نگرش های مختلف نهادهای مدنی در ارتباط با رمزارزها

40

نتایج یک نظر سنجی نشان می دهد کماکان بسیاری از افراد و نهادهای مدنی مانند بانک ها، موسسات مالی، آژانس های دولتی، صرافی های رمزارز، واحدهای اطلاعات مالی و متخصصان تکنولوژی بلاک چین، نگرش مثبتی نسبت به توسعه رمزارزها در سطوح کلان اقتصادی ندارند.

به گزارش سکه نیوز، بر اساس این نظر سنجی در حالی ۷۰ درصد رای دهندگان نگران استفاده از رمزارزها برای پولشویی و انجام کارهای غیرقانونی هستند که همین نظرسنجی نشان می دهد فعالیت های غیرقانونی مرتبط با مجرمان سایبری در فضای شبکه جهانی اینترنت تنها ۱ درصد از میزان کل معاملات را شامل می شود.

بخش قابل توجهی از افراد در این نظرسنجی اعتقاد داشتند که در آینده رمزارزها و صنعت امور مالی غیر متمرکز می توانند جایگزین نهادهای مالی سنتی شوند و عده ای هم بیت کوین را شناخته شده ترین رمزارز معرفی کردند اما در مقابل چون از آن برای فعالیت های غیر قانونی زیاد استفاده شده، وجهه عمومی خوبی ندارد.

این نظر سنجی نشان می دهد که اکثر مقامات ارشد سیاسی کشورهای جهان اطمینانی بابت امنیت شبکه های رمزارز ندارند. اگرچه فعالان حوزه رمزارزها نگرش مثبتی نسبت به آینده تکنولوژی بلاک چین دارند ولی کماکان بسیاری از آژانس های دولتی و نهادهای متمرکز بانکی اعتقاد دارند که از رمزارزها برای انجام کارهای غیر قانونی مانند پولشویی و تامین مالی تروریسم در مناطق جنگی استفاده می شود.

از میان ۵۵۶ شرکت کننده در این نظر سنجی، ۷۰ درصد نسبت به فعالیت های غیر قانونی مرتبط با رمزارزها ابراز نگرانی کردند. این نظرسنجی نشان می دهد که فعالیت های غیرقانونی مرتبط با مجرمان سایبری در فضای شبکه جهانی اینترنت تنها ۱ درصد از میزان کل معاملات را شامل می شود. این پژوهش نشان می دهد که مجرمان سایبری برای عبور از مناطق حفاظت شده نهادهای مالی از رمزارزها و محیط های مالی غیر متمرکز استفاده می کنند.

ناکارآمدی بخش کوچکی از یک سیستم جامع اقتصادی را نباید به کل سامانه امور مالی غیر متمرکز تعمیم دهیم

همانطور که پیش از این گفته شد استفاده از رمزارزها برای انجام فعالیت های غیر قانونی تنها سهم کوچکی از میزان کل معاملات را شامل می شود (حدود ۱ درصد از کل معاملات تجاری)، بنابراین باید در نظر داشته باشیم که نارکارآمدی بخش کوچکی از یک سیستم جامع اقتصادی را به کل سامانه امور مالی غیر متمرکز تعمیم ندهیم.

 

رمزارزها و صنعت امور مالی غیر متمرکز می توانند در آینده نزدیک جایگزین نهادهای مالی سنتی شوند

بسیاری از شرکت کنندگان در این نظر سنجی اعلام کردند رمزارزها به دلیل نوسانات شدید قیمتی نمی توانند در آینده نزدیک جایگزین پول های کاغذی شوند. اگرچه بسیاری از شرکت کنندگان نسبت به جامعیّت اقتصادی رمزارزها ابراز تردید و نگرانی کردند ولی با این حال بخش قابل توجهی از آنها اعتقاد داشتند که در آینده رمزارزها و صنعت امور مالی غیر متمرکز می توانند جایگزین نهادهای مالی سنتی شوند.

بسیاری از آنها اعتقاد داشتند که به مرور زمان و با ارتقای سطوح امنیت سایبری شبکه های غیر متمرکز، استفاده از رمزارزها برای انجام فعالیت های غیر قانونی کاهش پیدا می کند و نقش تکنولوژی بلاک چین در پرداخت های روزانه نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

در این نظرسنجی بسیاری از شرکت کنندگان اعتقاد داشتند که بیت کوین شناخته شده ترین رمزارز جهان است ولی به دلیل اینکه بسیاری از تبهکاران سایبری از بیت کوین برای قاچاق مواد مخدر و اسلحه در جاده ابریشم استفاده کرده اند، به وجهه عمومی آن آسیب جدی وارد شده است.

به گفته منابع پژوهشی و پایگاه های آماری، در سال ۲۰۱۹ از میان ۱ تریلیون حجم معاملات رمزارز صورت گرفته در بستر شبکه های غیر متمرکز تنها ۱.۱ درصد آن برای انجام فعالیت های غیر قانونی مورد استفاده قرار گرفته است.

منبع: blockchain.news

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی