اگر رمزارزها و بلاک چین درِ ورودی عمارت اقتصاد آینده جهان باشند، یقیناً نقدینگی بازار کلید این عمارت است

296
نقدینگی کلید ورود به اقتصاد آینده

نقدینگی نشانه ای ست که می توان با بررسی و اندازه گیری آن در یک جامعه، سلامتی اقتصادی و بهزیستی قلب مالی یک نظام تجاری را مورد ارزیابی قرار داد.( نقدینگی بازار ،صرافی و دارایی )

در صنعت رمزارزها، نقدینگی پادشاه است. اما اینکه چگونه می توانیم نقدینگی را محاسبه کرده و به بند اعداد و ارقام درآوریم، مسئله را کمی پیچیده می کند. در زمان هایی که بازارهای تجاری دستخوش نوسانات شدید قیمتی هستند، بسیاری از تجّار و سرمایه گذاران سعی می کنند تا در روش ها و استراتژی های خود در بازار سرمایه بازنگری های گسترده داشته باشند.

بیشتر بخوانید: نقدینگی چیست؟

به عبارتی فعالان و تجّار، سعی می کنند پیوسته آگاهی خود نسبت به نقدینگی جاری در یک فضای اقتصادی را افزایش دهند. با توجه به این موضوع که حجم معاملات تجاری به راحتی می تواند دستکاری شود، بنابراین ارجاع به حجم معاملات جاری نمی تواند چندان به ما در مسیر اندازه گیری دقیق نقدینگی کمک کند.

انواع نقدینگی

انواع نقدینگی

در یک دسته بندی کلان، نقدینگی به سه دسته تقسیم می شود:

  • نقدینگی بازار
  • نقدینگی صرافی
  • نقدینگی دارایی

نقدینگی بازار

به صورت سنتی، نقدینگی بازار به سرعت و مدت زمانی اطلاق می شود که یک دارایی می تواند در بازار خریده یا فروخته شود بدون آنکه قیمت کلی دارایی دستخوش نوسانات شدید قیمتی شود. در حیطه رمزارزها این مفهوم کمی گسترده تر است.

در بازار رمزارزها نمی توان به واسطه حجم فعالیت های جاری به این نتیجه رسید که معاملات با سرعت و بازدهی بالا صورت می پذیرند. همانگونه که در سال های ابتدایی ظهور رمزارزها شاهد آن بودیم، حجم معاملات را بازیگران مختلف رقم می زنند که مستلزماً نشان از وجود یک بازار سالم معاملاتی نیست.

همیشه این را در نظر داشته باشید که حجم بالای معاملات یک دارایی دیجیتال؛ تعیین کننده نیست، بلکه آنچه اهمیت دارد این است که حول یک دارایی دیجیتال، یک بازار واقعی و با کارایی بالا وجود داشته باشد. در یک بازار واقعی معاملات با سرعت بالا انجام می شود.

از طرفی دیگر در نظر داشته باشید که یک بازار با نقدینگی بازار بسیار بالا که در آن خریداران و فروشندگان بسیار زیادی وجود دارند، یک بازار اقتصادی با کارایی و بازدهی بسیار بالا محسوب می شود. در این بازار هزینه ها کم و درآمد فعالان تجاری بالا در نظر گرفته می شود.

بر خلاف بازارهایی که نقدینگی بالایی دارند، بازارهای دیگر معمولاً هزینه های کلانی را روی دست تجّار و فعالان تجاری می گذارد. در این بازارها بین بالاترین قیمت خریداران و پایین ترین قیمت فروشندگان تفاوت های گسترده ای وجود دارد.

نقدینگی صرافی

نقدینگی صرافی

نقدینگی صرافی برای خدمات متولیانه (متمرکز) و غیر متولیانه (غیر متمرکز) وجود دارد. در هر دو حوزه، نقدینگی برای سرمایه گذاران و تجّار بسیار اهمیت دارد، زیرا بدون نقدینگی آنها مجبور خواهند شد هزینه های سرسام آوری را متحمل شوند.

در صورت فقدان نقدینگی در بازارهای صرافی، ریسک معاملات افزایش یافته و گزینه های معاملاتی برای یک دارایی بخصوص نیز متعاقباً کمتر می شود. برای صرافی های غیر متولیانه، عدم وجود نقدینگی بازار یکی از بزرگترین چالش های پیش روی آنها محسوب میشود و می تواند در دراز مدت اینگونه خدمات تجاری را در مسیر نهادینه سازی و استفاده همگانی، با مشکلات عدیده ای مواجه سازد.

بازارهای صرافی که در آنها نقدینگی بالایی وجود ندارد را می توان به سادگی تشخیص داد زیرا در طی زمان فعالیت های کلان تجاری، این بازارها نمی توانند معاملات کلان را پوشش دهند، زیرا اصولاً در این بازارها افراد (سرمایه گذاران و تجّار) و یا سرمایه های جاری گسترده ای وجود ندارد تا معاملات کلان را  به سرانجام برساند.

صرافی های غیر متولیانه (غیر متمرکز) و صرافی های متولیانه (متمرکز)

بیشترین میزان نقدینگی در بازارهای سرمایه در صرافی های متولیانه یا متمرکز وجود دارد و صرافی های غیر متمرکز از نبود نقدینگی کافی ضررهای گسترده ای متحمل می شوند. ما شاهد آن هستیم که صرافی های متمرکز نظیر بایننس و کوین بیس، شاهد نقدینگی بالایی در بازارهای تجاری خود هستند.

صرافی های غیرمتمرکز با اینکه نسبت به همتای متمرکز خود شاهد نقدینگی بازار به مراتب پایین تری در بازارهای سرمایه خود هستند، با این اوصاف آنها تلاش می کنند از طریق افزایش کارایی و بازدهی خود، کاهش هزینه ها و همچنین کاهش بهای دریافتی، شکاف نقدینگی بازار خود را ترمیم کنند.

اخیراً برخی تکنولوژی های پیشرفته در صرافی های غیر متمرکز بکار گرفته میشوند تا نقصان نقدینگی پایین را جبران سازند. به عنوان مثال صرافی های غیر متمرکز یا غیر متولیانه سعی می کنند بهترین ویژگی های انحصاری صرافی های غیر متمرکز نظیر حذف شخص ثالث و افزایش امنیت معامله را با بهترین ویژگی های صرافی های متمرکز ترکیب کنند و برآیند مفیدتری در اختیار کاربران و سرمایه گذاران قرار دهند. با اینکه در سالیان اخیر تعداد زیادی صرافی های غیرمتمرکز ایجاد شده است اما تعداد کمی از آنها توانسته اند نقدینگی مورد نیاز بازارهای سرمایه خود را جذب کنند.

نقدینگی دارایی

پول رایج ترین دارایی با نقدینگی بسیار بالا است. هر دارایی دیگر که به راحتی بتوان آن را به پول نقد تبدیل کرد، دارایی با نقدینگی بالا محسوب می شود. در حیطه رمزارزها نیز تتر یک دارایی دیجیتال با نقدینگی بالا محسوب می شود. ما پیش از این گفتیم که حجم معاملات چندان معیار و ملاک قابل اتکایی برای اندازه گیری نقدینگی یک بازار محسوب نمی شود،

از طرفی آنچه تتر را به یک دارایی دیجیتال با بیشترین نقدینگی بازار رمزارزها بدل ساخته است، سرمایه جاری در این بازار است. از طرفی دیگر ارزش تتر به صورت ثابت از طریق دلار تعیین می شود و همین امر باعث شده است ما شاهد نوسانات شدیدی در قیمت تتر نباشیم.

برای آنکه نقدینگی یک دارایی ویژه را اندازه گیری کنیم باید به موارد مختلفی توجه کنیم نظیر تعداد صرافی هایی که یک دارایی دیجیتال در آن عرضه و مبادله می شود و همچنین نوسانات قیمت و فعالیت های تجاری که حول دارایی دیجیتال در صرافی های مختلف در گردش است. اگر یک دارایی دیجیتال؛ نقدینگی بالایی در بازار سرمایه نداشته باشد، فعالیت های تجاری حول این دارایی دیجیتال به اصطلاح فریز می شود،

به این معنی که خریداران یک دارایی دیجیتال به محض خرید دارایی با نقدینگی پایین، وارد گرداب بی انتهای یک فعالیت تجاری کم ارزش می شوند زیرا خریداران به دلیل نقدینگی پایین دارایی دیجیتال، هیچگاه نخواهند توانست دارایی خود را به راحتی در بازار سرمایه مبادله کنند.

همچنین در زمان هایی که یک دارایی به صورت گسترده در بازار عرضه می شود، نقدینگی دارایی و اینکه بتوان آن را در بازارهای ثانویه به راحتی به پول نقد تبدیل کرد، اهمیت دوچندانی پیدا می کند.

برای دارایی های رمزارز، اینکه رمزارز در مراجع رسمی و شناخته شده قرار گیرد و کاربران این امکان را داشته باشند تا رمزارز را به صورت مستقیم در بازارهای تجاری مبادله کنند، امر بسیار مهمی محسوب می شود و می تواند موفقیت یک رمزارز را تضمین کند. از طرفی دیگر اگر چنانکه یک دارایی دیجیتال نقدینگی بالایی نداشته باشد، خریداران هزینه های کلانی برای فعالیت های تجاری خود حول رمزارز با نقدینگی پایین متحمل خواهند شد زیرا عملاً کسی در بازار وجود ندارد تا دارایی دیجیتال سرمایه گذاران را خریداری کند.

حجم معاملات را می شود دستکاری کرد اما نقدینگی را هیچگاه نمی توان دور زد

در بازارهای سرمایه و به خصوص حیطه دارایی های دیجیتال نظیر رمزارزها، حجم معاملات دستکاری می شوند و معمولاً اعداد و ارقامی که روبروی برخی رمزارزها مشاهده می کنیم بیشتر جنبه پوپولیستی و عوام فریبانه دارد. اما در سوی دیگر ماجرا، نقدینگی بازار را نمی توان دستکاری کرد زیرا نقدینگی به اصطلاح خود-عیان است و خود را در قامت یک دارایی دیجیتال به ظهور می رساند.

در سالی که پشت سر گذاشتیم دارایی هایی که نقدینگی بالایی داشتند در صدر معاملات جاری قرار گرفتند و در میان مدیران موفق همیشه ضرب المثلی وجود دارد که می گوید نقدینگی همیشه نقدینگی دوچندان ایجاد می کند. مخلص کلام اینکه اگر رمزارزها و بلاکچین در ورودی عمارت اقتصاد آینده جهان باشند، یقیناً نقدینگی بازار کلید این عمارت است.

نظر بگذارید

Please enter your comment!
نام و نام خانوادگی