اقتصاددان ارشد هندی: آینده متعلق به رمزارزها خواهد بود اما انحصارگرایی در هر صورت محکوم به شکست است

493
راحان اقتصاددان ارشد هندی

راگهورام راجان، اقتصاددان ارشد بانک مرکزی هند و مدیر ارشد سابق پژوهش های صندوق بین المللی پول در مصاحبه اخیر خود گفت رمزارزها نقش مهمی در آینده اقتصاد بین المللی ایفا خواهند کرد. او در ادامه ضمن نگرانی بابت انحصار گرایی در صنعت رمزارزها عنوان کرد ایجاد چرخه های انحصار در قلب اقتصاد غیر متمرکز در نهایت محکوم به شکست خواهد بود.

او گفت حتی با صدور ارزهای دیجیتال بانک مرکزی و ورود نهادهای متمرکز، رمزارزهای خصوصی نظیر بیت کوین، لیبرا و دیگر آلت کوین های مشهور جهان کماکان محبوبیت خود را در میان سرمایه گذاران حفظ خواهند کرد.

آینده رمزارزها

در آینده با معرفی رمزارزهای خصوصی بیشتر، رقابت در صنعت بلاک چین و رمزارها به شدت افزایش پیدا خواهد کرد

راجان پیش بینی کرد در آینده با معرفی رمزارزهای خصوصی بیشتر، رقابت در صنعت بلاک چین و رمزارها به شدت افزایش پیدا خواهد کرد. او گفت جایگاه بیت کوین در آینده نزدیک به عنوان یک مقیاس ارزش گذاری در بازار رمزارزها مستحکم خواهد شد. او در ادامه بیت کوین را به طلا تشبیه کرد که قابلیت ذخیره سازی قابل اطمینانی دارد.

راجان اعتقاد دارد لیبرا، رمزارز رسمی شرکت فیسبوک، در آینده نزدیک به عنوان یک رمزارز معاملاتی به صورت گسترده بین سرمایه گذاران و خریداران خرد در سراسر جهان مبادله خواهد شد.

صدور ارزهای دیجیتال

صدور ارزهای دیجیتال توسط نهادهای بانکی می تواند در نهایت به بلعیده شدن رمزارزها در دستگاه غول پیکر دیوان سالاری نهادهای متمرکز دولتی ختم شود

این اقتصاددان ارشد هندی نگرانی خود را بابت صدور ارزهای دیجیتال توسط بانک های مرکزی اعلام کرد و گفت نهادهای متمرکز حجم انبوهی از اطلاعات محرمانه شهروندان را در اختیار دارند و صدور ارزهای دیجیتال توسط نهادهای بانکی می تواند در نهایت به ذوب شدن و بلعیده شدن رمزارز ها توسط نهادهای متمرکز دولتی ختم شود.

بانک ها، نهادهای متمرکز و دولت های مرکزی که از هوش و آینده نگری سرشاری برخوردار هستند در برابر رقبا و مخالفین هیچگاه خوی ستیزه جویانه ندارند، بلکه با رقیب همواره از سر دوستی و هم افزایی وارد می شوند.

سپس با تحمیل اصول و موازین اجرایی خود سعی می کنند رقیب را در بروکراسی پیچیده و فرهنگ تاریخی خود ذوب کنند. راجان از همین بابت نگرانی خود را ابراز کرده و معتقد است بانک ها در نهایت این توانایی را دارند که رمزارزها را به قلمرو انحصار چرخه سرمایه وارد کنند.

راجان در ادامه گفت باید فضای رقابتی بین رمزارزهای خصوصی و ارزهای دیجیتال بانک مرکزی ایجاد شود و هیچ کدام نباید با ایجاد انحصار در بازار سرمایه، قوانین و آینده را به نام خود سند بزنند. او در آخر به فاکتور زمان اشاره کرد و گفت زمان درباره نحوه عملکرد ارزهای دیجیتال بانک مرکزی و دیگر رمزارزهای خصوصی قضاوت خواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی