تخم مرغها در یک سبد

40

نگاهی کوتاه به باید و نبایدهای سرمایه گذاری در بورس

سرمایه گذاری به منظور افزایش و یا حفظ سرمایه نقدی از دیرباز یکی از ارکان اصلی زندگی انسان بوده است. در شرایط رکود اقتصادی که امروزه به علت کرونا کل جهان در حال دست و پنجه نرم کردن با آن است و همچنین از رونق افتادن بسیاری از کسب و کارها بازار بورس در ایران یکی از جذابترین موارد برای سرمایه گذاری است. اما باید دید این رویای طلایی تا چه حد به واقعیت نزدیک و عملی است.

بورس آیینه وضعیت اقتصاد هر کشور است. شما با توجه به شاخص ها و حجم مبادلات بورسی میتوانید به پویا بودن و سوددهی اقتصاد یک کشور پی ببرید. حالا سوال اینجاست که آیا این مسئله در مورد بورس ایران هم صدق میکند؟ در این شرایط بغرنج اقتصادی عملکرد و سوددهی بورس تا چه حد واقعی و غیردستکاری شده است؟ امروزه شاهد هستیم افزایش سهام بخشی از شرکتها در بورس متناسب با واقعیت صورتهای مالی نبوده و به شکل حباب در بازارسرمایه درآمده است که هرلحظه امکان ترکیدن این حباب وجود دارد.
توصیه فعالین و صاحبنظران با سابقه اقتصادی درباره ورود مردم به بازار بورس پرهیز از هیجان و شتابزدگی و طمع به منظور رسیدن به سود آنی است. متخصصین این امر با تاکید به نگاه بلند مدت به بورس خواهان ایجاد تعادل و عقلانیت در این بازار هم از طرف دولت به عنوان متولی بازار و هم مردم به عنوان سرمایه گذاران این بازار هستند.

متاسفانه در ماه های اخیر به علت تبلیغات کاذب در جامعه شاهد ورود احساساسی و بدون داشتن تخصص بسیاری از مردم به بورس هستیم. نکته مهم و دردناک این سرمایه گذاری منابعی است که مردم عادی از آن برای تامین سرمایه استفاده میکنند. عده بسیاری با فروش یا تبدیل سرمایه هایی مثل مسکن،ماشین،طلا و یا ارز خود سرمایه ورود به بازار بورس را تامین کرده اند. منابعی که اکثرا با سالیان سال زحمت و مشقت تهیه شده بودند به قصد رسیدن به سود یک شبه به بازار سراسر ریسک و پرخطر بورس سرازیر شد و در مرحله اول همین ورود سرمایه هنگفت بود که باعث بالارفتن ارزش سهام و سوددهی آنی و بسیار مطلوب بورس ایران بود. چند برابر شدن ارزش دارایی افرادی که هرگز با فعالیت های اقتصادی مرسوم و پیشین خود به این سود نمیرسیدند در کوتاه مدت افسانه شهر طلا را برای عاشقان بورس تداعی میکرد.

اما چیزی که درابتدای ورود بسیاری از افراد از آن اطلاع نداشته اند ریسک بالای بازار بورس بود. ریسکی که ممکن است یک شبه هرآنچه طی سالها اندوخته اید را نابود کند ،بدون اینکه دستاویزی قانونی برای جبران آن باشد. بخاطر نظارت های ناقص فعلی در بورس شاهد هستیم که گاهی برخی افراد و جریانها با استفاده از ابزارهای موجود مانند فضای مجازی با تولید شایعه ناگهان ارزش یک سهام را بصورت غیرواقعی چند برابر کرده و با جذب سرمایه افراد ناآگاه و بدون دانش بورس سودهای کلان به جیب میزنند. پس مردم باید بدانند در صورت علاقه به این بازار باید از سرمایه گذاری بر روی تک سهم و اعتماد بیجا به خبرهای فضای مجازی و افراد سودجو پرهیز کنند.
یکی از راهکارهای نظارت واقعی مردم و سرمایه گذاری با چشم باز، انتشار عملکردهای مالی شرکتهای بورس به صورت شفاف برای عموم مردم است. راهکار بعدی دسته بندی شرکتهای بورسی براساس سطوح مختلف ریسک است تا افراد بر اساس ریسک پذیری که دارند سهام خریداری کنند. بازار بورس برای عوام مردم میتواند محلی برای سرمایه گذاری نقدینگی اضافه آنها باشد که در بلند مدت بتوانند سود منطقی کسب کنند، نه اینکه افراد با فروش مسکن یا سایر سرمایه های مورد استفاده خود وارد این بازار پر ریسک و غیرقابل پیش بینی برای افراد غیرمتخصص شوند.

نکته همیشگی در تجارت و سرمایه گذاری همیشه این بوده که ” همه تخم مرغها را در یک سبد نگذارید”. بسترهای بکر و نوظهور دیگری هم برای سوددهی و حفظ سرمایه مانند سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال وجود دارند که درصد ریسک کمتر و آینده روشنتری نسبت به بورس برای آن در دنیا پیش بینی میشود. به این نکته توجه داشته باشید که اگر قصد سرمایه گذاری در هر بازاری را دارید حتما از مشاوره و راهنمایی متخصصین آگاه،خوشنام و بیطرف حوزه استفاده کنید و هرگز بر اساس هیجانات و شایعات زودگذر نقدینگی و دارایی خود را سرمایه گذاری نکنید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی