اسوار براساد: ارز دیجیتال بانک مرکزی چین هژمونی دلار را با خطر مواجه نخواهد ساخت

406
اسوار براساد

اسوار براساد، استاد ارشد سیاست تجاری در دانشگاه کرنل اعتقاد دارد اگرچه ارز دیجیتال بانک مرکزی چین جایگاه پول رسمی این کشور را در سطوح معاملات تجاری بین الملل ارتقا خواهد داد، با این اوصاف در طولانی مدت جایگاه تثبیت شده دلار به عنوان ارز غالب مبادلات مالی را با خطر جدی مواجه نخواهد ساخت. 

براساد معتقد است دولت چین باید بنیان بازارهای مالی خود را از نو پی ریزی کند و با از میان برداشتن محدودیت های اعمال شده بر جریان سرمایه، قدرت ارز دیجیتال بانک مرکزی و سیستم پرداخت های برون مرزی خود را ارتقا دهد. براساد در ادامه گفت دولت چین تنها در صورت ایجاد یک فضای آزاد تجاری می تواند جایگاه خود را به عنوان یک مرکز مالی قدرتمند در سطح بین الملل معرفی کند.

ارزش پول چین

ارزش پول چین چه به عنوان روش پرداخت و چه به عنوان یک ارز ذخیره بین المللی به صورت چشمگیری ارتقا پیدا کرده است

براساد در ادامه صحبت های خود به جایگاه کنونی ارز رسمی کشور چین در میان دیگر کشورها پرداخت و گفت در سالیان اخیر ارزش پول چین چه به عنوان روش پرداخت و چه به عنوان یک ارز ذخیره بین المللی به صورت چشمگیری ارتقا پیدا کرده است.

بیشتر بخوانید:

چین از ارز دیجیتال یوان در المپیک ۲۰۲۲ استفاده خواهد کرد

محدودیت های ایدئولوژیک بازار سرمایه چین

به دلیل محدودیت های ایدئولوژیک بازار سرمایه چین به این زودی های نخواهد توانست سلطه دلار را با خطر روبرو سازد

دولت چین کماکان شریان اصلی مبادلات مالی را در این کشور تحت کنترل خود دارد و بر نرخ تبادل ارز رایج ملی خود نیز به شدت نظارت می کند. اعمال برخی محدودیت های مالی بر بازارهای سرمایه و ایجاد انسداد در جریان مبادلات آزاد باعث شده است بسیاری تصور کنند بازار سرمایه چین به این زودی های نخواهد توانست سلطه دلار را با خطر روبرو سازد.

براساد در انتها گفت بسیاری از کشورهای دنیا از طریق پول رایج ملی چین با این کشور مبادلات تجاری انجام می دهند و با صدور رسمی ارز دیجیتال یوان می توان انتظار داشت که سطح گسترده ای از معاملات تجاری و پرداخت های مالی در سطوح جهانی از طریق ارز دیجیتال یوان و درگاه های هوشمند تجارت مالی این کشور صورت بگیرد.

هم اکنون در بسیاری از مناطق شهری و روستایی چین از ارز دیجیتال یوان به عنوان یک روش پرداخت مالی استفاده می شود. بانک مرکزی چین اخیراً اعلام کرد در اواخر سال جاری میلادی ارز دیجیتال یوان را به صورت رسمی منتشر خواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی