مشکل بزرگ استیبل‌کوین فیس‌ بوک چه خواهد بود

9
مشکل بزرگ لیبرا، رمزارز فیس‌بوک چه خواهد بود؟

مارک زاکربرگ، انسان جاه‌طلبی است. خالق تیزهوش فیس‌بوک بعد از تمام تغییراتی که در دنیای ارتباطات و شبکه‌های اجتماعی به وجود آورد، حال به دنبال ایجاد تحولاتی در سیستم‌های مالی جهانی است. رقبای زاکربرگ مانند اَپل و گوگل تاکنون اقداماتی در دنیای سیستم‌های پرداخت صورت داده‌اند و سعی داشته‌اند تا شبکه‌های کارت‌های اعتباری را از جهت تعامل با کاربران و پیش‌برد فرایندها بهبود ببخشند اما ماجرا برای فیس‌بوک کاملا متفاوت است و می‌خواهد از اساس تحولی جدی به وجود بیاورد.

فیس‌بوک، یار و شریک جذب می‌کند

فیس‌بوک به خوبی می‌داند که برای موفقیت باید شرکا و همراهانی داشته باشد که هم از حیث سرمایه‌گذاری و هم از جهت برندسازی و مشروعیت‌بخشی به فعالیت‌هایش به عنوان پشتیبان و حامی در عرصه رمزارزها در کنارش باشند. از همین روست که با شرکت‌های بزرگی مانند ویزا، مسترکارت و پِی‌پال همکاری می‌کند. اوبر و شرکت‌های مهم و معتبر دیگری هم در فهرست همراهان و شرکای فیس‌بوک در این ماجرا هستند. اما آیا این اقدامات کافی است. با هجمه عظیمی که دولت‌ها و مخالفان به راه می‌اندازند چه باید کرد؟ با قانون‌گذاران و قوانین ریز و درشت دنیای پرداخت چه باید کرد؟

نگرانی‌جدی درباره لیبرا چیست؟

همان‌طور که عنوان شد، مواجهه با قوانین و محدودیت‌های احتمالی که بر سر راه لیبرا یا همان استیبل‌کوین فیس‌ بوک قرار خواهد گرفت، مسیر را برای پروژه تازه آن کمی ناهموار می‌سازد. قوانین و محدودیت‌های احتمالی و سنگ‌اندازی دولت‌هایی مانند چین و حتی قانون‌گذاران آمریکایی موجب شده است تا شرکا و همراهانی که فیس‌بوک برای خود یافته نیز محتاطانه عمل کنند و آن‌طور که انتظار می‌رود، اقدام به معرفی و اطلاع‌رسانی درباره پروژه مذکور نمی‌کنند. هر یک از این شرکا در حدود ۱۰ میلیون دلار برای پروژه لیبرا، سرمایه‌گذاری کرده‌اند ولی ظاهرا ترس و واهمه از آینده آن موجب می‌شود تا به سکوت و اطلاع‌رسانی چندان راغب نباشند.

استیبل‌کوین فیس‌ بوک ، موفق خواهد شد؟

فیس‌بوک در تلاش است تا در پروژه تازه خود از ترکیب و تلفیقی از روش‌های گذشته برای پرداخت و بلاک‌چین استفاده کند. در این پروژه، بناست تا گروهی از رایانه‌ها که در سطح اینترنت پخش هستند، همگی از لجر مشترک لیبرا برای تراکنش‌های مختلف بهره ببرند. در واقع، برای انجام تراکنش با استیبل‌کوین فیس‌ بوک باید آن تراکنش به صورت رمزگذاری‌ شده دربیاید و به یکی از گره‌ها یا کاربران شبکه ارسال و تسلیم شود. در این صورت، امکان تبادل آن در سطح لجر مشترک به وجود خواهد آمد.

آینده چگونه پیش خواهد رفت؟

به طور قطع نمی‌توان درباره مسیر لیبرای فیس‌بوک در آینده اظهار نظر کرد. آنچه مشخص است، نیاز به نوعی وفاق و همراهی دولت‌ها، شرکت‌ها، دانشمندان و سرمایه‌گذاران برای تسریع تکامل رمزارزها و بلاک‌چین است. در صورتی می‌توان به رشد و بلوغ دنیای رمزارزها اطمینان پیدا کرد که مدام خبر از سنگ‌اندازی‌های مختلف بر سر راه آن نباشد، دولت‌ها و شرکت‌هایی مانند فیس‌بوک با یکدیگر به خوبی کنار بیایند و انرژی‌های مزاحم در مسیر حرکت رمزارزها از میان برداشته شود. تنها در این صورت است که می‌توان از رمزارزها انتشار رشد و شکوفایی داشت. به لیبرای فیس‌بوک خوش‌بین باشیم یا نه؟ شما چه فکر می‌کنید؟

منبع : Cintjournal