مشاهده نسخه اصلی
جمعه,۷ آذر ۱۳۹۹ ۲۳:۵۹:۲۵

بازگشت بورس به اوج؛ واقعیت یا سراب

بعد از سقوط و قرمز شدن ناگهانی بورس ایران که موجب وحشت همگانی در بین سرمایه گذاران حقیقی شده است ، رئیس سازمان بورس اعلام کرد که با هماهنگی های وزیر اقتصاد قرار است به منظور تثبیت بازار و رسیدن به تعادل بورس قرار است یک درصد از منابع تحت اختیار صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار منتقل شود.

اما اعلام این خبر تنها ابهامات در آینده بازار را بیشتر کرده است زیرا مسئولین امر اعلام نکرده اند که این انتقال از کدام منابع تحت اختیار صندوق توسعه ملی خواهد بود  و یک درصد از کدام مبلغ تحت اختیار این صندوق است. همانطور که میدانیم صندوق توسعه ملی منابع گوناگونی همچون دارایی ها یا سپرده گذاری های ریالی یا منابع ارزی را در اختیار دارد که یک درصد هرکدام از این منابع با یکدیگر تفاوتهای چشمگیری دارند.

اما اخباری که به گوش میرسد موید این است که این مبلغ قرار است از حسابهای ریالی صندوق توسعه ملی نزد بانکها به صندوق تثبیت بازار منتقل شود و مبلغی بالغ بر ۱۰هزار میلیارد تومان خواهد بود.

اما جریان منابع ریالی صندوق توسعه ملی که هر ساله بخشی از درآمد فروش نفت به آن واریز می‌شود، از منابع آن به صورت ریالی و ارزی به صورت  تسهیلات در اختیار متقاضیان مشمول قرار می‌گیرد. این در حالی است که از ابتدا بخشی از منابع براساس تکالیف قانونی به صورت تسهیلات ریالی اختصاص پیدا می‌کرد که طبق قوانین بودجه سنواتی تا انتهای سال ۱۳۹۳ از طریق انعقاد قرارداد عاملیت ریالی با بانک‌های عامل پرداخت شد. اما از ابتدای سال ۱۳۹۴ و در اجرای حکم ماده (۵۲)قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) صندوق نسبت به سپرده‌گذاری ریالی در بانک‌های دولتی و خصوصی جهت اعطای تسهیلات ریالی به طرح‌های مختلف اقتصادی موضوع این حکم اقدام کرد.

همانطور که علی ربیعی سخنگوی دولت اعلام کرد سپرده گذاری یک درصد از دارایی صندوق توسعه ملی از ابتدای هفته بعد در صندوق تثبیت بازار انجام خواهد شد که میتواند موجب افزایش اعتماد و بازگشت سرمایه گذاران حقیقی به بازار بورس باشد. اما نکته مهم ماجرا اینجاست که دولت و سازمان بورس باید بداند شاید این آخرین فرصت دولت روحانی برای جذب اعتماد مردم به بازار بورس باشد و در صورتی که این بار هم این راهکار دولت توفیق چندانی برای جذب سرمایه به بورس نداشته باشد نمیتوان انتظار داشت که بورس به روزهای سودآور خود بازگردد.

منبع آمار و ارقام ایسنا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

[xyz-ips snippet=”short-link”]

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

نرخ ارز دیجیتال

USD
btcBitcoin (BTC)
$ ۱۶,۸۲۷.۶۱
ltcLitecoin (LTC)
$ ۶۸.۳۰
ccaCounos Coin (CCA)
$ ۳.۱۴
ccxxCounos X (CCXX)
$ ۸۳.۸۲
usdtTether (USDT)
$ ۱.۰۰
ethEthereum (ETH)
$ ۵۰۷.۶۷

پربازدیدترین اخبار

شرکت در مسابقه ۵۵۰۰ دلاری، با نصب کیف پول کونوس

با استفاده از کیف پول کاغذی کونوس، می‌توانید در قرعه‌کشی ۱۰۰۰ سکه CCA معادل بیش از ۵۵۰۰ دلار شرکت کنید و شانس خودتان را...

صرافی غیرمتمرکز یا DEX در دنیای ارز دیجیتال چگونه کارمی‌کند

صرافی ارز دیجیتال یا صرافی رمزارز از پدیده‌های جدید دنیای فناوری است که تعریف جدیدی از آنها تحت عنوان صرافی غیرمتمرکز یا DEX نیز در ارتباط آن زاده شده است.

کاهش نسبی قیمت دلار و یورو در بازار

در بازار امروز ارز، نرخ خرید و فروش دلار و یورو ۱۰۰ تومان نسبت به روزهای گذشته کاهش یافته است و این مسئله را در ذهن تداعی ‌می‌کند که آیا نوسان، شروعی برای کاهش قیمت ارز در بازار است یا روند قیمتی در بازار ارز همچنان افزایشی خواهد بود.

یوان دیجیتال چین در یکی دیگر از شهرهای این کشور تست می‌شود

شهر «سوژو» از ماه آینده آزمایش گسترده ارز دیجیتال ملی چین یعنی یوان دیجیتال را آغاز می‌کند. به گزارش سکه نیوز به نقل از دِبلاک،...

چرا ارز آرام نمی‌گیرد؟

نوسان بازار ارز به عواملی همچون افزایش تقاضای واقعی و کاذب در بازار ،تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی، کاهش درآمدهای ارزی ناشی از به حداقل رسیدن فروش نفت و بازنگشتن ارز صادراتی به کشور است.