تایلند در نظر دارد ارز دیجیتال بانک مرکزی خود را به زودی صادر کند

439
ارز دیجیتال بانک مرکزی تایلند

بانک مرکزی تایلند طی بیانیه ای اعلام کرد این نهاد در نظر دارد در راستای تمرکز زدایی از عرصه مبادلات مالی، ارز دیجیتال خود را به زودی صادر کند.

در همین راستا نهادینه سازی قراردادهای هوشمند مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین و بنا نهادن سازوکارهای اقتصاد غیر متمرکز در دستور کار بانک مرکزی تایلند قرار خواهد گرفت.

بسیاری از متخصصان تکنولوژی باور دارند نهادهای بین المللی در حوزه مسائل قضایی و حقوقی می توانند با وام گیری از مدل اقتصاد غیر متمرکز، به طرفین معاملات تجاری این امکان را بدهند تا از ارزهای دیجیتال برای پرداخت های مالی استفاده کنند. حتی طرفین معاملات تجاری می توانند از انواع رمزارزها برای وجه التزام وام های دریافتی خود استفاده کنند.

نهادینه سازی اقتصاد غیر متمرکز در صنعت بانکداری متمرکز می تواند نقدینگی بسیار انبوهی را به بازار سرمایه تزریق کند. بانک مرکزی تایلند در راستای نهادینه سازی اقتصاد غیر متمرکز باید دو مسئله کلان را مورد بررسی قرار دهد.

چگونگی احراز هویت کاربران و نحوه مراقبت از حریم خصوصی ایشان، دو مسئله بسیار بزرگی ست که باید پیش از استفاده گسترده از امکانات اقتصاد غیر متمرکز مورد مطالعه و پژوهش های گسترده قرار بگیرد.

تایلند در راستای استفاده گسترده از امکانات اقتصاد غیر متمرکز مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین، توجه ویژه ای به نحوه کاربرد قراردادهای هوشمند دارد.

قراردادهای هوشمند را می توان در صدور سندها و اوراق قرضه مورد استفاده قرار داد. اوراق قرضه که مبتنی بر اصول قراردادهای هوشمند و تکنولوژی بلاک چین صادر شده اند قابلیت معامله در بازارهای ثانویه را خواهند داشت.

اقتصاد غیر متمرکز

اقتصاد غیر متمرکز بر خلاف سلف خود هیچگاه تحت انقیاد قدرت های بزرگ در نخواهند آمد

صنعت اقتصاد غیر متمرکز به تمامی بازیگران نهادهای تجاری و مالی این امکان را می دهد تا با استفاده از انواع رمزارزها و قراردادهای هوشمند مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین، بنای یک آرمان شهر برابری خواهانه را پی ریزی کنند. اقتصاد غیر متمرکز بر خلاف سلف خود هیچگاه تحت انقیاد قدرت های بزرگ در نخواهند آمد.

سال ۲۰۲۰ تاکنون سال پرشکوهی برای اقتصاد غیر متمرکز بوده است. بسیاری از شرکت های بزرگ در سراسر جهان در سال جاری به صورت گسترده در حوزه رمزارزها سرمایه گذاری کرده اند.

طبق گزارش مراجع پژوهشی، ارزش کل دارایی های قفل شده در نظام اقتصاد غیر متمرکز به بیش از ۵ میلیارد دلار رسیده است. نظام اقتصاد غیر متمرکز یا دیفای به بازارهایی گفته می شود که از تکنولوژی بلاک چین، دارایی های دیجیتال، و قراردادهای هوشمند در خدمات مالی خود استفاده می کنند.

پیش از این در خبرها گفته شد که بانک های مرکزی چین و دیگر کشورهای صنعتی جهان در نظر دارند ارز دیجیتال بانک مرکزی خود را به صورت رسمی صادر کنند. بانک مرکزی تایلند در نظر دارد برای انجام معاملات تجاری با بانک مرکزی هنگ کنگ، از ارز دیجیتال رسمی خود استفاده کند.

پلتفرم کونوس

قراردادهای هوشمند پلتفرم کونوس

پلتفرم کونوس از جمله شناخته شده ترین شبکه های غیر متمرکز مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین است که انواع خدمات مالی را به کاربران خود ارائه می دهد. قراردادهای هوشمند پلتفرم کونوس مبتنی بر سرویس کونوس اسکرو در بستر بلاک چین این شرکت در دسترس کاربران قرار دارد.

بیشتر بخوانید:

کونوس پلتفرم – پاسخگوی تمام نیازهای مالی آنلاین شما

سرویس کونوس اسکرو یک سیستم مالی مبتنی بر رمزارز است که در آن طرف ثالث مورد اعتماد، صحت پرداخت ها و تراکنش های مالی بین دو طرف یک قرارداد را تایید می کند.

در سیستم کونوس اسکرو مرجع قضایی منصوب از جانب پلتفرم کونوس به فرایند اجرایی قرارداد بین طرفین معامله نظارت می کند. به این صورت که طرفین معامله باید متناسب با مفاد قرارداد، تعهدات مالی خود را برآورده ساخته و وجوه مالی را به کیف پول چند امضایی کونوس واریز کنند.

کیف پول چند امضایی یک تکنولوژی امنیت سایبری پلتفرم کونوس است که مطابق آن، دارایی مالی طرفین معامله به صورت موقت و تا پیش از برآورده سازی تعهدات هر یک از آنها مطابق با مفاد قرارداد معاملاتی، نزد مرجع نظارتی مورد اعتماد کونوس نگهداری می شود.

خریدار، فروشنده و نماینده حقوقی منصوب از جانب شرکت کونوس، هر یک کلید شخصی مخصوص به خود را برای ورود به کیف پول چند امضایی در اختیار دارند. بنابراین هیچ یک از طرفین معامله نمی تواند بدون رضایت طرف دیگر و همچنین تایید ناظر قضایی کونوس، از کیف پول چند امضایی وجوه مالی برداشت کند.

سیستم قرارداد هوشمند پلتفرم کونوس هم اکنون به صورت جامع در شبکه و درگاه رسمی صرافی غیر متمرکز کونوس یا کونوس دکس  ( Counos Decentralized Exchange ) ، در اختیار کاربران و سرمایه گذاران قرار دارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی