ایالات متحده آمریکا در تنظیم‌گری حوزه رمزارز پیشگام نیست

12
ایالات متحده هنوز در تنظیم‌گری حوزه رمزارز پیشگام نیست

با وجود اینکه ایالات متحده آمریکا رهبر اقتصادی دنیاست، هنوز نتوانسته است در تنظیم‌گری رمزارزها پیشگام باشد. از متخصصان و مسئولان دلیل این مسئله را جویا شدیم. وجود سازمان‌های تنظیم‌گر مختلف در این حوزه، احتیاط تنظیم‌گران برای سرکوب نکردن نوآوری در فرایند توسعه این فناوری نوظهور، ماهیت کند و مشورتی فرایند تنظیم‌گری در ایالات متحده و به‌طور کلی تشریفات، بروکراسی و انفعال واشینگتن از دلایلی بود که این افراد مطرح کردند.

در نقاط مختلف دنیا چارچوب‌های تنظیم‌گری متفاوتی در مورد بیت کوین و دیگر رمزارزها ایجاد شده است، دامنه سختگیری این چارچوب‌ها از ممنوعیت کامل تا به اصطلاح قانون‌گذاری «دوست‌دار کریپتو» متغیر است. با وجود اینکه ایالات متحده آمریکا رهبر اقتصادی دنیاست، بسیاری از نقش‌آفرینان صنعت کریپتو معتقدند این کشور هنوز نتوانسته در میان دولت‌هایی که برای تنظیم‌گری این فناوری جدید تلاش می‌کنند، پیشگام باشد.

از جولی استیتزل (Julie Stitzel) از اتاق بازرگانی ایالات متحده، هیث پی تاربرت (Heath P. Tarbert) از کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC)، تیموتی پائولینی (Timothy Paolini) از بخش بلاک چین دانشگاه نیویورک و دیگر متخصصان این صنعت در مورد وضعیت فعلی تنظیم‌گری ایالات متحده در حوزه کریپتو و بلاک چین پرسیدیم.

ایالات متحده (ابرقدرتی اقتصادی که مقر وال‌استریت و سیلیکون ولی است) در ایجاد چشم‌انداز تنظیم‌گری منسجم برای رمزارزها با چالش‌هایی مواجه است. سازمان‌های تنظیم‌گر مختلف این کشور مواضع متفاوتی نسبت به کریپتو دارند. شبکه رسیدگی به جرایم مالی (FinCEN) در وزارت خزانه‌داری ایالات متحده سال ۲۰۱۳، بیت کوین را به‌عنوان «نمونه‌ای از ارز مجازی غیرمتمرکز» طبقه‌بندی کرد. سال بعد، خدمات درآمد داخلی (IRS) پیشنهاد داد «در راستای اهداف مالیاتی ایالات متحده» بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال «دارایی» محسوب شوند و در سال ۲۰۱۵ کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات متحده (CFTC) ارزهای دیجیتال را کالا در نظر گرفت.

اوایل تابستان امسال، کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) و سازمان تنظیم مقررات صنعت مالی (FINRA) مشکلات متولیان حوزه رمزارز در پیروی از مقررات تنظیم‌گری را مطرح کردند و اعلام کردند کریپتو تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند از قانون حفاظت از مشتریان SEC پیروی کند.

الزامات قانونی و مالیاتی که سازمان‌های تنظیم‌گر ایالات متحده وضع کرده‌اند و در بالا به برخی از آن‌ها اشاره کردیم، باعث شده‌اند ایالات متحده هنوز در حوزه صنعت کریپتو چارچوب تنظیم‌گری شفافی در سطح فدرال نداشته باشد.

چرا ایالات متحده آمریکا هنوز در تنظیم‌گری حوزه کریپتو پیشگام نشده است؟

ایالات متحده هنوز در تنظیم‌گری حوزه رمزارز پیشگام نیست «سابقه ایالات متحده در پذیرش و اصلاح چارچوب‌های قانونی در بخش مالی منجر به ساختار تنظیم‌گری مستحکمی شده است که پایداری بازار و مدیریت ریسک موثر را به‌دنبال داشته است. اگرچه بازار دارایی‌های دیجیتال هنوز در حال تکوین است، این ریسک و نگرانی وجود دارد که ممکن است ایالات متحده عقب بماند و فرصت پرورش نوآوری، اشتغال‌زایی و رشد اقتصادی با بهره‌برداری از این فناوری نوظهور را از دست بدهد.

ایالات متحده به‌عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا باید اصول تنظیم‌گری و نظارتی موجود را با نگرشی متفاوت در مورد دارایی‌های دیجیتال و از جمله رمزارزها به‌کار بگیرد. طبقه‌بندی درست دارایی‌های دیجیتال و تعیین نهاد فدرال مناسب برای تنظیم‌گری و نظارت بر آن‌ها یکی از راه‌هایی است که برای نوآوران شفافیت تنظیم‌گری فراهم می‌کند و نشان می‌دهد که ایالات متحده در حوزه دارایی‌های دیجیتال پیشگام است.»

جولی استیتزل، معاون مرکز رقابت‌پذیری بازارهای سرمایه در اتاق بازرگانی ایالات متحده

ایالات متحده هنوز در تنظیم‌گری حوزه رمزارز پیشگام نیست

«بازارهای ایالات متحده از لحاظ گستردگی، عمق و درستی استاندارد جهانی محسوب می‌شوند که حاصل برقراری تعادل حساب‌شده میان نوآوری، تنظیم‌گری سنجیده و محیط موافق کسب‌وکار است. اگرچه چشم‌انداز تنظیم‌گری ایالات متحده به‌هیچ‌وجه بی‌نقص نیست، در همه سیستم‌ها همیشه بده‌بستان وجود دارد. تنظیم‌گران ایالات متحده محتاط بوده‌اند که در فرایند توسعه این حوزه نوظهور، نوآوری را سرکوب نکنند.

مقررات منسجم مبتنی بر اصول که پتانسیل تحول‌آفرین فناوری‌های جدید (از جمله دارایی‌های کریپتو و دیگر کالاهای قرن بیست و یکم) را به رسمیت بشناسد، عاملی کلیدی در تضمین این مسئله است که سیستم اقتصاد آزاد آمریکا همچنان برای دنیا غبطه‌برانگیز بماند.»

هیث پی تاربرت، رئیس کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات متحده

ایالات متحده هنوز در تنظیم‌گری حوزه رمزارز پیشگام نیست

«قدرت تنظیم‌گری در ایالات متحده بین سازمان‌های بسیار زیادی تقسیم شده است و همه این سازمان‌ها به‌دنبال رسیدن به ماموریت و منافع خودشان هستند. علاوه بر FinCEN، SEC، CFTC و IRS، ۵۰ دولت ایالتی هم در مورد نحوه طبقه‌بندی و برخورد با دارایی‌های رمزنگاری‌شده نظر می‌دهند. بسیاری از این نهادها در شتاب برای اعمال قدرت و بر مبنای درک نادرست‌شان بیش‌ازحد تنظیم‌گری کرده‌اند. بنابراین در مورد رمزارزها درگیر تفکری شده‌ایم که انگار همه دارایی‌های کریپتو یکسان هستند و هر سازمان می‌تواند برای آن‌ها تنظیم‌گری مشابهی انجام دهد. کنگره نمی‌تواند این وضعیت را درست کند چرا که بیش‌ازحد درگیر تقسیم‌بندی‌های جناحی است. ایالت‌ها هم نمی‌توانند این وضعیت را درست کنند چرا که نمی‌توانند در مورد نحوه رسیدگی به مسائل گوناگون ناشی از دارایی‌های کریپتو به توافق برسند.

نظام تنظیم‌گری ما بین سازمان‌ها و قدرت‌های بسیار متنوعی تقسیم شده است و اغلب رویکردی انعطاف‌ناپذیر دارد و نسبت به فناوری‌های پرشتاب جدید، به‌کندی واکنش نشان می‌دهد.»

کارول گوفورث (Carol Goforth)، استاد حقوق دانشگاه آرکانزاس، استاد حقوق سابق بنیاد وکلای دادگستری آرکانزاس

ایالات متحده هنوز در تنظیم‌گری حوزه رمزارز پیشگام نیست

«چه کسی می‌گوید ایالات متحده در تنظیم‌گری کریپتو پیشگام نیست؟ اتفاق برعکس ایالات متحده از دیدگاه تنظیم‌گری ضدپولشویی بدون شک پیشگام است. ایالات متحده بسیار زود و در سال ۲۰۱۳ دستورالعملی رسمی در مورد نحوه تنظیم‌گری تبادل کریپتو ارائه کرده بود. سال گذشته همراه با تام رابینسون، هم‌بنیان‌گذار Elliptic مقاله‌ای نوشتیم که در آن داده‌های تراکنش بیت کوین در سرویس‌های مختلف مبادله بیت کوین سرتاسر دنیا را تحلیل کردیم. متوجه شدیم که حجم بیت کوین‌های نامشروعی که از بازارهای دارک‌نت و مخلوط‌کننده‌ها به صرافی‌ها وارد می‌شوند، در آمریکای شمالی بسیار کمتر از اروپاست. احتمالا دلیلش این است که شبکه رسیدگی به جرایم مالی در وزارت خزانه‌داری آمریکا (سازمانی که مقررات ضدپولشویی را اعمال می‌کند) دستورالعمل شفاف‌تری نسبت به دستورالعمل موجود در اروپا ارائه کرده است.

مثال دیگری که نشان می‌دهد ایالات متحده در تنظیم‌گری ضدپولشویی کریپتو پیشگام است، دستورالعمل تازه گروه ویژه اقدام مالی (سازمان جهانی تعیین‌کننده استانداردهای ضدپولشویی و مقابله با تامین مالی تروریسم) در مورد تنظیم‌گری دارایی‌های دیجیتال است. این دستورالعمل با هدایت ایالات متحده تدوین شده و تا حد زیادی مشابه همان چارچوبی است که در حال حاضر FinCEN اعمال می‌کند.»

یایا جی فانوسی (Yaya J. Fanusie)، عضو الحاقی بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، استراتژیست ارشد شرکت Cryptocurrency AML Strategies

ایالات متحده هنوز در تنظیم‌گری حوزه رمزارز پیشگام نیست

«یکی از مشکلات در ایالات متحده این است که این طبقه دارایی در حوزه اختیارات چندین سازمان تنظیم‌گر قرار دارد و این مسئله باعث ایجاد عدم قطعیت شده است. SEC خود را به‌عنوان تنظیم‌گر اصلی این حوزه مطرح کرده و در مورد اعمال قانون اقدام‌های قاطعی انجام می‌دهد اما در مورد تنظیم‌گری واقعی رویکرد محتاط‌تری دارد. افراد بسیاری هستند که معتقدند قوانین موجود کافی است. این مسئله باعث شده بسیاری از نقش‌آفرینان این صنعت در زمینه قانون‌گذاری چشم انتظار کنگره باشند.

علاوه بر این در ایالات متحده آمریکا بسیاری از افراد معتقدند که همین حالا هم بازارهای سرمایه قدرتمند و فرصت‌هایی برای نوآوری داریم و برخلاف دیگر مناطقی که از این صنعت جدید برای رونق اقتصادشان استفاده می‌کنند، انگیزه‌ای برای این کار نداریم. با این حال ما فکر نمی‌کنیم این رویکرد برای ایالات متحده مناسب باشد.»

جورجیا کوئین (Georgia Quinn)، رئیس اداره حقوقی CoinList

ایالات متحده هنوز در تنظیم‌گری حوزه رمزارز پیشگام نیست

«بیشتر نهادهای دولتی ایالات متحده آمریکا به‌جای پیشنهاد چارچوب تنظیم‌گری جدید، اجازه می‌دهند تنظیم‌گری رمزارزها به‌تدریج با الگو گرفتن از قوانین موجود تکامل یابد، این در حالی است که برخی از این قوانین سابقه ۸۰ ساله یا بیشتر دارند. مزیت این رویکرد این است که دولت اجازه می‌دهد دستورالعمل‌های توسعه و استفاده از این فناوری به‌صورت طبیعی توسعه یابند، نه اینکه نظارتی زودهنگام برقرار کند که می‌تواند ناخواسته این فناوری نوپا را در نطفه خفه کند.

عیبش این است که نبود نظارت سازمان‌های تنظیم‌گر باعث می‌شود، رمزارزها و کسب‌وکارهای مرتبط بدون قوانین تعریف‌شده شفاف به دشواری فعالیت کنند. چند کشور خارجی (برای مثال سوئیس، جبل‌الطارق و برمودا) رویکردی متضاد را اتخاذ کرده‌اند و برای جذب سرمایه‌گذاران چارچوب‌های نظارتی بر رمزارزها ایجاد کرده‌اند.

ایالات متحده با ایجاد امکان تکامل طبیعی تنظیم‌گری کریپتو به‌جای توسعه چارچوبی جدید، آگاهانه رویکردی منفعلانه را نسبت به کریپتو انتخاب کرده است. درحالی‌که فناوری بلاک چین مزیت‌های بی‌چون و چرایی دارد که مورد استفاده قسمت‌های مختلف دولت و بخش خصوصی قرار گرفته، ظهور رمزارزها می‌تواند برای نحوه تنظیم‌گری ایالات متحده آمریکا در مورد اوراق بهادار و کالاها تهدید باشد و این حوزه را متحول کند. مسئله دیگری که به همان اندازه اهمیت دارد، این است که برخی رمزارزها به‌سادگی امکان دور زدن مقررات منتشر شده تحت قانون رازداری بانک و قانون مشاوران سرمایه‌گذاری را فراهم می‌کنند، این در حالی است که این قوانین به‌منظور محافظت از مصرف‌کننده‌ها و جلوگیری از جرایم مالی مثل پولشویی طراحی شده‌اند. این پیچیدگی‌ها همراه با چالش‌های رسیدگی به مسائلی که چند نهاد تنظیم‌گری مختلف در موردشان اختیار دارند، عوامل اصلی پیشگام نبودن ایالات متحده در تنظیم‌گری رمزارزها هستند.»

جان اس وگستر (John S. Wagster)، رئیس مشترک تیم صنعت بلاک چین و ارز دیجیتال در شرکت حقوقی Frost Brown Todd

ایالات متحده هنوز در تنظیم‌گری حوزه رمزارز پیشگام نیست

«عدم قطعیت تنظیم‌گری یکی از بزرگ‌ترین موانع پیشرفت فناوری بلاک چین است. تعداد زیاد نهادهای تنظیم‌گر و تفسیرهای متنوع که مختص ایالات متحده است، فعالیت شرکت‌های آمریکایی را دشوار کرده است.

انتظار می‌رود تا زمانی‌که ایالات متحده آمریکا بتواند مجموعه‌ای از استانداردها را برای مدیریت این صنعت تدوین کند، منشا بیشتر نوآوری‌ها مناطق دیگر باشند، به همین دلیل است که Bittrex International را ایجاد کرده‌ایم تا ماموریت‌مان در رشد نوآوری‌های بلاک چین روی پلتفرمی امن و قابل اطمینان را پیش ببریم و همزمان به گفت‌وگوهای فعال با تنظیم‌گران ایالات متحده ادامه دهیم.»

بیل شیهارا (Bill Shihara)، هم‌بنیان‌گذار و مدیر عامل Bittrex

ایالات متحده هنوز در تنظیم‌گری حوزه رمزارز پیشگام نیست

«وقتی فناوری‌های جدید ظهور می‌کنند، تنظیم‌گران اغلب با چالش‌های کلیدی مشابهی مواجه می‌شوند، اینکه چطور همزمان با کمک به رشد نوآوری، ترویج رقابت، اعمال مقررات قدیمی و مقاومت در برابر میل به تنظیم‌گری بیش‌ازحد، به بهترین شکل از مصرف‌کننده محافظت کنند.

سیاست‌گذاران در مورد بلاک چین به دلیل وجود موانع متعدد در تصویب تنظیم‌گری ویژه این حوزه با تردید و درنگ عمل کرده‌اند.

اول اینکه دارایی‌های دیجیتال مبتنی بر بلاک چین طبقه دارایی همگنی نیستند، هر کدام ممکن است ویژگی‌های اوراق بهادار، کالا، واحدهای پولی یا ترکیبی از این موارد را داشته باشند، این مسئله روی بازارهای فرامرزی تاثیر می‌گذارد. در ایالات متحده سازمان‌های مختلفی داریم که اختیارات‌شان با هم تداخل دارد، به‌عنوان مثال کمیسیون معاملات آتی کالا، شبکه رسیدگی به جرایم مالی، کمیسیون تجارت فدرال، خدمات درآمد داخلی و کمیسیون بورس و اوراق بهادار ممکن است در مورد مسئله‌ای خاص مرتبط با بلاک چین اختیاراتی همسو یا هم‌پوشان داشته باشند.

دوم اینکه اگرچه چرخه استاندارد سیاست‌گذاری معمولا چند سال طول می‌کشد، شرکت‌های در حال ظهور اغلب در عرض چند ماه فناوری‌های تحول‌آفرینی با نفوذ جهانی توسعه می‌دهند و از گذشته درس گرفته‌ایم که تنظیم‌گری بیش‌ازحد سریع می‌تواند به اندازه تنظیم‌گری بیش‌ازحد کند اشتباه باشد.

به‌رغم این چالش‌ها، سیاست‌گذاران آمریکایی خواهان اقدامات جدی هستند و برای تعامل با نقش‌آفرینان حوزه بلاک چین تلاش زیادی می‌کنند. این تلاش‌ها گامی بسیار مهم در راه رسیدن به تنظیم‌گری و رهبری هدفمند است.»

داریو دمارتینو (Dario de Martino)، شریک در Morrison & Foerster، رئیس مشترک MoFo’s Blockchain + Smart Contracts Group

ایالات متحده هنوز در تنظیم‌گری حوزه رمزارز پیشگام نیست

«شبکه رسیدگی به جرایم مالی اولین دستورالعملش در مورد شرکت‌های رمزارز را در سال ۲۰۱۳ منتشر کرد و از آن زمان سرعت تدوین اقدامات تنظیم‌گری در مورد دارایی‌های دیجیتال کند بوده اما در چند سال گذشته افزایش یافته است چرا که تعداد بیشتری از سازمان‌های فدرال و ایالتی متوجه فرصت‌ها و ریسک‌های مربوط به این بخش شده‌اند.

تدوین مقررات منطقی با هدف ایجاد چارچوب تنظیم‌گری پایدار برای دارایی‌های دیجیتال بدون ایجاد مانع برای نوآوری کار دشواری است و هیچ سازمان ایالتی یا فدرالی نباید به تنهایی و بدون تجربه اساسی در مورد دارایی‌های دیجیتال این کار را بر عهده بگیرد.

افرادی با سروصدای زیاد شکایت می‌کنند که نبود مقررات مانع پیشرفت دارایی‌های دیجیتال شده است اما اگر مقررات به‌نحوی تصویب شود که به نتیجه مورد نظر نرسد، این سروصداها بیشتر می‌شود.

ماهیت کند و مشورتی فرایند تنظیم‌گری در ایالات متحده آمریکا بدون شک می‌تواند خسته‌کننده باشد اما احتمال شکست‌هایی را کاهش می‌دهد که با تنظیم‌گری واکنشی و ناآگاهانه به‌وجود می‌آیند.»

مایکل نوناکا (Michael Nonaka)، شریک و رئیس مشترک گروه خدمات مالی Covington، عضو کانون وکلای دادگستری و کمیته حقوق بانکداری آمریکا

ایالات متحده هنوز در تنظیم‌گری حوزه رمزارز پیشگام نیست

«در بیش از ۸ سالی که با دولت سر و کار داشته‌ام، می‌توانم بگویم در واشینگتن پیش از آنکه هر کاری به سرانجام برسد، بسیار بیشتر از آنچه تصور کنید، باید از سلسله مراتب، تشریفات و بروکراسی عبور کرد. حتی مطرح کردن مسائل برای بحث نیز نیازمند تلاش فراوان است چرا که همیشه مباحث زیادی وجود دارند که برای جلب توجه رقابت می‌کنند.

احتمالا بزرگ‌ترین عامل سهیم در این مشکل شکاف آموزشی بزرگی است که در حال حاضر در واشینگتن وجود دارد. بسیاری از تنظیم‌گران تازه تصمیم گرفته‌اند در مورد کریپتو و بلاک چین اطلاعات کسب کنند. خوشبختانه افرادی مثل کریستین اسمیت و تیمش در انجمن بلاک چین وجود دارند که به آموزش سیاستمداران و افزایش سرعت فرایند دستیابی به شفافیت تنظیم‌گری کمک کنند.

واشینگتن همچنین به انفعال زبانزد است. این مسئله را در مورد پروژه لیبرای فیسبوک نیز مشاهده کردیم که کاملا تنظیم‌گران را غافلگیر کرد و منجر به نشست‌های حقیقت‌یابی کنگره شد. با این حال اطمینان دارم که سرانجام دولت ایالات متحده به راه‌حلی هوشمندانه در این مورد می‌رسد که مانع نوآوری نشود و ایالات متحده آمریکا را به تعیین‌کننده استاندارد در زمینه تنظیم‌گری کریپتو تبدیل کند.»

تیموتی پائولینی، عضو هیئت مدیره بخش بلاک چین دانشگاه نیویورک

منبع : cointelegraph