اثر رمزارزها بر اقتصاد از نرخ بهره هم بیشتر خواهد بود

15
اثر رمزارزها بر اقتصاد از نرخ بهره هم بیشتر خواهد بود؟

آمریکا درصدد پیاده‌سازی سیاست‌هایی برای کاهش نرخ بهره است. این اقدام به شکلی اجتناب‌ناپذیر موجب افزایش تورم خواهد شد. از سال ۲۰۰۸ تاکنون حدود ۱۲ میلیارد دلار به اقتصاد آمریکا تزریق شده است. چنین رقمی در این مدت زمان بسیار زیاد است. تورم ناشی از این نقدینگی می‌تواند حکم یک مرگ تدریجی را داشته باشد. اما با ظهور رمزارزها، وضعیت اقتصاد در حال تغییر کردن است. رمزارزها می‌توانند به شکلی دیگر اقتصاد دنیا و آمریکا را متحول کنند.

اقتصاد، تورم و رمزارزها

اوضاع اقتصاد در جهان و آمریکا نسبت به سال ۲۰۰۸، تغییرات چشم‌گیری داشته است. رشد انواع رمزارزها و اخیرا صحبت‌هایی که از به بازار آمدن استبل‌کوین فیس‌بوک می‌شود و رشد ۲۰۰ درصدی بیت‌کوین به تنهایی نشان می‌دهد که عناصر مهم و تازه‌ای به دنیای اقتصاد وارد شده‌اند. رمزارزها می‌توانند با حضورشان روی تورم هم اثرگذار باشند. روند رشد رمزارزها به شکلی است که به نظر می‌رسد، حضور نداشتن آن در کسب و کارهای مختلف تا چند سال آتی مانند این خواهد بود که یک شرکت وبسایت نداشته باشد.

رمزارزها می‌توانند اثرات غیرقابل اجتنابی روی تورم داشته باشند. برای مثال در سال ۲۰۱۷، با اوج گرفتن یک‌باره قیمت و ارزش رمزارزها، تعدادی از افرادی که قبلا اقدام به خرید بیت‌کوین در قیمت پایین کرده بودند به سرعت ثروتمند شدند. بالا رفتن ارزش ناگهانی رمزارزها به این شکل هم می‌توان از مصادیق تورم باشد. معرفی هر رمزارز جدیدی به بازار می‌تواند همراه با وقوع تورمی ناگهانی باشد.

مزایای رمزارزها در اقتصاد

هرچند که رمزارزها هم می‌توانند موجب بروز تورم و مشکلاتی نظیر آن شوند اما مزایایی هم برای به ثبات رساندن اقتصاد در آستین دارند. رمزارزها هم مانند طلا هستند و تعدادشان در دنیا مشخص است و از این رو، قابلیت کنترل آنها بسیار بیشتر از ارزهای حقیقی خواهد بود. ضمن اینکه نوعی سرمایه‌گذاری به شمار می‌روند که برای عموم مردم دنیا قابلیت دسترسی به آنها وجود دارد. فرقی نمی‌کند که در کدام قاره زندگی می‌کنید در هر نقطه‌ای از این دنیا، در هر صورت امکان خرید و فروش و عملیات مختلفی با رمزارزها به صورت ۲۴ ساعته و در ۷ روز هفته مقدور خواهد بود. با وجود رمزارزها در سراسر دنیا، شفاف‌سازی به هزینه‌های دولت بازمی‌گردد و دیگر امکان خرج کردن ارزهای حقیقی برای اموری مانند اقدامات مجرمانه‌ای نظیر قاچاق در دنیا کمتر می‌شود. بلاک‌چین و رمزارزها در کنار هم می‌توانند عاملی برای به ثبات رساندن سیاست‌های پولی در دنیا باشند.

چشم‌انداز اقتصاد با رمزارزها

رمزارزها می‌‌توانند نقش مهمی در اقتصاد کشورها و دنیا ایفا کنند. فقط موضوع این است که باید تحت قوانینی به فعالیت خود ادامه دهند که در کشورها، نظم و هماهنگی به وجود می‌آورد. منظور از قرار دادن رمزارزها در چارچوب قانون، این نیست که آنها را از ماهیت و هویت اصلی خودشان که فعالیت در بستری غیرمتمرکز  است، دور کنیم. بلکه منظور این است که رمزارزها برای یافتن جایگاه و کاربردشان در دنیا و میان عموم نیاز به تعریف شدن دارند. معرفی صحیح جایگاه آنها به کمک قانون مقدور خواهد بود و عموم مردم نیز زمانی به آنها اعتماد خواهند کرد که مشروعیت قانونی داشته باشند.

منبع : Cintjournal