مشاهده نسخه اصلی
چهارشنبه,۵ آذر ۱۳۹۹ ۱۹:۳۰:۴۷

احراز هویت دیجیتال مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین در عصر پسا کرونا

هنوز نگرانی زیادی بابت شیوع دوباره این ویروس بین کارمندان و دانش آموزان وجود دارد. شرکت های بلاک چین در تلاش هستند با ایجاد سازوکارهای احراز هویت دیجیتال مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین، به کشورها و صنایع مختلف کمک کنند تا با حفظ پروتکل های بهداشتی، محیطی امن برای کارمندان خود ایجاد کنند.

مثلاً در آمریکا می بینیم که بسیاری از شرکت های بلاک چین از طریق همکاری با بیمارستان های ایالتی، به شرکت های صنعتی این کشور برای ردگیری و شناسایی موارد ابتلا به بیماری کمک می کنند.

اطلاعات مرتبط با تست کرونای کارمندان در فضای شبکه های غیرمتمرکز بلاک چین ذخیره می شود و کارفرمایان می توانند نسبت به امنیت محیط های کاری اطمینان حاصل کنند.

در آمریکا برخی بیمارستان ها اقدام به صدور گذرنامه سلامت دیجیتال کرده اند، به این صورت که اطلاعات سلامت افرادی که برای انجام تست کرونا به این بیمارستان ها مراجعه می کنند، بر روی محیط بلاک چین ذخیره می شود و آنها می توانند از این اطلاعات در بخش های مختلف برای احراز هویت سلامت خود استفاده کنند.

بسیاری از متخصصان باور دارند تکنولوژی بلاک چین می تواند ضمن حفظ حریم خصوصی کاربران و جلوگیری از سوءاستفاده از مدارک پزشکی افراد، فضایی ایمن برای محیط های کاری و آموزشی ایجاد کند.  

احراز هویت دیجیتال

قرار دادن اطلاعات شخصی بر روی بستر بلاک چین (احراز هویت دیجیتال)

الکس تاپسکات، نویسنده و محقق بلاک چین می گوید بلاک چین با ایجاد سازوکارهای احراز هویت دیجیتال افراد، می تواند ضمن محافظت از حریم خصوصی کاربران، به سیستم های درمانی و نهادهای پزشکی نیز در شناسایی به موقع و درمان بیماران کمک کند.

شرکت هویت دیجیتال سیویک (Civic) کیف پول دیجیتالی را در بستر بلاک چین اتریوم طراحی کرده است که به کاربران خود این امکان را می دهد تا اطلاعات مرتبط با سلامتی خود را در بستر بلاک چین این شرکت ثبت کنند. این کیف پول با ذخیره امن اطلاعات کاربران، گذرنامه ویژه سلامت را برای هر یک از آنها صادر می کند.

اخیراً یک شرکت بلاک چین کاستاریکایی نیز برای ایجاد سازوکارهای احراز هویت دیجیتال سلامت کاربران و صدور مجوز گذرنامه سلامت، از آنها خواسته است تا به مراکز درمانی خون اهدا کنند. به دلیل همه گیری ویروس کرونا، اهدا خون در مراکز درمانی کاستاریکا به شدت کاهش پیدا کرده است.

احراز هویت دیجیتال در بسیتر بلاک چین

حفظ حریم خصوصی و امنیت کاربران اهمیت زیادی دارد

بسیاری از شرکت های بلاک چین که به توسعه راهکارهای صدور گذرنامه سلامت می پردازند خود را ملزم به پایبندی نسبت به قوانین اتحادیه اروپا مرتبط با محافظت از حریم خصوصی کاربران می دانند.

همچنین مالکیت اطلاعات کاربران در بسترهای بلاک چین به صورت کامل در اختیار آنها قرار می گیرد، به این معنی که تنها صاحب اطلاعات مرتبط با گذرنامه سلامت می تواند اجازه بدهد اطلاعات او توسط مرجع ثالث پزشکی مورد بررسی قرار بگیرد.  

در آمریکا کارفرمایان موظف هستند از سلامت کارمندان خود پیش از شروع کار اطمینان حاصل کنند. برای همین می توان انتظار داشت که گذرنامه های سلامت مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین به صورت گسترده مورد استفاده قرار بگیرد.

شرکت هویت دیجیتال سیویک اخیراً اعلام کرد بیش از ۱۰۰ هزار نفر برای دریافت گذرنامه سلامت، در بستر بلاک چین این شبکه نام نویسی کرده اند.

احراز هویت دیجیتال

برطرف کردن چالش های مرتبط با به اشتراک گذاری اطلاعات

به اشتراک گذاشتن اطلاعات پزشکی کاربران با مراکز درمانی می تواند چالش های زیادی را داشته باشد. بسیاری از شرکت های بلاک چین نیز نسبت به موارد مرتبط با به اشتراک گذاری اطلاعات کاربران باید موازین امنیتی را رعایت کنند.

بیشتر بخوانید:

۳۲ شرکت تکنولوژی بلاک چین که در آینده راهگشای مسائل بین الملل خواهند بود

مطابق با آمار پژوهشی و یافته های تیم تحقیقاتی دیلویت، تنها ۶۳ درصد از مدیران ارشد آمریکایی اعتقاد دارند احراز هویت دیجیتال یک امر بسیار مهم است.

این آمار به خوبی نشان می دهد که کماکان مسیر طولانی پیش روی تکنولوژی بلاک چین برای ایجاد یک سازوکار گسترده استفاده همگانی از راهکارهای دیجیتال احراز هویت قرار دارد.

هم اکنون بسیاری از بیمارستان های آمریکایی با نهادهای بلاک چین در حال همکاری هستند تا مسائل مربوط به اشتراک اطلاعات هویتی کاربران را مرتفع کنند.

بسیاری باور دارند تکنولوژی بلاک چین می تواند مشکلات امنیتی مرتبط با موارد پزشکی و درمانی را از پیش رو بردارد و با ایجاد یک محیط امن، به کاربران این اطمینان را بدهد که اطلاعات آنها تنها توسط مراجع پزشکی مورد بررسی قرار می گیرد.

با اینکه ما شاهد این هستیم که از تکنولوژی بلاک چین در صنعت پزشکی استفاده های گسترده ای می شود، با این اوصاف کماکان بسیاری از نگرانی ها بابت نحوه به اشتراک گذاری اطلاعات با نهادهای پزشکی و بیمارستان ها، مانع از استفاده گسترده و همگانی از این نوع تکنولوژی نوظهور می شود.

به نظر باید برای ایجاد یک همبستگی عمیق بین حس اعتماد کاربران نسبت به محیط های غیرمتمرکز، و سازوکارهای بسترهای بلاک چین، چاره جویی کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

پربازدیدترین اخبار

راهکار جامع رمزارزی برای انتقال بین‌المللی ارزی

شما می توانید با مطالعه این مقاله به راهکار انتقال ارز دست یابید و در هر نقطه از جهان با چند کلیک ساده این امر را میسر نمایید

صرافی غیرمتمرکز یا DEX در دنیای ارز دیجیتال چگونه کارمی‌کند

صرافی ارز دیجیتال یا صرافی رمزارز از پدیده‌های جدید دنیای فناوری است که تعریف جدیدی از آنها تحت عنوان صرافی غیرمتمرکز یا DEX نیز در ارتباط آن زاده شده است.

صرافی رمزارزی غیرمتمرکز کونوس (دکس)

با استفاده از دکس هر تبادل کننده ای می تواند رمزارزهای خود را با هر کاربر دیگری حتی با پول فیات(مثل ریال، دلار و غیره) تبادل کند.

چگونه ارز دیجیتال رایگان کونوس دریافت کنیم؟

ارز دیجیتال کونوس تنها با نصب کیف پول و ثبت نام در وب‌سایت(ارسال مدارک شناسایی) ، ۰.۳ سکه رایگان به کاربران اهدا...

چرا ارز آرام نمی‌گیرد؟

نوسان بازار ارز به عواملی همچون افزایش تقاضای واقعی و کاذب در بازار ،تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی، کاهش درآمدهای ارزی ناشی از به حداقل رسیدن فروش نفت و بازنگشتن ارز صادراتی به کشور است.