بازگشت بورس به اوج؛ واقعیت یا سراب

57

بعد از سقوط و قرمز شدن ناگهانی بورس ایران که موجب وحشت همگانی در بین سرمایه گذاران حقیقی شده است ، رئیس سازمان بورس اعلام کرد که با هماهنگی های وزیر اقتصاد قرار است به منظور تثبیت بازار و رسیدن به تعادل بورس قرار است یک درصد از منابع تحت اختیار صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار منتقل شود.

اما اعلام این خبر تنها ابهامات در آینده بازار را بیشتر کرده است زیرا مسئولین امر اعلام نکرده اند که این انتقال از کدام منابع تحت اختیار صندوق توسعه ملی خواهد بود  و یک درصد از کدام مبلغ تحت اختیار این صندوق است. همانطور که میدانیم صندوق توسعه ملی منابع گوناگونی همچون دارایی ها یا سپرده گذاری های ریالی یا منابع ارزی را در اختیار دارد که یک درصد هرکدام از این منابع با یکدیگر تفاوتهای چشمگیری دارند.

اما اخباری که به گوش میرسد موید این است که این مبلغ قرار است از حسابهای ریالی صندوق توسعه ملی نزد بانکها به صندوق تثبیت بازار منتقل شود و مبلغی بالغ بر ۱۰هزار میلیارد تومان خواهد بود.

اما جریان منابع ریالی صندوق توسعه ملی که هر ساله بخشی از درآمد فروش نفت به آن واریز می‌شود، از منابع آن به صورت ریالی و ارزی به صورت  تسهیلات در اختیار متقاضیان مشمول قرار می‌گیرد. این در حالی است که از ابتدا بخشی از منابع براساس تکالیف قانونی به صورت تسهیلات ریالی اختصاص پیدا می‌کرد که طبق قوانین بودجه سنواتی تا انتهای سال ۱۳۹۳ از طریق انعقاد قرارداد عاملیت ریالی با بانک‌های عامل پرداخت شد. اما از ابتدای سال ۱۳۹۴ و در اجرای حکم ماده (۵۲)قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) صندوق نسبت به سپرده‌گذاری ریالی در بانک‌های دولتی و خصوصی جهت اعطای تسهیلات ریالی به طرح‌های مختلف اقتصادی موضوع این حکم اقدام کرد.

همانطور که علی ربیعی سخنگوی دولت اعلام کرد سپرده گذاری یک درصد از دارایی صندوق توسعه ملی از ابتدای هفته بعد در صندوق تثبیت بازار انجام خواهد شد که میتواند موجب افزایش اعتماد و بازگشت سرمایه گذاران حقیقی به بازار بورس باشد. اما نکته مهم ماجرا اینجاست که دولت و سازمان بورس باید بداند شاید این آخرین فرصت دولت روحانی برای جذب اعتماد مردم به بازار بورس باشد و در صورتی که این بار هم این راهکار دولت توفیق چندانی برای جذب سرمایه به بورس نداشته باشد نمیتوان انتظار داشت که بورس به روزهای سودآور خود بازگردد.

منبع آمار و ارقام ایسنا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی