بانک مرکزی اروپا ارزهای دیجیتال را جایگزین اسکناس یورو می کند؟

38

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا در مصاحبه اخیر خود گفت که ارزهای دیجیتال بانک مرکزی را جایگزین پول های کاغذی ندانست بلکه آنها را تکمیل کننده پول های فیات خواند.

به گزارش سکه نیوز، با توجه به شیوع کرونا بیشتر مردم ترجیح می دهند خرید و پرداختهای خود را بصورت آنلاین و دیجیتالی انجام دهند و همین موضوع منجر شده بانک مرکزی اروپا درصدد صدور ارز دیجیتال یورو برآید.

اتحادیه اروپا در نظر دارد برای عبور از بحران کرونا به مراکز تجاری وام بدون بهره اعطا کند که بسیاری از متخصصان اعتقاد دارند این کار باعث افزایش تورم در اروپا می شود.

لاگارد معتقد است ارز دیجیتال بانک مرکزی اروپا، به صورت کامل جایگزین یورو نخواهد شد. لاگارد که در نشست مجازی سران پارلمان های فرانسه و آلمان شرکت کرده بود اعلام کرد ارزهای دیجیتال بانک مرکزی نمی توانند به صورت کامل پول های کاغذی را از صحنه معاملات تجاری حذف کنند.

او در ادامه گفت گرایش عموم مردم در سراسر جهان نشان می دهد که در عصر حاضر بیشتر آنها مایل هستند تا پرداخت های مالی خود را به صورت دیجیتال انجام دهند. او به دوران همه گیری جهانی ویروس کرونا اشاره کرد و گفت همین موضوع باعث شده است تا بسیاری از مردم اروپا از پلتفرم های آنلاین برای خرید کالاهای ضروری خود استفاده کنند.

همه گیری جهانی ویروس کرونا روند دیجیتالی شدن تبادلات مالی را سرعت بخشیده است

لاگارد معتقد است بیماری کرونا باعث شده است تا روند دیجیتالی شدن تبادلات مالی سرعت چشمگیری پیدا کند. او گفت از هر ۵ اروپایی، ۴ نفر به شبکه جهانی اینترنت دسترسی دارند در صورتی که یک دهه گذشته از هر ۵ اروپایی، ۱ نفر به اینترنت دسترسی داشت. همین موضوع باعث شده است تا روند دیجیتالی شدن روابط تجاری و معاملات مالی سرعت بیشتری پیدا کند.

لاگارد گفت کارگروه ویژه اتحادیه اروپا پیش نویس طرح صدور ارز دیجیتال یورو را به مقامات ارشد این اتحادیه ارائه کرده است اما تمامی کشورهای اروپایی بر سر مفاد آن به توافق جامع دست پیدا نکرده اند.

در روز ۱۰ سپتامبر، اتحادیه اروپا اعلام کرد نه تنها نرخ سود بانکی در قلمرو کشورهای اروپایی را تغییر نخواهد داد بلکه برنامه خود مبنی بر طرح بسته حمایتی برای عبور اروپا از بحران کرونا را نیز مانند قبل پیگیری خواهد کرد.

اتحادیه اروپا در نظر دارد برای عبور از بحران کرونا به مراکز تجاری وام بدون بهره اعطا کند. بسیاری از متخصصان اقتصادی اعتقاد دارند این بسته حمایتی در نهایت باعث می شود نرخ تورم در کشورهای اروپایی به مرز انفجار برسد. هم اکنون نرخ سود بین بانکی در کشورهای اروپایی منفی ۵/۰ درصد است، در صورتی که این اتحادیه در نظر دارد وام با بهره صفر درصد به شرکت های تجاری اختصاص دهد. به عبارتی در اروپا هزینه نگهداری پول از هزینه دریافت وام بیشتر است. بسیاری از اقتصاددانان معتقد هستند همین موضوع می تواند در نهایت نرخ تورم را در کشورهای اروپایی به شکل بی سابقه ای افزایش دهد.

منبع: blockchain.news

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی