مشاهده نسخه اصلی
شنبه,۸ آذر ۱۳۹۹ ۰:۱۵:۵۵

آیا پنجشنبه سیاه آمریکا تکرار میشود؟

پیش بینی اقتصاددان های جهان از حباب بوجود آمده در بازار سهام آمریکا وارن بافت یکی از بزرگترین سرمایه داران و اقتصاددان آمریکایی بهترین معیار سنجش بازار آمریکا را نسبت ارزش جاری بازار سهام آمریکا به تولید ناخالص داخلی میداند که در حال حاضر به صورت بیسابقه ای بالا رفته و به همین علت کارشناسان اقتصادی نسبت به وجود حباب در بازار سهام آمریکا هشدار میدهند.

پس از پایان هفته نخست ماه سپتامبر با دو روز متوالی ضرر در شاخص‌های اصلی بازار سهام ایالات متحده،سرمایه گذاران از این وحشت دارند که روند اصلاح این بازار دوام نداشته باشد.

باو وجود اینکه بازار سهام برخلاف اقتصاد آمریکا و سایر بازارها در تابستان رشد مطلوبی داشته است ، بطوری که در ماه آگوست بیشترین رشد خود در ماههای آگوست چندد دهه اخیر را تجربه کرده است.

با وجود اینکه  شاخص نزدک که برای نخستین بار به بالای ۱۲۰۰واحد صعود کرد، به بالاترین سطح خود در تاریخ ۲سپتامبر رسید، که ۷۵درصد بالاتر از پایین‌ترین سطح خود در ماه مارس بود و مورد استقبال مردم واقع شد ، اما دیگران با شک و تردید به این رشد غیرمنطقی نگاه میکنند.

با وجود اینکه اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۰ وارد بزرگترین رکود و انقباض خود از زمان جنگ جهانی دوم مواجه است و آمریکا هم از این امر مستثنی نبوده است اما رشد بازار بورس در تابستان امسال خلاف روند مورد پیش بینی کارشناسان و به دور از واقعیت بوده است.  مت کینگ، رئیس استراتژی اعتباری جهانی در سیتی گروپ در یادداشتی در ماه آوریل نوشت: “شکاف بین بازارها و داده‌های اقتصادی هرگز بیشتر از این نبوده است.” از آن زمان چندین تحلیلگر دیگر نیز با این نظر موافقت کرده و رشد اخیر در بازار سهام را یک جدایی بزرگ با واقعیت خوانده‌اند.

حالا سوال اینجاست که این بازار بیهوده و بطور کاذب و حبابی افزایش پیدا کرده یا اینکه سرمایه گذاران بازار بورس آمریکا به منظور ورود قوی به سال ۲۰۲۱ دست به افزایش سرمایه خود زده اند؟

یکی از راه‌های ارزیابی سهام، ارزش بازار تمام شرکت‌های سهامی عام به عنوان درصدی از تولید ناخالص داخلی است که وارن بافت، در مصاحبه با Fortune در سال ۲۰۰۱ آن را “بهترین معیار اندازه‌گیری لحظه‌ای” توصیف کرد.
بافت پس از ترکیدن حباب سهام فناوری گفت: “دو سال پیش این سهم به سطحی بی‌سابقه افزایش یافت. این باید یک سیگنال هشداردهنده بسیار قوی می‌بود.”

با استفاده از میانگین آخرین قیمت سه ماهه شاخص کل بازار Wilshire 5000 و تقسیم آن بر ارقام فصلی تولید ناخالص داخلی نشان می‌دهد که این نسبت در حال حاضر به طور بی‌سابقه‌ای بالا است، که با توجه به استدلال بافت، می‌تواند به عنوان نشانه‌ای برای اتفاقات ناخوشایند آینده باشد.

در صورتی که پیش بینی کارشناسان در مورد حباب بازار سهام آمریکا واقعیت داشته باشد باید انتظار داشت با ترکیدن این حباب شاهد سقوطی وحشتناک مانند سقوط وال استریت در سال ۱۹۲۹ باشیم . سقوطی که به پنجشنبه سیاه شهرت یافت و تا ده سال اثرات ان در اقتصاد آمریکا و کشورهای غربی باقیماند. سقوطی که در پنجشنه ۲۴ اکتبرسال ۱۹۲۹ با سقوط بازار سهام آغاز شد و کل اقتصاد این کشور و جهان را دچار بحرانی وحشتناک کرد.

منبع : امار و ارقام اقتصاد انلاین

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

[xyz-ips snippet=”short-link”]

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

نرخ ارز دیجیتال

USD
btcBitcoin (BTC)
$ ۱۶,۸۲۷.۶۱
ltcLitecoin (LTC)
$ ۶۸.۳۰
ccaCounos Coin (CCA)
$ ۳.۱۴
ccxxCounos X (CCXX)
$ ۸۳.۸۲
usdtTether (USDT)
$ ۱.۰۰
ethEthereum (ETH)
$ ۵۰۷.۶۷

پربازدیدترین اخبار

شرکت در مسابقه ۵۵۰۰ دلاری، با نصب کیف پول کونوس

با استفاده از کیف پول کاغذی کونوس، می‌توانید در قرعه‌کشی ۱۰۰۰ سکه CCA معادل بیش از ۵۵۰۰ دلار شرکت کنید و شانس خودتان را...

صرافی غیرمتمرکز یا DEX در دنیای ارز دیجیتال چگونه کارمی‌کند

صرافی ارز دیجیتال یا صرافی رمزارز از پدیده‌های جدید دنیای فناوری است که تعریف جدیدی از آنها تحت عنوان صرافی غیرمتمرکز یا DEX نیز در ارتباط آن زاده شده است.

کاهش نسبی قیمت دلار و یورو در بازار

در بازار امروز ارز، نرخ خرید و فروش دلار و یورو ۱۰۰ تومان نسبت به روزهای گذشته کاهش یافته است و این مسئله را در ذهن تداعی ‌می‌کند که آیا نوسان، شروعی برای کاهش قیمت ارز در بازار است یا روند قیمتی در بازار ارز همچنان افزایشی خواهد بود.

یوان دیجیتال چین در یکی دیگر از شهرهای این کشور تست می‌شود

شهر «سوژو» از ماه آینده آزمایش گسترده ارز دیجیتال ملی چین یعنی یوان دیجیتال را آغاز می‌کند. به گزارش سکه نیوز به نقل از دِبلاک،...

چرا ارز آرام نمی‌گیرد؟

نوسان بازار ارز به عواملی همچون افزایش تقاضای واقعی و کاذب در بازار ،تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی، کاهش درآمدهای ارزی ناشی از به حداقل رسیدن فروش نفت و بازنگشتن ارز صادراتی به کشور است.