ژاپن ، سوئیفتی برای رمزارزها راه‌اندازی خواهد کرد؟

255
ژاپن، سوئیفتی برای رمزارزها راه‌اندازی خواهد کرد؟

دولت ژاپن در نظر دارد با راه‌اندازی سیستمی مشابه سوئیفت برای رمزارزها، تبادلات بین‌المللی آنها را آسان‌تر کند و گامی مهم در راستای تحولات پرداخت در دنیا بردارد. سیستم مورد نظر ژاپنی‌ها برای راه‌اندازی بستری در جهت تبادلات بین‌المللی رمزارزها شبیه سوئیفت برای ارزهای حقیقی خواهد بود. گفته‌ها حاکی از آن است که این سیستم تا چند سال آتی به بهره‌برداری خواهد رسید. ژاپن می‌خواهد در مسیر راه‌اندازی این سیستم و مدیریت پروژه مذکور از کشورهای دیگر هم درخواست همکاری کند.

ژاپن چه برنامه‌هایی دارد؟

کشور ژاپن در پیش‌برد پروژه مذکور بسیار مصر است و چند مورد از وزارت‌خانه‌های آن مانند وزارت اقتصاد در حال تدوین برنامه‌هایی برای راه‌اندازی سیستم بین‌المللی رمزارزها هستند. قرار است، سازمانی ناظر بر این سیستم هم مشغول به فعالیت شود و آنچه گروه ویژه اقدام بین‌المللی( FATF) برای جلوگیری از اقدامات خلاف‌کارانه مانند پولشویی انجام می‌دهد در این سیستم هم وجود داشته باشد. با وجود نظارت‌هایی این‌چنینی، نگرانی‌ها بابت انجام اعمال مجرمانه با رمزارزها و اقدماتی مانند پولشویی با آنها نیز مرتفع خواهد شد. مسأله اقدامات خلاف‌کارانه با بیت‌کوین، اتریوم و رمزارزهای دیگر یکی از موضوعاتی است که منتقدان رمزارزها مدام بیان می‌کنند. بنابراین به نظر می‌رسد که ژاپن، در حال اندیشیدن به تدبیری بسیار به جاست.

ژاپن موفق خواهد شد؟

این اقدام ژاپن بسیار تحسین‌برانگیز است و می‌تواند از گام‌های نخستین و موثری باشد که به کمک آن، رمزارزها در مسیر توسعه‌ای سریع‌تر قرار می‌گیرند. اما واقعیت این است که چنین سیستمی برای موفق شدن نیاز به حمایت‌های بین‌المللی دارد. یعنی لازم است که تمام رمزارزهای دنیا در آن پذیرفته شوند و دولت‌های دیگر هم حمایت و پشتیبانی‌شان را اعلام دارند. سیستمی جهانی برای تبادل رمزارزها نیاز به پذیرش، سرمایه‌گذاری و توسعه‌ای از جانب جامعه جهانی دارد.

کارایی سیستم مشابه سوئیفت برای رمزارزها چگونه است؟

یکی دیگر از مزایای عمده وجود چنین سیستمی برای تراکنش‌های رمزارزی دنیا این خواهد بود که برخلاف آنچه برای سیستمی نظیر سوئیفت و ارزهای حقیقی رخ می‌دهد و زمان تراکنش‌ها گاهی طولانی است، انجام معاملات مختلف در سیستم رمزارزها بسیار سریع رخ خواهد داد و در حد چند ثانیه خواهد بود. باتوجه به اینکه روند توسعه و بلوغ رمزارزها هنوز به ثبات نرسیده است و جای زیادی برای تکامل‌شان وجود دارد باید به این نکته دقت کرد که اگر بنا به راه‌اندازی سیستمی باشد که ژاپن در نظر دارد، نیاز به وجود کمیته‌هایی برای به روزرسانی نیز شدت خواهد گرفت. در نتیجه، مدیریت و هدایت چنین امری نمی‌تواند به سادگی قابل تحقق باشد. هر چند اقداماتی که ژاپن برای انجام دادن در نظر دارد به بررسی‌های مختلف و همکاری‌های متعدد بین‌المللی نیاز دارد اما برداشتن چنین گامی می‌تواند در رشد رمزارزها بسیار مفید و موثر باشد.

به دلیل حساسیت‌های زیادی که حول استفاده از رمزارزها وجود دارد، بسیاری از کشورها دست نگه‌داشته و سعی دارند که اقدامات دیگران در این حوزه را به نظاره بنشینند. در هر حال، لازم است یک سازمان، کشور یا دولت پا پیش بگذارد و روند تغییرات بازار و دنیای رمزارزها را تغییر بدهد. به نظر می‌رسد که آنچه ژاپن عملی خواهد کرد در سرنوشت رمزارزها بسیار موثر خواهد بود.

منبع : Cintjournal

نظر بگذارید

Please enter your comment!
نام و نام خانوادگی