یکشنبه, آذر ۹, ۱۳۹۹
مشاهده نسخه اصلی
یکشنبه, آذر ۹, ۱۳۹۹

تخم مرغها در یک سبد

نگاهی کوتاه به باید و نبایدهای سرمایه گذاری در بورس

سرمایه گذاری به منظور افزایش و یا حفظ سرمایه نقدی از دیرباز یکی از ارکان اصلی زندگی انسان بوده است. در شرایط رکود اقتصادی که امروزه به علت کرونا کل جهان در حال دست و پنجه نرم کردن با آن است و همچنین از رونق افتادن بسیاری از کسب و کارها بازار بورس در ایران یکی از جذابترین موارد برای سرمایه گذاری است. اما باید دید این رویای طلایی تا چه حد به واقعیت نزدیک و عملی است.

بورس آیینه وضعیت اقتصاد هر کشور است. شما با توجه به شاخص ها و حجم مبادلات بورسی میتوانید به پویا بودن و سوددهی اقتصاد یک کشور پی ببرید. حالا سوال اینجاست که آیا این مسئله در مورد بورس ایران هم صدق میکند؟ در این شرایط بغرنج اقتصادی عملکرد و سوددهی بورس تا چه حد واقعی و غیردستکاری شده است؟ امروزه شاهد هستیم افزایش سهام بخشی از شرکتها در بورس متناسب با واقعیت صورتهای مالی نبوده و به شکل حباب در بازارسرمایه درآمده است که هرلحظه امکان ترکیدن این حباب وجود دارد.
توصیه فعالین و صاحبنظران با سابقه اقتصادی درباره ورود مردم به بازار بورس پرهیز از هیجان و شتابزدگی و طمع به منظور رسیدن به سود آنی است. متخصصین این امر با تاکید به نگاه بلند مدت به بورس خواهان ایجاد تعادل و عقلانیت در این بازار هم از طرف دولت به عنوان متولی بازار و هم مردم به عنوان سرمایه گذاران این بازار هستند.

متاسفانه در ماه های اخیر به علت تبلیغات کاذب در جامعه شاهد ورود احساساسی و بدون داشتن تخصص بسیاری از مردم به بورس هستیم. نکته مهم و دردناک این سرمایه گذاری منابعی است که مردم عادی از آن برای تامین سرمایه استفاده میکنند. عده بسیاری با فروش یا تبدیل سرمایه هایی مثل مسکن،ماشین،طلا و یا ارز خود سرمایه ورود به بازار بورس را تامین کرده اند. منابعی که اکثرا با سالیان سال زحمت و مشقت تهیه شده بودند به قصد رسیدن به سود یک شبه به بازار سراسر ریسک و پرخطر بورس سرازیر شد و در مرحله اول همین ورود سرمایه هنگفت بود که باعث بالارفتن ارزش سهام و سوددهی آنی و بسیار مطلوب بورس ایران بود. چند برابر شدن ارزش دارایی افرادی که هرگز با فعالیت های اقتصادی مرسوم و پیشین خود به این سود نمیرسیدند در کوتاه مدت افسانه شهر طلا را برای عاشقان بورس تداعی میکرد.

اما چیزی که درابتدای ورود بسیاری از افراد از آن اطلاع نداشته اند ریسک بالای بازار بورس بود. ریسکی که ممکن است یک شبه هرآنچه طی سالها اندوخته اید را نابود کند ،بدون اینکه دستاویزی قانونی برای جبران آن باشد. بخاطر نظارت های ناقص فعلی در بورس شاهد هستیم که گاهی برخی افراد و جریانها با استفاده از ابزارهای موجود مانند فضای مجازی با تولید شایعه ناگهان ارزش یک سهام را بصورت غیرواقعی چند برابر کرده و با جذب سرمایه افراد ناآگاه و بدون دانش بورس سودهای کلان به جیب میزنند. پس مردم باید بدانند در صورت علاقه به این بازار باید از سرمایه گذاری بر روی تک سهم و اعتماد بیجا به خبرهای فضای مجازی و افراد سودجو پرهیز کنند.
یکی از راهکارهای نظارت واقعی مردم و سرمایه گذاری با چشم باز، انتشار عملکردهای مالی شرکتهای بورس به صورت شفاف برای عموم مردم است. راهکار بعدی دسته بندی شرکتهای بورسی براساس سطوح مختلف ریسک است تا افراد بر اساس ریسک پذیری که دارند سهام خریداری کنند. بازار بورس برای عوام مردم میتواند محلی برای سرمایه گذاری نقدینگی اضافه آنها باشد که در بلند مدت بتوانند سود منطقی کسب کنند، نه اینکه افراد با فروش مسکن یا سایر سرمایه های مورد استفاده خود وارد این بازار پر ریسک و غیرقابل پیش بینی برای افراد غیرمتخصص شوند.

نکته همیشگی در تجارت و سرمایه گذاری همیشه این بوده که ” همه تخم مرغها را در یک سبد نگذارید”. بسترهای بکر و نوظهور دیگری هم برای سوددهی و حفظ سرمایه مانند سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال وجود دارند که درصد ریسک کمتر و آینده روشنتری نسبت به بورس برای آن در دنیا پیش بینی میشود. به این نکته توجه داشته باشید که اگر قصد سرمایه گذاری در هر بازاری را دارید حتما از مشاوره و راهنمایی متخصصین آگاه،خوشنام و بیطرف حوزه استفاده کنید و هرگز بر اساس هیجانات و شایعات زودگذر نقدینگی و دارایی خود را سرمایه گذاری نکنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

نرخ ارز دیجیتال

USD
btcBitcoin (BTC)
$ ۱۷,۶۲۸.۷۰
ltcLitecoin (LTC)
$ ۷۲.۴۹
ccaCounos Coin (CCA)
$ ۳.۱۴
ccxxCounos X (CCXX)
$ ۸۳.۷۹
usdtTether (USDT)
$ ۱.۰۰
ethEthereum (ETH)
$ ۵۳۶.۸۹

پربازدیدترین اخبار

شرکت در مسابقه ۵۵۰۰ دلاری، با نصب کیف پول کونوس

با استفاده از کیف پول کاغذی کونوس، می‌توانید در قرعه‌کشی ۱۰۰۰ سکه CCA معادل بیش از ۵۵۰۰ دلار شرکت کنید و شانس خودتان را...

صرافی غیرمتمرکز یا DEX در دنیای ارز دیجیتال چگونه کارمی‌کند

صرافی ارز دیجیتال یا صرافی رمزارز از پدیده‌های جدید دنیای فناوری است که تعریف جدیدی از آنها تحت عنوان صرافی غیرمتمرکز یا DEX نیز در ارتباط آن زاده شده است.

چرا ارز آرام نمی‌گیرد؟

نوسان بازار ارز به عواملی همچون افزایش تقاضای واقعی و کاذب در بازار ،تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی، کاهش درآمدهای ارزی ناشی از به حداقل رسیدن فروش نفت و بازنگشتن ارز صادراتی به کشور است.

یوان دیجیتال چین در یکی دیگر از شهرهای این کشور تست می‌شود

شهر «سوژو» از ماه آینده آزمایش گسترده ارز دیجیتال ملی چین یعنی یوان دیجیتال را آغاز می‌کند. به گزارش سکه نیوز به نقل از دِبلاک،...

کاهش نسبی قیمت دلار و یورو در بازار

در بازار امروز ارز، نرخ خرید و فروش دلار و یورو ۱۰۰ تومان نسبت به روزهای گذشته کاهش یافته است و این مسئله را در ذهن تداعی ‌می‌کند که آیا نوسان، شروعی برای کاهش قیمت ارز در بازار است یا روند قیمتی در بازار ارز همچنان افزایشی خواهد بود.