مشاهده نسخه اصلی
سه شنبه,۴ آذر ۱۳۹۹ ۰:۵۲:۳۱

جولان نوسان‌گیران در بازار ارز و بورس

بازارهای ارز و بورس امروز با نوساناتی جدی همراه شد، به طوری که بسیاری از فعالان بازار را به خصوص در مورد معاملات ارز سردرگم کرد.
بازار بورس که در معاملات صبح امروز کار خود را با افزایش بیش از ۱۱ هزار واحدی شاخص آغاز کرده بود، در نیمه راه با افزایش شدید فروش رو به رو شد و همین مساله نیز بازار را به بازه منفی کشاند.
با وجود این که سازمان بورس چندی پیش نوسان گیری روزانه را ممنوع کرده بود، باید به یاد داشته باشیم که نوسان گیران بورس تقریبا کارکشته ترین معامله گران هستند و در شرایط منفی بازار هم دست به ریسک های قابل توجه می زنند و سودهای کلانی هم به دست می آورند. از این رو می توان دریافت که نوسان گیران همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند.
در شرایطی که در گزارش‌ روزهای گذشته بارها به خروج نقدینگی اشاره شد، در مقاطع پایانی معاملات روز گذشته شاهد خریدهایی بودیم که همان خریدها در مثبت های صبح امروز به فروش رسیدند و این افزایش فشار فروش بازار را نزولی کرد.
این در حالی است که تنها خریداران صبح امروز که خرید را در قیمت های بالا انجام دادند و عمدتا نیز سرمایه‌گذاران خرد بودند، به شدت متضرر شدند.
در نتیجه در پایان معاملات امروز بورس شاهد آن بودیم که شاخص کل بورس با ۶ هزار و ۹۵۰ واحد افت به عدد یک میلیون و ۴۱۲ هزار و ۳۵۴ واحدی رسید.
شاخص کل هم وزن نیز با ۱۰۶۷ واحد افت به عدد ۳۹۳ هزار و ۸۸۰ واحدی رسید.
این در حالی است که ساعات مثبت بازار توانست حجم معاملات را تا حدودی بالا ببرد و ارزش معاملات امروز به بالای ۹ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان رسید.
با این وجود پیش بینی می شود که در هفته آتی که تعداد قابل توجهی از افرادی که تصمیم داشتند سرمایه خود را از بازار خارج کنند، این کار را انجام داده باشند و بازار تا حدودی آرام گیرد و از هیجان دور شود، اما هنوز نمی توان گفت که خروج سرمایه متوقف خواهد شد.

رشد دلار به رغم عرضه قابل توجه ارز در بازار

بازار ارز نیز امروز از دست نوسان گیران در امان نبود.
نرخ فروش دلار در صرافی ملی در پایان معاملات امروز به ۲۸ هزار و ۸۰۰ تومان رسید که نشان از افزایش ۱۲۵۰ تومانی نسبت به قیمت های پایانی روز گذشته دارد.
این در حالی است که نرخ خرید دلار آمریکا در پایان معاملات امروز به ۲۵ هزار و ۱۲۰ تومان رسید که کاهشی حدود ۴۸۰ تومان را نشان می دهد.
نرخ فروش یورو نیز با ۳۲۰ تومان رشد به ۳۳ هزار و ۱۷۰ تومان و نرخ خرید این ارز با ۶۸۰ تومان کاهش به ۳۰ هزار و ۲۲۰ تومان رسید.
یکی از نکات جالب معاملات امروز در بازار ارز این بود که نرخ ها چندین بار افزایشی و کاهشی شدند و در بسیاری از مقاطع به همین دلیل میزان معاملات قابل بررسی نبود؛ چرا که خرید و فروش در بسیاری از مواقع متوقف بود.
نکته دیگر این بود که فاصله نرخ خرید و فروش به میزان قابل توجهی افزایش یافت و این مساله حاکی از رشد عدم قطعیت در پیش بینی معامله گران نسبت به بازار است. به عبارت ساده تر، اکنون تردید در بازار افزایش پیدا کرده است.
با این وجود، پتانسیل بالایی برای نوسان گیری در بازار ارز وجود دارد و امروز شاهد سود کلان نوسان گیران در بازار بودیم.
این در حالی است که در معاملات امروز بیش از ۱۹۰ میلیون یورو حواله و ۶۰ میلیون یورو اسکناس توسط صادرکنندگان و بانک مرکزی به بازار تزریق شد. اما این مساله نیز نتوانست نرخ ها را تعدیل کند. از این رو پیش بینی می شود که بازار ارز در روزهای آتی نیز شرایط پرنوسانی را در پیش داشته باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

مقاله های مرتبط

شبکه های اجتماعی

پربازدیدترین اخبار

راهکار جامع رمزارزی برای انتقال بین‌المللی ارزی

شما می توانید با مطالعه این مقاله به راهکار انتقال ارز دست یابید و در هر نقطه از جهان با چند کلیک ساده این امر را میسر نمایید

صرافی غیرمتمرکز یا DEX در دنیای ارز دیجیتال چگونه کارمی‌کند

صرافی ارز دیجیتال یا صرافی رمزارز از پدیده‌های جدید دنیای فناوری است که تعریف جدیدی از آنها تحت عنوان صرافی غیرمتمرکز یا DEX نیز در ارتباط آن زاده شده است.

صرافی رمزارزی غیرمتمرکز کونوس (دکس)

با استفاده از دکس هر تبادل کننده ای می تواند رمزارزهای خود را با هر کاربر دیگری حتی با پول فیات(مثل ریال، دلار و غیره) تبادل کند.

چگونه ارز دیجیتال رایگان کونوس دریافت کنیم؟

ارز دیجیتال کونوس تنها با نصب کیف پول و ثبت نام در وب‌سایت(ارسال مدارک شناسایی) ، ۰.۳ سکه رایگان به کاربران اهدا...

چرا ارز آرام نمی‌گیرد؟

نوسان بازار ارز به عواملی همچون افزایش تقاضای واقعی و کاذب در بازار ،تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی، کاهش درآمدهای ارزی ناشی از به حداقل رسیدن فروش نفت و بازنگشتن ارز صادراتی به کشور است.