زمستان رمزارزها شاید از هزاران عصر یخبندان نیز سخت‌تر بود و گذار از آن برای افراد درگیر، شهامت و امید بالایی را طلب می‌کرد. بازار نزولی رمزارزها شاید بیش از حد طولانی شده بود و خودِ این امر سبب گردید تا عده کثیری از آن با عنوان زمستان رمزارزها یاد کنند. اما اکنون آن حجم عظیم از یخ و برف که غیرقابل نفوذ به نظر می‌رسید، آب شده و جوانه‌های کوچکی را می‌توان دید. به نظر می‌رسد که زمستان تمام شده و بهار در راه است. اتفاقات خوبی که نوید بخش ورود دنیای رمزارزها به مسیری بهتر از سال گذشته است.

تلاش بیت‌کوین و چند ارز دیگر برای بالا بردن حجم معاملات رمزارزها

کوین‌مارکت‌کپ (Coinmarketcap) اخیرا اعلام کرده که حجم معاملات رمزارزها افزایش یافته است و حجم معاملات به ۸۵/۳۳ میلیارد دلار می‌رسد. این افزایش ارزش معاملات نیز به دلیل افزایش ناگهانی قیمت ۱۰ رمزارز است.
از طرفی با وجود این که محبوبیت بیت‌کوین در دوران اوج در سال ۲۰۱۷ به مرز انفجار رسید ولی تعداد پیشگامان این عرصه در ابتدا بسیار ناچیز بود. اکنون شاهد رشد افراد حاضر در آن هستیم. به عنوان مثالی ملموس، کشورهای درحال توسعه‌ای که با مشکلات اقتصادی و سیاسی مواجه‌اند، شاهد افزایش شدید افرادی هستند که بیت‌کوین و دیگر رمزارزها را می‌پذیرند. کشورهایی نظیر ونزوئلا، ایران و حتی هند از این دست هستند.
با توجه به استفاده گسترده از بیت‌کوین در سراسر جهان، تحلیل‌گر ارشد بازار، متی گرینسپن Mati) Greenspan) در توئیتی گفته است که استفاده از بیت‌کوین در بازارهای نوظهور که در آنها اقتصاد محلی کمتر پایدار است، بسیار بالا است. در حال حاضر بیش از هفت میلیون کاربر فعال بیت‌کوین در سراسر جهان وجود دارد. این امر نشان دهنده‌ی آن است که استفاده از رمزارزها و پذیرش آن از طرف مردم در حال گسترش است و این امر می‌تواند یکی از نشانه‌های به پایان رسیدن زمستان رمزارزها باشد. با توجه به ضربه‌های سنگینی که به بازار رمزارزها وارد شده و بعضا به کاهش ۹۰ درصدی نیز رسیده بود و با توجه به عمر کوتاه این تکنولوژی، این ضربه‌ها چندان بزرگ نیز محسوب نمی‌شوند. با این حساب بیت‌کوین تمام تلاش خود را به کار بسته است تا در کانال چهار هزار دلار باقی بماند و اگر به این زودی‌ها شاهد افزایش قیمت نیست، دست کم کاهش قیمت را نیز تجربه نکند.

افزایش حجم بیت‌کوین در اندونزی پس از قانونی اعلام شدن آن

نشانه دیگری که حاکی از روند رو به رشد و مثبت فعالیت‌های بازار رمزارزها و بیت‌کوین دارد، افزایش حجم بیت‌کوین در اندونزی است. حجم بیت‌کوین در صرافی‌های محلی همتا به همتا رشد قابل ملاحظه‌ای داشته و اکنون این حجم از ۳۰ هزار دلار به یک میلیون دلار رسیده است. درحالی که پیش از این چنین حجم‌هایی ناچیز بودند و با وجود این که هنوز هم نسبتا کوچک هستند، ولی به خودی خود می‌تواند روند رو به رشدی باشد که پس از تصویب قانون‌گذاری شفاف در یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای آسیا آغاز شد. طبق گفته وینسو وارداهانا (Indrasari Wisnu Wardhana) رئیس دفتر باپبتی (Bappebti) این مقررات تبدیل به مبانی معاملات رمزارزها می‌شود که می‌تواند موضوع قراردادها و معاملات آتی و سایر قراردادهای مشتق معامله شده در بازار ارزها قرار گیرد. پیش از این قانون‌گذاری، اندونزی نیز مانند برخی از کشورها به رمزارزها با شک و تردید می‎‌نگریست و حتی بانک مرکزی اندونزی نیز در اواخر سال ۲۰۱۷ پرداخت رمزارزها برای کالا و خدمات را ممنوع اعلام کرده بود. شاید از این قانون‌گذاری جدید بتوان این طور استنباط کرد که اندونزی نیز همچون سایر کشورهای دیگر از موضع تهاجمی خود نسبت به رمزارزها دست کشیده است و کم‌کم روی خوشی به این جریان نشان خواهد داد.
آیا اکنون با این جوانه‌های کوچک می‌توان شاهد بهاری زیبا در آینده‌ی پیش روی بازار ارزهای رمزپایه بود یا تمام این نشانه‌های ظاهرا مثبت، ارامش قبل از طوفان‌اند؟

منبع: cintjournal

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی