی امکان پولشویی و دیگر فعالیت های مجرمانه را افزایش می دهد اما رمزارزها را می توان بنا به ماهیت مرکز گریز آنها، پیوسته تحت نظارت قرار داد.

۳- قدرت تبادل رمزارزها به مراتب بسیار بیشتر از پول های کاغذی است.

۴- رمزارزها بسیاری از بروکراسی های اداری را از میان بر می دارند و در هزینه های جاری نهادهای مالی نیز صرفه جویی می کنند.

۵- ایجاد یک هم آمیختگی فرهنگی و سیاسی بین جناح های مخالف در سراسر جهان. رمزارزها می توانند با ایجاد یک نظام مالی یکپارچه و به دور از منازعات عقیدتی، زمینه را برای ایجاد یک آرمان شهر تهی از تعارض و تضاد فراهم کنند.

معایب استفاده از رمزارزها و خارج کردن پول های کاغذی از چرخه مبادلات تجاری

استفاده از رمزارزها در کنار ارائه مزایا و منافع تجاری و مالی، معایبی را نیز به همراه دارند. در ادامه به بررسی تعدادی از معایب حذف پول های کاغذی از چرخه مبادلات تجاری خواهیم پرداخت:

۱- نخستین ایرادی که به رمزارزها گرفته می شود این است که حذف پول های کاغذی می تواند به عدم توازن در شاخص های اقتصادی و رفاهی شهروندان در سراسر جهان منتهی شود. دلیل این دسته افراد که چنین ایرادی را وارد می کنند این است که آنها تصور می کنند یکپارچگی اقتصادی و یکسانی شاخص های مالی نه تنها زمینه را برای ایجاد یک دموکرسی جهان وطنانه آماده نمی کند، بلکه به تضادها و کشمکش های بی شمار مدنی نیز دامن خواهد زد.

۲- حذف واسط پول از چرخه مبادلات تجاری باعث می شود در تمام حوزه های اقتصادی ما شاهد تعرفه ها و کارمزدهای شبکه ای متفاوتی باشیم. همین موضوع می توان طی مرور زمان هزینه های زیادی را به پیکره نظام اقتصادی جهان وارد کند.

۳- حذف پول های کاغذی می تواند بسیاری از مشاغل دنیا که بر اساس چرخه مبادلات پولی شکل گرفته اند را از بین ببرد.

۴- حذف پول در نهایت باعث می شود نهادهای مرکزی و پایگاه های دولتی برای حفظ ساختار قدرت، حلقه نظارتی بر درگاه های هوشمند مبادلات مالی را بیش از هر زمان دیگری تنگ تر کنند. همین موضوع می تواند به از بین رفتن حریم خصوصی و نقض قوانین مرتبط با حریم شخصی افراد منتهی شود.

۵- حرکت به سمت یک نظام اقتصادی غیر متمرکز با مرکزیت رمزارزها، قدرت انتخاب شهروندان را به مراتب کاهش می دهد زیرا آنها از طریق یک درگاه بین المللی که اطلاعات آن در جای جای آن توزیع می شود، نیازهای مالی خود را برطرف خواهند کرد و همین موضوع می تواند به تفاوت های فرهنگی و اجتماعی جوامع مدنی بی توجه باشد.

نتیجه:

به نظر می رسد استفاده از رمزارزها در جهان کنونی علیرغم وجود معایب و برخی اشکالات ساختاری، کماکان یک گزینه مطلوب برای نظام های مالی و نهادهای اقتصادی خواهد بود. همه گیری جهانی ویروس کرونا به خوبی نشان داد که عبور از سیستم های سنتی و نظام های کهنه سالار قدیمی نه یک امر مطلوب که یک امر ضروری برای بقای نوع بشر و هم آمیزی او با شرایط نوین عصر حاضر است.

منبع: کوین تلگراف

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی