راستی آزمایی نتایج انتخابات الکترونیکی مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین در روسیه

109
انتخابات روسیه

از 25 ژوئن تا 1 جولای انتخابات همه پرسی اصلاحات قانون اساسی کشور روسیه برگزار شد. بخشی از انتخابات روسیه از طریق تکنولوژی بلاک چین صورت گرفت.

با این اوصاف پژوهشگران مستقل می گویند بیش از 20 میلیون رای به صورت غیر معمول ثبت شده است.

همین موضوع باعث شده است بسیاری از محققان از انتخابات اخیر روسیه به عنوان شبه برانگیز ترین انتخابات تاریخ مدرن روسیه یاد کنند.

اما سوال اصلی این است که اگر انتخابات روسیه اینطور توسط مراجع نظارتی مهندسی شده است، پس تکنولوژی بلاک چین چه نقشی در این میان می تواند داشته باشد؟

انتخابات روسیه

انتخابات روسیه

انتخابات اخیر روسیه محدوده دوره ریاست جمهوری آقای پوتین را در سال 2024 به صفر باز می گرداند و به او اجازه می دهد دو دوره شش ساله دیگر هم به عنوان رئیس جمهور روسیه در قدرت بماند.

این اصلاحات همچنین شامل ممنوعیت ازدواج همجنسگراها نیز می شود و بر اساس آن ازدواج رسمی تنها بین مرد و زن تعریف می شود.

انتخابات روسیه الکترونیکی

سیستم رای دهی الکترونیکی مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین

در انتخابات اخیر روسیه مردم مسکو و نیژنی روسیه می توانستند از تاریخ 25 تا 30 ژوئن از طریق سیستم رای دهی الکترونیکی مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین در این همه پرسی شرکت کنند.

وب سایت دولتی روسیه اعلام کرد تکنولوژی بلاک چین در راستای افزایش شفافیت و امنیت فرایند رای دهی  مورد استفاده قرار گرفته است.

تکنولوژی بلاک چین زمانی در انتخابات روسیه مورد استفاده قرار گرفته است که مقام های ارشد دولت این کشور با رمزارزها مخالفت علنی خود را اعلام کرده اند. با این اوصاف روسیه همواره یکی از حامیان تکنولوژی های غیر متمرکز در سالیان اخیر بوده است.

گروه های مستقل نظارت بر انتخابات روسیه می گویند انتخابات الکترونیکی این کشور در دو شهر مسکو و نیژنی بر خلاف موازین قانونی صورت گرفته است.

سیستم بلاک چین انتخابات روسیه بر اساس الگوریتم اجماع اثبات اعتبار (PoA) طراحی شده است. رای شهروندان روسیه که از طریق سیستم دفتر کل توزیع شده در انتخابات این کشور شرکت کرده اند به صورت رمزنگاری شده در بستر شبکه بلاک چین ذخیره شده است.

آرتم گیرگرف، مدیر ارشد مرکز تحلیلی رمزارز و بلاک چین روسیه در مصاحبه اخیر خود به مزایای استفاده از تکنولوژی بلاک چین در فرایندهای انتخاباتی اشاره کرد و گفت تکنولوژی دفتر کل توزیع شده می تواند شفافیت و امنیت انتخابات را افزایش دهد.

او معتقد است برای ایجاد یک فضای امن انتخاباتی باید به تمامی شرکت کنندگان و ناظران انتخاباتی این امکان داده شود تا نودهای مخصوص خود را در شبکه بلاک چین ایجاد کنند.

انتخابات روسیه

سیستم رای دهی الکترونیکی انتخابات روسیه نقص های زیادی به همراه داشت

در طی پنج روز رای گیری الکترونیکی از شهروندان روسیه در مناطق مسکو و نیژنی، سیستم بلاک چین انتخابات این کشور به تعدد دچار مشکلات فنی شد.

مثلاً در منطقه ترویتسکی بیش از 7300 نفر در انتخابات الکترونیکی ثبت نام کردند، در صورتی که جمعیت این منطقه تنها 2361 نفر است.

برخی شهروندان روسیه نیز گفتند پس از اینکه در انتخابات محلی رای خود را به صندوق های رای انداختند دوباره از طریق سیستم آنلاین در انتخابات شرکت کردند بدون اینکه مشکل امنیتی برای آنها ایجاد شود.

یائل الینسکی، شهروند روسیه که در فلسطین اشغالی زندگی می کند می گوید توانسته است سه بار در انتخابات شرکت کند. یک بار از طریق سفارت روسیه در تل آویو، یک بار از طریق کنسولگری روسیه در حیفا و یک بار هم به صورت آنلاین از طریق وب سایت رسمی دولت روسیه.

او همچنین گفت دختر کوچکش هم توانسته است به دلیل عدم نظارت و بررسی مسئولان مرکز رای گیری، در انتخابات شرکت کند.

تحقیقات صورت گرفته از جانب پایگاه های پژوهشی نشان می دهد در تاریخ 1 جولای، اطلاعات انتخاباتی شهروندان روسیه برای چندین ساعت از طریق سایت و مرجع رسمی دولت روسیه قابل دسترسی بوده است. در این مدت، فایل اطلاعات محرمانه شهروندان روسیه به صورت گسترده دست به دست شده است.

اگرچه فایل اطلاعات از طریق گذرواژه امنیتی ایمن سازی شده بود اما گزارش پایگاه های تحقیقاتی نشان می دهد هکرها با استفاده از ابزارهای قفل شکن گذرواژه های امنیتی توانسته اند به راحتی به محتوای اطلاعات محرمانه شهروندان دسترسی پیدا کنند.

گفته می شود آرشیو حاوی شماره های گذرنامه شهروندان روسیه نیز توسط هکرها به سرقت رفته است.

مجمع روزنامه نگاران مستقل روسیه با مقایسه اطلاعات انتخاباتی شهروندان با اطلاعات سرویس های خدماتی وزارت امور داخلی این کشور اعلام کردند بیش از 4 هزار شماره گذرنامه ثبت شده در سیستم های هوشمند انتخابات الکترونیکی نامعتبر هستند.

وزارت توسعه دیجیتال، ارتباطات و رسانه جمعی روسیه در بیانیه رسمی خود اعلام کرد اطلاعات درز پیدا کرده هیچ ارزشی ندارند.

این وزارت خانه ادعا می کند شماره های گذرنامه شهروندان روسیه رمزگذاری شده و شامل توالی حروف منقطع هستند و بنابراین امکان سوء استفاده از این اطلاعات عملاً وجود ندارد.  

آرتم گریگرف در ادامه گفت از آن جایی که شرکت کنندگان نمی توانند صحت ثبت اطلاعات خود را در بستر بلاک چین مشاهده کنند بنابراین درستی انتخابات روسیه در هاله ای از ابهام قرار دارد.

گریگرف اعتقاد دارد در محیط سیاسی روسیه، تکنولوژی بلاک چین نمی تواند شفافیت فرایند انتخابات را افزایش دهد.

به نظر می رسد در انتخابات روسیه شکاف امنیت سایبری باعث شده است نتایج همه پرسی چندان قابل اطمینان نباشد.

طبق اطلاعات رسمی کمیسیون انتخاباتی روسیه، 77 درصد شهروندان روسیه به اصلاحات قانون اساسی این کشور رای مثبت دادند و 23 درصد نیز مخالف ایجاد اصلاحات گسترده در قانون اساسی روسیه بودند.

نظر بگذارید

Please enter your comment!
نام و نام خانوادگی