رمزارز لیبرا در میان شک و شبهه‌های فراوان

17
لیبرا؛‌ رمزارزی در میان شک و شبهه‌های فراوان

رمزارز لیبرا ، نام رمزارز پر سر و صدایی است که فیس‌بوک روانه بازار خواهد کرد. هر چه زمان بیشتری می‌گذرد، شک و شبهات و پرسش‌های مختلف حول این رمزارز بیشتر و بیشتر می‌شود. یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید درباره لیبرا در نظر گرفت، جسارتی است که در پشت ارائه این رمزارز به بازار وجود دارد. در واقع، شرکت خلاق و پیشروی فیس‌بوک قدم در راهی گذاشته است که در ابتدای ورود رمزارزها به دنیای اقتصاد و ارتباطات حتی کسی به آن فکر هم نمی‌کرد. اما هر چقدر اطلاعات بیشتری درباره رمزارز لیبرا که یک استیبل‌کوین است و با ارزهای حقیقی پشتیبانی می‌شود، منتشر می‌گردد، پرسش‌ها هم افزایش پیدا می‌کند. اکنون وضعیت لیبرا چگونه است؟ رویکردها نسبت به آن چگونه است؟

چشم‌انداز لیبرا در دنیای رمزارزها

قرار است که لیبرا وارد دنیای خرده‌فروشی شود. دنیای خرده‌فروشی به رمزارزی نیاز دارد که ضمن ساده بودن کار کردن با آن، امنیت بالایی هم داشته باشد. فیس‌بوک ادعا می‌کند که حضور سرمایه‌گذارانی مانند پِی‌پال و شرکت‌های دیگر در شبکه‌ای که قرار است، معاملات لیبرا در بستر آن صورت بگیرد، باعث می‌شود تا امنیت خوبی بر این پروژه گسترده حکم‌فرما باشد. ضمن اینکه با استفاده از سرویس‌های پیام‌رسانی مانند واتس‌اپ و فیس‌بوک، امکان اینکه کاربران بتوانند در نقاط مختلف دنیا به سادگی اقدام به خرید و تبادل ارز کنند به وجود خواهد آمد. یعنی فیس‌بوک با رمزارز خود هم مقوله امنیت و هم موضوع سهولت استفاده از رمزارز خود را در نظر گرفته است. ضمن اینکه لیبرا یک استیبل‌کوین به شمار می‌رود و همین مانع از تحت تأثیر قرار گرفتن قیمت آن در اثر نوسانات ارزهای مجازی می‌شود.

دل‌نگرانی‌ها بابت وجود لیبرا

باتوجه به اینکه گفته می‌شود، عمده فعالیت‌های لیبرا در حیطه خرده‌فروشی‌ها صورت خواهد گرفت. دل‌نگرانی‌هایی از سمت مقامات و مراجع قانون‌گذاری برای قانونی کردن فعالیت لیبرا در حوزه خرده‌فروشی مطرح است. در واقع با ورود استیبل‌کوین‌هایی مانند لیبرا، رمزارزها به شکلی کاربردی‌تر به دنیای ما پای می‌گذارند و اینجاست که نیاز به قانونمند شدن ساختار استفاده از آنها هم بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند. اگرچه بیش از ۲۰ شرکت و مؤسسه بین‌المللی نظیر ویزاکارت، پِی‌پال، اوبر و سایر شرکت‌ها از فیس‌بوک و استیبل‌کوین آن پشتیبانی و حمایت و برای پیش‌برد این پروژه سرمایه‌گذاری می‌کنند اما این حمایت‌ها مانع از دل‌نگرانی مراجع قانونی برای چارچوب‌بندی فعالیت‌های رمزارزها و استیبل‌کوین‌ها نمی‌شود. به ویژه اینکه بازاری که لیبرا هدف گرفته است، بازار خرده‌فروشی‌هاست.

احتیاط؛‌ کماکان شرطی برای تعقل

اگر فیس‌بوک بتواند با استیبل‌کوین خود، جهان را دوباره به تسخیر خود درآورد، شرکت موفقی خواهد بود که اطلاعات و داده‌های خصوصی و مالی کاربران را در مشت خود دارد. چنین چیزی باعث می‌شود که دل‌نگرانی‌ها بابت قدرت چانه‌زنی آن در امور مختلف به شدت بالا برود و به تهدیدی اساسی بدل خواهد شد و می‌تواند کارهای عجیب و غریبی با داده‌هایی که در دست دارد، انجام بدهد. ضمن اینکه با توجه به سوابق گذشته فیس‌بوک، این شرکت، خطاهایی در حفظ داده‌های کاربران داشته است و نمی‌توان پرونده کاملا سفید و پاکی در حیطه امنیت داده‌های کاربران برای آن متصور شد.

منبع : Cintjournal