تصمیمات جدید دولت و وزارت اقتصاد برای بازار سرمایه

24

وزیر اقتصاد: سرمایه حاصل از فروش سهام را کجا می‌خواهید ببرید؟ ایا آنجا پایدارتر است؟

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: نه فقط دولت که حکومت و قوای دیگر هم از بازار سرمایه حمایت خواهند کرد. در این زمینه دولت ۲تصمیم مهم گرفته است که در روزهای آینده اجرا خواهد شد.
فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران د رباره تصمیمات دولت برای بازار سرمایه گفت: یکی از تصمیمات مهم این بود که به افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی کمک می‌کنیم.

وی افزود: دولت برای شرکت‌هایی که افزایش سرمایه می‌دهند، اگر سلب سهام با سلب حق تقدم باشد ۲۰ درصد درآمد، مشمول مالیات با نرخ صفر محاسبه می‌شود و این جایزه بزرگی برای افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی در بورس است.

وزیر اقتصاد اظهارداشت: اقدام دیگری که انجام شد این است که از سال ۹۴ در قانون رفع موانع تولید حکمی داشتیم که صندوق توسعه ملی باید سالیانه یک درصد ورودی خود را به عنوان سپرده در صندوق تثبیت سرمایه بورس قرار می‌داد و چون تا کنون اختلاف نظر بین بورس و صندوق توسعه ملی بود، این مهم انجام نشد.

وی افزود: پس از پیگیری‌ها در نهایت به اجماع رسیدیم که این کار انجام شود و در آینده نزدیک تمام سنوات گذشته (از سال ۹۴ تا ۹۸) یک درصد ورودی محاسبه و جزو منابع صندوق تثبیت می‌شود.

دژپسند ادامه داد: همچنین مقرر شد حقوقی‌های دولتی وابسته به دولت خرید و فروش خود را با پایداری بورس هماهنگ کنند، یعنی بورس باید روند هماهنگی داشته باشد.

وی با بیان اینکه اهتمام کل کشور این است که بازار سرمایه پایدار باشد، گفت: در چهار ماه گذشته تصمیماتی که دولت اتخاذ کرد یا تصمیات شورای عالی بورس همچنین مصوبات مجلس شورای اسلامی همچون طرح دو فوریتی افزایش سرمایه که با برگزاری جلسات کمیسیون اقتصادی مصوب شد که همه در جهت پایداری و ثبات بازار سرمایه بوده است.

وی اضافه کرد: سرمایه گذاران بازار بورس باید با دید بلند مدت و میان مدت به سرمایه گذاری خودنگاه کنند و برای صیانت از دارایی های خود در بورس از تصمیمات هیجانی خودداری کنند زیرا بورس یک نهاد حرفه ای است و احتیاج به نگاه حرفه ای دارد.
دژپسند اظهارداشت: من نمی‌گویم افراد سهام خود را بفروشند یا نفروشند،‌ بخرند یا نخرند چون معتقدم هر فردی که دارایی دارد صاحب دارایی خود است و حق تصمیم دارد، اما خواهش می کنم تصمیم بر مبنای محاسبات عقلانی باشد، چون سرمایه حاصل از فروش سهام را کجا می‌خواهید ببرید؟ ایا آنجا پایدارتر است؟
وی اضافه کرد: در بورس ما دو بحث داریم، سود سهام داریم که سالیانه شرکت مجمع تشکیل می‌دهد و سود تقسیم می‌شود و دیگری افزایش قیمت سهام است و  این دوره‌هاست که تعیین کننده است، اگر ما بخواهیم زودگذر و هیجانی تصمیم بگیریم پشیمان خواهیم شد.
عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: اما روند کنونی این است که کشور به پایداری بازار سرمایه نیاز دارد و حتما برای حفظ پایداری آن برنامه دارد.
وی تصریح کرد: حمایت دولت از بازار بورس به معنای تضمین این بازار نیست بلکه حمایت ما این است که عرضه و شناورها را افزایش می‌دهیم و برای افزایش سرمایه تسهیلات ایجاد می‌کنیم تا بورس روند پرمحتوایی داشته باشد و شرایط عالی رقم بزنیم.
دژپسند خاطرنشان کرد: نگرانی‌ها در مورد بازار بورس درست است، اما در بازار سرمایه باید حساب و کتاب مبنای کار باشد.
نوسان در ذات بورس است و فعالان این بازار هم بهتر است نگاهی میان یا بلندمدت به آن داشته باشند و انتظار می‌رود سهامداران با تامل بیشتری در بورس رفتار کنند .

وی تصریح‌ کرد:یکی از ضروری ترین موارد برای اقتصاد امروز ایران پایداری تقویت و ماندگاری بازار سرمایه است و این موضوع نه تنها مربوط به این دولت بلکه نیاز هردولتی است: اگر بازار سرمایه قوام یابد، برای سرمایه‌ها و سرمایه در گردش بنگاه‌ها تامین مالی می‌شود، بر این اساس اشتغال و تولید افزایش می یابد؛ موضوعی که یک تجربه جهانی است.

وی ادامه داد: بانک‌ها نیز موظفند اگر ملکی را از شخصی به دلیل انباشت بدهی به تملک خود در آوردند به صورت آن را فعال کرده و سپس واگذار کنند و نباید آن ملک راکد بماند و به همین منظور سامانه‌ای تعریف و راه‌اندازی شده که به صورت فصلی پایش و نتیجه آن به رئیس‌جمهوری و کمیسیون‌های اقتصادی و برنامه‌ریزی مجلس منعکس می‌شود؛ این مهم اکنون برای بانک‌های دولتی با شدت و قوت پیگیری می شود و برای سایر بانک‌ها نیز برنامه داریم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی