آیا رمزارزها خارج از حیطه اثر گذاری دولت های مرکزی قرار دارند؟

185
رمزارزها

بسیاری اعتقاد دارند رمزارزها به دلیل داشتن ماهیتی غیر متمرکز، خارج از حیطه اثر گذاری دولت های سیاسی قرار دارند. این تصور چندان با منطق مناسبات قدرت در جریان عادی محیط های تجاری همخوانی ندارد.

اگرچه با ورود بلاک چین به صحنه مبادلات مالی، وزنه معادلات سرمایه بین دو جناح نهادهای متمرکز دولتی و مراکز تجاری غیر متمرکز کمی از حالت انحصار خارج و به سمت تعادل و موازنه پیش رفت، با این اوصاف باید تصریح کرد که همواره تک حکم دست حاکم است و نهادهای سیاسی کماکان دست بالا را در ایجاد تغییرات سرنوشت ساز در اختیار دارند.

ضعف قدرتها

رکود بزرگ و ضبط و توقیف فلزات گرانبها از طرف دولت

رکود بزرگ و ضبط و توقیف فلزات گرانبها از طرف دولت نشانه ای برای اثبات قدرت حاکمان سیاسی برای تعیین سرنوشت کلیّت امور تجاری در سطوح کلان 

برای فهم بهتر قدرت حاکمان سیاسی باید به حدود ۱۰۰ سال پیش برگردیم. پیش از آغاز جنگ جهانی دوم، رکود گسترده اقتصادی جهان را در برگرفت. این بحران که به عنوان رکود بزرگ یا ایستایی بزرگ شناخته می شود را می توان به عنوان یکی از عمیق ترین و گسترده ترین بحران های اقتصادی سده بیستم میلادی در نظر گرفت.

در این زمان دولت وقت آمریکا به ریاست جمهوری روزولت با صدور فرمان اجرایی دستور داد مردم فلزات گرانبها به ویژه طلاهای خود را در ازای دریافت پول به خزانه داری تحویل دهند. فرمان دولت مرکزی آمریکا این اجازه را به نیروهای نظامی می داد تا فلزات گرانبهای مردم را در صورت مقاومت آنها ضبط و توقیف کند.

دولت آمریکا برای کنترل جریان ثروت در کشور خود، با صدور فرمان اجرایی آن چیزی که خلاف خواست عمومی مردم بود را اجرایی کرد، بنابراین دولت های می توانند با ایجاد برخی موانع ساختاری در برابر هرگونه نیرویی ایستادگی کنند.

دولت های مرکزی

آیا دولت های مرکزی می توانند رمزارزها را طی تصویب برخی متمم های قانونی، وارد حیطه جرم و جنایت کرده و علیه آنها کیفرخواست قضایی صادر کنند؟

پاسخ مثبت خواهد بود. دولت های مرکزی و به تبع آنها نهادهای انتظامی با در اختیار داشتن اسلحه و دستبند همواره در معادلات سرمایه دست بالا را خواهند داشت.

قدرت رمزارزها

با این اوصاف آیا باید قدرت رمزارزها را دست کم گرفت؟

پاسخ منفی خواهد بود. صنعت بلاک چین و رمزارزها تنها طی مدت کوتاهی توانسته اند بازار سرمایه خود را چنان توسعه دهند و چرخه مبادلات مالی را چنان در تسخیر خود درآورند که بسیاری پیش بینی می کنند تا دهه آینده میزان ارزش کل بازار رمزارزها از میزان سرمایه بازار طلا پیشی بگیرد.

بنابراین رشد تصاعدی و رو به پیشرفت بلاک چین به خوبی حاکی از این است که این تکنولوژی نوظهور پایداری و قدرت زیادی در بازار سرمایه دارد و می تواند رقیب بسیار جدی برای قدرت حاکمان مرکزی باشد. شاید به همین دلیل است که بسیاری از دولت های مرکزی و نهادهای سیاسی طی یک دهه گذشته همواره مخالفت خود را با صنعت رمزارزها به صورت علنی اعلام کرده اند.

در سال های اخیر و با ورود غول های بزرگ تکنولوژی به صنعت رمزارزها و توسعه درگاه های رسمی صرافی رمزارز، بلاک چین بیش از پیش با فضای عمومی شهروندان کشورهای مختلف آمیخته شده است.

آگاهی عمومی در ارتباط با چگونگی کارکرد بلاک چین و صنعت رمزارزها نیز طی یک دهه اخیر رشد قابل قبولی داشته است و انتظار می رود در سال های پیش رو این صنعت نوظهور سرمایه های بیشتری را نیز از سراسر جهان به سمت درگاه های مالی خود جذب کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
نام و نام خانوادگی